התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

מאסרים ארוכים לישראלים-אמריקנים שהפעילו רשת זיוף שטרות של 50 ו-100 דולר
מאת: רון ניב | פורסם: 07.10.2015 16:19
הרשת נוסדה בישראל בסוף שנות ה-90, ונתפסה ע"י השירות החשאי האמריקני לאחר שמפעל הזיופים הועבר לניו ג'רזי במטרה להתחיל לזייף את שטרות 100 הדולר החדשים

 

שטר 100 דולר חדש: הזייפנים הישראלים-אמריקנים לא הצליחו לזייף אותו והמשיכו לייצר שטרות 100 דולר ישנים, שבסופו של דבר הביאו ללכידתםשטר 100 דולר חדש: הזייפנים הישראלים-אמריקנים לא הצליחו לזייף אותו והמשיכו לייצר שטרות 100 דולר ישנים, שבסופו של דבר הביאו ללכידתם

בית משפט פדראלי בווירג'יניה גזר בימים האחרונים תקופות מאסר ארוכות על  4 ישראלים אמריקנים, שהורשעו, שיחד עם אחרים, הפעילו ועבדו ברשת זיוף שטרות דולרים.

* ראש הרשת, יצחק לוץ (Itzhak Loz), שכונה גם ארי ו-אבי, בן 48, יליד אשקלון ותושב ראשל"צ לשעבר, נידון ל-15 שנות מאסר.

* יד ימינו מאז 2011 ושותפו לשעבר לעסק מחשבים ומצלמות אבטחה בראשון לציון, רונן פאקירו (Ronen Fakiro), בן 47, נידון ל-7 שנות מאסר.

* בועז בורוכוב, בן 45, נידון ל-33 חדשי מאסר, ואשתו עפרה, בת 46, לשנתיים; הם היו המנהלים בפועל של מפעל הזיופים בניו ג'רזי לאחר שעשו רילוקיישן לארה"ב.

בנוסף הוחרם מהמורשעים רכושם: מכוניות יוקרה, נדל"ן, תכשיטים ויהלומים. ובתום ריצוי מאסרם, קבע בית המשפט כי יש לגרשם לישראל, או להשית עליהם 3 שנות פיקוח והגבלות.

9 נאשמים נוספים נידונו לתקופות מאסר שבין שנה ל-3 שנים.

מפסק הדין עולה, כי הרשת החלה לפעול בישראל עוד משנת 1999, עברה לארצות הברית בסוף העשור הקודם, והצליחה לזייף - עד שנחשפה וחוסלה, למעלה מ-77 מיליון דולר בשטרות של 50 ו-100 דולר.

התובע, דיינה בואנטה, חזר והדגיש במהלך משפטיהם של חברי הרשת, את איכותם הגבוהה, היוצאת מן הכלל, של השטרות המזוייפים שייצרו הישראלים, ששילבו רבים מרכיבי הביטחון של שטרות אמיתיים.

חברת שילוח מלוס אנג'לס

לוץ, שוטר משמר הגבול לשעבר, גדל בתעשיית הדפוס הישראלית והתמחה בתורת הזיוף. הוא החל את 'הקריירה' שלו בזיוף דרכונים ישראליים, רשיונות נהיגה ומסמכים רשמיים אחרים. בתחילת שנות ה-90 חבר לכנופיית זייפנים ישראלית-רוסית, אך נלכד עמם ב-1995 עוד לפני שהצליחו לממש את כוונתם לייצר שטרות כסף מזוייפים וריצה 18 חודשי מאסר בישראל באשמת זיוף.

בכלא התגבשה בלוץ ההחלטה להתחיל לזייף כסף אמריקני.

בשנותיה הראשונות הרשת ייבאה לישראל מכונות דפוס, אופסט וליטוגרפיה דרך קנדה ואחר כך באמצעות חברת שילוח שבסיסה בלוס אנג’לס.

את השטרות המזוייפים היו מסתירים במכולות בהן נשלחו מכונות, חלקים וציודי דפוס אחרים.

על ההפצה בפועל והמרת השטרות המזוייפים לאמיתיים היו ממונים אחים יהודים-אמריקנים ממוצא אוזבקיסטני, ארקדי ואלי בנגייב, בשנות ה-30 לחייהם, שהיו גם בעלי חנות תכשיטים בלונג איילנד ועסק להתכת זהב ברובע היהלומים של מנהטן.

הרווחים הופקדו בחשבונות בנק בכל רחבי העולם. השירות החשאי האמריקני, שביצע את החשיפה וניהל את החקירה, הצליח לתפוס 2.5 מיליון דולר שהוחזקו ע"י ראשי הרשת בחשבונות בנק, פרטיים או משותפים, במדינות שונות. עד רומניה הם הרחיקו את כספם.

לא הצליחו לזייף 100 דולר חדשים

כאמור, לאחר כ-15 שנות פעילות מישראל, בשנת 2014 - כדי להוריד עלויות וסיכונים, החליטו ראשי הרשת להעביר את 'מפעל' הזיופים לארה"ב ורכשו לשם כך מחסן בצ’רי היל שבניו ג’רזי ב-150,000 דולר. בשלב זה הם החליטו לעבור לזיוף שטרות של שטרות מאה דולר חדשים בלבד.

ראש השירות האמריקני, ג'וליה פירסוןהשירות החשאי (בתצלום מימין, ראש השירות ג'וליה פירסון, שהייתה מעורבת אישית בחקירה) עלה על ארגון הפשע כשהושוו שטרות מזוייפים שנתפסו בניו יורק ב-1999 עם שטרות מזוייפים שנתפסו לפני כ-3 שנים - והתגלה שהם זהים באופן זיופם. במהלך המשפט התברר, כי לוץ לא הצליח עדיין למצוא דרך לזייף שטרות 100 דולר חדשים, למרות שעבד על כך ימים ולילות - ולכן המשיך המפעל לייצר שטרות 100 דולר ישנים עד סגירתו, וזה מה שהביא ללכידתו.

בפשיטה שבוצעה על ה-warehouse בניו ג'רזי במאי השנה נתפסו 240,700 דולר בשטרות אמיתיים, מכונות דפוס אופסט, מחרטה לייצור לוחות אופסט, ציוד מחשבים, מכונות לספירת כסף, מכבשי חום ואקדח קולט.

בישראל, אגב, לא הושמעה מילה רשמית אחת על לכידת רשת הזייפנים שפעלה במשך כעשור בישראל.

הפרסום הראשון ב-IsraeliLifeUSA.com: ישראלים-אמריקנים עמדו בראש "כנופיות זיוף הדולרים המתוחכמת והגדולה ביותר בתולדות ארה"ב"

לכל הכתבות החדשות

צילומי אילוסטרציה: Gualberto107/ David Castillo Dominici / freedigitalphotos.net 

הוסף תגובה חדשה