התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

"אני רוצה להציג את ישראל בצורה חיובית אבל יש לי גם ביקורת״
מאת: מאיה טריפ | פורסם: 29.10.2015 22:43
פרויקט Zoola, שנולד ע"י שתי אמהות ישראליות-אמריקאיות מניו ג'רזי, עוזר לדור הבא להתמודד עם הקונפליקטים של ישראלי-יהודי באמריקה

יש ערימה של חבר'ה ישראלים-אמריקנים על הדשאיש ערימה של חבר'ה ישראלים-אמריקנים על הדשא

אמא ובנה המתבגר יושבים במטבח ביתם שבניו ג׳רזי. מתפתחת שיחה, והנער אומר לאמו: ״ שואלים אותי שאלות בבית הספר על מה שמתרחש בישראל, על החרמות ועל הכיבוש, ולפעמים אני לא יודע איך לענות. אני רוצה להציג את ישראל בצורה חיובית אבל יש לי גם ביקורת״.

זה מה שאמר נדב זיו לענת אמו ביום אחד כשחזר מהתיכון, והיא הבינה  שהוא חווה את ראשיתם של קונפליקטים שהם מנת חלקם של כל מי שיש לו שלוש זהויות, ישראלי-אמריקאי-יהודי, רק שאין לו עדיין את הכלים להתמודד איתם.

״זה בדיוק הגיל שבו הילדים שואלים את עצמם שאלות״, יודעת ענת זיו, ״כמו 'האם זה בסדר להיות גם אמריקאי וגם ישראלי?' או 'האם אני יכול לאהוב את ישראל ועדיין להיות נאמן לאמריקה?' אז כמענה לצורך הזה בכלים חדשים לילדינו יצרתי יחד עם חברתי דורית ניסן את פרויקט Zoola״.

מספרת ניסן: ״הפרויקט צמח כיוזמה מתוך הקהילה הישראלית בטנפליי שבניו ג'רזי. זה התחיל בשיח, ועוד אחד, ועוד אחד. דיברנו על הצורך להביא תכנית שתפנה לבני נוער בגילאי התיכון, השנים שמעצבות את האישיות, ושתפנה לילדים שמתמודדים עם הזהות שלהם והאתגרים שהיא מציבה, ושעוד רגע ייצאו אל העולם הגדול, אל הקולג׳ים. רצינו להרחיב את היצע התכניות בקהילה שקשורות לקשר לישראל או ליהדות מתוך רצון לאפשר הזדמנות חינוכית וחברתית ישראלית לבני נוער״.

זיו: ״אנחנו רוצות לאפשר לילדים לעבד את הנושא יחד עם קבוצת השווים שלהם, שיש להם איתם מכנה משותף ובסיטואציה דומה - נולדו בישראל או להורה אחד או שניים ישראלים. קהל היעד הוא תלמידי תיכון שהשפה העברית מוכרת להם, ושעניין הזהות יהיה רלוונטי עבורם. בין היתר ישולבו נושאים של מנהיגות ישראלית, סובלנות ופלורליזם, בדרך חווייתית״.

מימין לשמאל: אבישי נכון מנכ"ל "קימאמה", דורית ניסן וענת זיו יוזמות פרוייקט Zoola, ואלון פרנס סמנכ"ל הפיתוח העסקי

מימין לשמאל: אבישי נכון מנכ"ל "קימאמה", דורית ניסן וענת זיו יוזמות פרוייקט Zoola, ואלון פרנס סמנכ"ל הפיתוח העסקי

קסם במחנה

איך התקדמתם משיחות תיאורטיות לתכנית מגובשת?

זיו: ״מהר מאוד שיתפנו מספר גורמים מתוך הקהילה: הפרויקט הוא בשיתוף המרכז הישראלי של ה-JCC בטנפליי, מועצה מקומית ניו יורק, קמפ 'קימאמה' ישראל ובחסות IAC ניו ג׳רזי. פנינו לקמפ קימאמה' כי לדורית ולי באופן אישי יש התנסות מאוד חיובית עם ילדינו שהשתתפו במחנה קימאמאה במשך שנים בארץ. קימאמה הוא חלק חשוב מחוויית הקיצים שלהם בישראל` המחנה איפשר להם להתחבר עם ילדים מכל העולם וגם מישראל ונוצר קשר מתמשך בכל השנה״.

דורית מוסיפה: ״ענת ואני הרגשנו שלקמפ קימאמה יש קסם שמצליח להביא את הילדים כל שנה לחוות חוויות משותפות מקסימות. המחנה מתנהל בעברית ובאנגלית, מחזק את הקשר לישראל דרך טיולים בארץ ופעילויות כמו מכביה, סלטרון וקבלת שבת. הם יודעים איך להעביר דברים בצורה חווייתית, פנינו אליהם ואמרנו: אנחנו נכתוב לכם תכנית ואתם תתרגמו את זה לדרך שלכם להעברת מסרים״.

מה כוללת התכנית?

ניסן: ״יצרנו תכנית של 3 מפגשים בסופי שבוע במהלך השנה, כשהילדים יכולים לבוא למפגש אחד, שניים או שלושה. הכוונה היא לא להעמיס על הלו"ז הצפוף ממילא של הילדים באמצע השבוע. סופי השבוע יהיו במחנה שמאפשר חוויה, פעילות אתגרית וכיף, וייצרו גיבוש ומעין 'גאוות יחידה'. קימאמה שולחים את המרכזים עם הכי הרבה ניסיון שלהם, בני 20 עד 30, שעבדו עם בני נוער ישראלים אמריקאיים בכל העולם. המחנה הראשון יתקיים בסוף השבוע של ה-20 - 22 בנובמבר ב-Surprise Lake Camp.

"החלום שלנו הוא לסיים את שלושת המפגשים בטיול בארץ שכולל ביקור בבסיס צבאי, בכנסת, מופע של זמר ישראלי ומפגש עם חברות סטארט-אפ. לחגוג את ההצלחות של ישראל, להראות אותן לילדים ולחזק את הגאווה הישראלית״.

אתן יצרתן סוג של סטארט-אפ...

ניסן: ״כן. זה פיילוט ראשוני לטרי-סטייט באזור ניו יורק. החלום הרטוב שלנו הוא להרחיב את הפרויקט לקהילות ישראליות נוספות בארצות הברית״.

דגל ישראל מעל המיטה

הורים מגיבים בהתלהבות גדולה לתכנית. ״הייתי שמחה שבתי שבכיתה י׳ תצטרף לזה", אומרת סיגל שטיינבוק רון, תושבת פראמוס. "כשהתחתנתי וילדתי ילדים באמריקה הבנתי שאני חייבת לתת להם יותר, כי שום דבר לא מובן מאליו כאן. יש המון ילדים והמון דתות, וצריך למצוא את הייחוד שלנו. הילדים שלי לא תמיד הלכו בשמחה ובששון לפעילויות ישראליות כמו הצופים, אבל תמיד הצבתי את זה כעובדה; כמו שהולכים לבית הספר.

"הבן שלי לא רצה ללכת לבית ספר לעברית, אבל שנה אחרי שהתחיל ללכת שמעתי אותו שר באמבטיה תפילות והבנתי  שעשיתי משהו נכון בחינוך שלו. ובימים אלה, כשנכנסתי לחדר שלו בקולג׳, ראיתי שמעל המיטה תלוי לו דגל ישראל, שסיפר לי שהזמין באמזון.

"חוץ מזה, המילה 'זולה' כבר עושה לי חשק״.

קשה להתחבר עם זהות ישראלית

ומה דעתם של הילדים על התכנית?

נדב זיו, בן 16, בנה של ענת: ״נולדתי בארה״ב, גרתי כמה שנים בארץ וחזרתי לפה בגיל 6. אני מרגיש אמריקאי אבל יש בי את החלק היהודי-ישראלי הזה, ולפעמים אני רוצה להיות חלק ממנו אבל קשה לי למצוא את הדרך.

"במה שקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ילד שגר בישראל גדל באטמוספירה של הבעיה, כל התקף נגד ישראל מכוון עליו. כשאני גר אלפי מיילים מישראל, אני מרגיש שאני מסתכל על ישראל אחרת. מסתכל על שני הצדדים ונמצא קצת בבועה״.

מה רע לחיות בבועה?

״כמה שלא ארצה, יש בי חלק יהודי וישראל היא חלק מההיסטוריה שלי ומהמשפחה שלי, ואני צריך להתחבר לזה ולא להתעלם. כל אדם צריך להרגיש שהוא חלק של משהו, של עם. קל להגיד שאתה פשוט אמריקאי, יותר קשה להתחבר עם זהות ישראלית. אבל אם אתה כן מצליח, אתה יוצא אדם מגוון, שיש לו גם את הזהות האמריקאית וגם את הרעיונות היהודיים, אדם מעניין שמוכן ויכול לדבר עם אנשים ששונים ממנו״.

המחיר לסוף שבוע הוא 180 דולר לילד כולל 6 ארוחות, לינה ופעילויות.

לפרטים ולהרשמה באתר IAC בניו ג'רזי

כיתבו למייסדות הפרויקט או טלפנו: 201-293-7785

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה