התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

למה נותקו עשרות-אלפי ישראלים בארה"ב מהטלוויזיה הישראלית שלהם?
מאת: זיו קריסטל, פוסטה ושרות ILUSA | פורסם: 10.12.2015 14:38
האם האחים עמר מנהריה, שהפעילו את האתר my tv il, שאיפשר חיבור אינטרנטי לכל ערוצי השידור בישראל, ניהלו חברת היי טק או אתר פיראטי שהפר זכויות יוצרים?MyTVIL הקשר לישראל של עשרות-אלפי ישראלים בארצות הברית - ירד מהאווירMyTVIL הקשר לישראל של עשרות-אלפי ישראלים בארצות הברית - ירד מהאוויר

רוב המאמר באדיבות פוסטה - הבלוג של אמיר זוהר לחברה, חוק ומשפט בישראל

החשד: 3 אחים מנהריה גרפו כ-5 מיליון דולר ממכירת ערוצי שידור ישראלים למאות אלפי ישראלים בארצות הברית ובמדינות נוספות, באמצעות חוות ממירים שהפעילו בישראל, אשר חוברו לחוות שרתים ברחבי העולם, תוך הפרה בוטה של זכויות יוצרים ושידור.

הסניגורים שלהם טוענים: הם אנשים נורמטיבים שניהלו חברת הייטק.

כך או כך, ביום ראשון האחרון מצאו עצמם עשרות-אלפים ישראלים בארה"ב, שהיו רגילים במשך שנים לצפות בחופשיות בכל שידורי הטלוויזיה בישראל, תמורת תשלום חודשי - כשהם מנותקים מהארץ, פשוטו כמשמעו.

הכל החל בתלונה של ארגון זיר"ה - המייצג את גופי המדיה הגדולים בישראל, בהם הערוצים 2 ו-10 וחברות הכבלים והלווין, שהביאה לפתיחת חקירה משטרתית אשר חשפה קבוצה של ישראלים העומדים מאחורי אתר האינטרנט MyTVIL, שהעלה לרשת ערוצי טלוויזיה מישראל ומכר את האפשרות לצפות בהם לישראלים בחו"ל.

לטענת חוקרי מחלק תחום קניין רוחני ביאל"כ להב 433, החשודים - ישראלי-אמריקני בשם אלי עמר ואחיו, חיים ומאיר, (בני 28 עד 30), אחים, במקור מנהריה, הם שעומדים מאחורי אתר השידורים הפיראטי, שהעביר ערוצי טלוויזיה מישראל בתשלום לקהילות ישראלים בחו"ל על גבי האינטרנט.

החקירה נוהלה בשיתוף פעולה בין המשטרה, מס הכנסה, הרשות למלחמה בהלבנות הון וגופי אכיפה בחו״ל. לדברי רס"ב שלומי לדר ומפקח יהודה אהרוני, מפעילי האתר, שהוקם ב-2008, מכרו את שירותיהם לא רק לעשרות-אלפי מנויים ישראלים בארצות הברית אלא גם במדינות נוספות. תמורת חבילה של מבחר ערוצים הם גבו דמי מנוי של כ-30 דולר בחודש. 

עשרות ממירים בחדרי שידור

זיר"ה הוא תאגיד משותף שהקימו גופי המדיה הישראלים הגדולים – בהם קשת, רשת, ערוץ 10, HOT ו-Yes כדי להילחם נגד הפצת תכניהן ללא הרשאה באתרי שיתוף קבצים ואתרי סטרימינג לצפייה ישירה. זיר"ה פועל לאיתור בעלי אתרים כאלה ומנהל מאבק משפטי סיזיפי באתרים אשר עולים ויורדים מהרשת. לפי ויקיפדיה, זיר"ה פועל תוך שיתוף פעולה גם עם ארגונים אמריקאים כמו MPAA המייצג את תעשיית הקולנוע והטלוויזיה ו-RIAA המייצג את תעשיית המוזיקה.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, אברהם הימן, שעיין בחומר הראיות המשטרתי, השתכנע כי השידור הגנוב של עשרות הערוצים בחו"ל התבצע ב"טכניקה מתוחכמת ביותר של העברת שידורי טלויזיה בכבלים ובלוויין באופן של עקיפת המסלול החוקי של השידורים בארץ".

לפי החשד, האחים עמר רכשו עשרות ממירים מחברות התוכן והקימו מעין חדרי שידור, ואילו האתר אשר שימש כפלטפורמה להעברת השידורים פעל על גבי רשת של שרתים ברחבי העולם. 

לדברי נציגי המשטרה בבית המשפט, החקירה הסמויה החלה לפני כשנה וחצי בלבד למרות שהאתר פועל כבר 7 שנים, והיא "חצתה מדינות ויבשות בהן נרכשו המנויים לשידורים". חלק מהכסף הופקד בחשבונות בישראל, אך לטענת החוקרים זהו "כסף קטן" לעומת הכספים שעשו החשודים.

כיסוי פיקטיבי או חברה חוקית?

עורכי הדין קובי בן שעיה ואתנה אדרי, המייצגים את האחים עמר, הציגו אותם בבית המשפט באור אחר - בעלי חברת הייטק המשווקת תוכנות ופעילה גם ביבשת אמריקה.

לדבריהם, החברה הוקמה רק ב-2011 ע"י אלי עמר. בעוד המשטרה רואה בחברה הזו כיסוי פיקטיבי לפעילות האמיתית של שידורים פיראטיים ברשת, הסניגורים מתעקשים על כך שמדובר בחברה חוקית לחלוטין אשר מדווחת על פעילותה ומשלמת מסים. "החשודים הם נורמטיביים ללא נגיעה לעולם העברייני", טענו הסניגורים. 

כך או כך, ביום ראשון השבוע פשטו שוטרי מחלק קניין רוחני ביאל״כ על בתי החשודים ובזירות אשר שימשו לפי החשד לשידורים - ותפסו עשרות ממירים ופריטי ציוד היקפי נלווה, שעל פי הודעת המשטרה שימשו לביצוע העבירות.

מדובר בחשד למרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות על חוק זכויות יוצרים ופקודת סימני מסחר, ואף סחיטה באיומים כלפי עובד של החברה לשעבר.

השופט הימן האריך את מעצר האחים בשבוע.

אתר נוסף, 'צעיר' יותר, LiveIL.TV, המספק שירותים דומים באינטרנט - אבל מוגבלים יותר בהשוואה ל-MyTVIL, הודיע על עומס בלתי רגיל של פניות ומנויים נרשמים חדשים.

לכל הכתבות החדשות

תגובות

תודה רבה לאחים עמר על תקופה מדהימה והלוואי שתחזרו עם אותו אתר בדיוק אני ועוד עשרות אלפים חוזרים אליכם במיידי

הוסף תגובה חדשה