התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

האם בר רפאלי חיה רוב הזמן בישראל או בארה"ב?
מאת: רון ניב ושלומי אמיר | פורסם: 17.12.2015 13:51
מומחה מס ישראלי-אמריקני, המתמצא בקו התפר המיסויי שבין 2 המדינות, מסביר את הסתבכותה של דוגמנית העל, ולמה כל ישראלי-אמריקני עלול למצוא עצמו במצב דומה

בר רפאלי מתראיינת בטלוויזיה האמריקנית: שיגרה בין ישראל וארה"ב

בר רפאלי מתראיינת בטלוויזיה האמריקנית: שיגרה בין ישראל וארה"ב

על קו התפר שבו חיים ישראלים-אמריקנים רבים, המחלקים את זמנם וחייהם בין ישראל וארה"ב, נתפסה בר רפאלי, הדוגמנית הישראלית המפורסמת ביותר בעולם, שנעצרה ונחקרה בישראל בחשד שביצעה עבירות מס, בין היתר משום שטענה שהיא תושבת ארה"ב.

דוגמנית העל היפהפיה ואמה, ציפי לוין, המשמשת לה מנהלת אישית, שוחררו בערבות של כרבע-מיליון דולר, שמסרו אביה של בר, רפי, ובעלה, עדי עזרא. דרכונה של רפאלי נלקח ממנה ונאסר עליה לעזוב את הארץ בחצי השנה הקרובה.

רפאלי ואמה חשודות שלא דיווחו על מלוא הכנסותיהן תוך הצגת "תמונה כוזבת" לגבי תושבותה של רפאלי, על מנת להימנע מתשלומי מס. בנוסף מואשמת רפאלי שלא דיווחה כראוי על 'הטבות' שקיבלה, כמו דירות בהנחה משמעותית ורכבי יוקרה. 

"הבדל אדיר למשלם המיסים"

מומחה מיסים ישראלי-אמריקני, המתמצא בקו התפר המיסויי שבין 2 המדינות, הסביר כי ע"פ פקודת מס הכנסה הישראלי, תושב ישראל מחוייב במס הכנסה על הכנסות שהפיק בכל העולם. לעומתו, המוגדר "תושב חוץ" מחוייב לדווח ולשלם מס רק על הכנסות שיצר בישראל. 

"עבור משלם המיסים זהו הבדל אדיר", הסביר המומחה. "בארה"ב אחוזי המס נמוכים מאשר בישראל ומותרים ניכויי מס והטבות מס רבות שבישראל לא היו עוברים את פקידי השומה.

"בעניינה של רפאלי, מדובר כנראה בסכומים מצטברים של מיליוני דולר שלא דווחו בישראל ומקורן בהכנסות עבודה של הדוגמנית מחוץ לישראל - כך שסוגיית התושבות היא שתקבע אם על רפאלי לשלם מס (+ קנסות) על הכנסותיה או לא. ע"פ חוק מה"כ בישראל, אזרח ישראל מחוייב לשלם על מלוא הכנסותיו - מישראל ומחו"ל, במידה ו'מרכז החיים והזיקה' שלו הם בארץ.

"הגדרת התושבות ע"י מס הכנסה בישראל נקבעת על פי מספר הימים שבו נמצא הנישום בישראל וע"י 'מבחן מהותי של מרכז החיים, הבוחן את הקשרים והזיקות של אותו אדם לישראל' - כך לשון החוק. כלומר, נבחנים בין היתר החזקת דירה ורכב, בני משפחה, זיקות כלכליות ועוד".

"להסוות את 'מרכז החיים'"

בשנים האחרונות בר רפאלי ניסתה שלא ליצור הכנסות רבות מדי על שמה בישראל. וכך למשל, חוזה השכירות שלה במגדלי YOO בת"א (40,000 ש"ח בחודש) נרשם על שם אחיה. דירתה במגדלי W שייכת לאמה. בהסכם אחר שבמסגרתו קיבלה מכונית "לקסוס" חדשה וכרטיס שימוש בדלק חופשי, צויין שהוא "סודי".

שאלת התושבות של הדוגמנית המצליחה עלתה בדיוני השומה שלה כבר בשנת 2009 לגבי שנות המס 2005-2007. עכשיו עלתה עלתה שוב הסוגיה בהתייחס לשנות המס 2009-2012.

לטענת חוקרי המס, בחקירה סמויה שהתנהלה ע"י מחלקת המודיעין של מה"כ בישראל, נאספו ראיות המעידות לכאורה כי רפאלי הונתה יחד עם אמה את פקיד השומה, כשמסרה לו דיווחים כוזבים במטרה להסוות את 'מרכז החיים' של רפאלי.

לטענת חוקרי המס הישראלים - כפי שהשמיעו בבית המשפט, רפאלי ופמלייתה לא רק הסתירו הכנסות מחו"ל, אלא גם טשטשו עובדות בנסיון להרחיק כביכול מהדוגמנית נכסים שקיבלה בעסקות ברטר בארץ.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה