התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

הישראלים שמאחורי הלהיט החדש של ברודוויי: "כנר על הגג" לצעירים
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 30.12.2015 14:02
כיצד המציאו מוסיקאי ישראלי-אמריקני וכוריאוגרף ישראלי-אנגלי מחדש את המחזמר הקלאסי של שלום עליכם ושברו את המוסכמות שהיו נהוגות לגביו עד היום

דני בורשטיין בתפקיד טוביה 'הצעיר' בגירסת ברודוויי החדשה למחזמר "כנר על הגג"

דני בורשטיין בתפקיד טוביה 'הצעיר' בגירסת ברודוויי החדשה למחזמר "כנר על הגג"

"החלום האמיתי שלי הוא להעלות בברודווי מחזמר מקורי שאני הלחנתי, ואני כבר עובד על כמה רעיונות ומנהל מגעים שעוד מוקדם לדבר עליהם, אבל אני מאמין שההפקה החדשה של 'כנר על הגג' תקדם אותי צעד גדול בדרך למימוש החלום הזה", אומר המוזיקאי הישראלי אורן אלדור (בתצלום למטה) המציין בימים אלה את פרויקט הביכורים שלו כמנהל מוזיקלי של מחזמר גדול בברודווי.

אלדור, שסיים בהצטיינות את לימודיו בבית הספר לאמנויות תלמה ילין ולפני 8 שנים הגיע לארצות הברית עם מלגה ללימודים במכללת ברקלי היוקרתית למוזיקה בבוסטון, הוא לא הישראלי היחיד השותף בהפקה החדשה של המחזמר הקלאסי "כנר על הגג", המבוסס על סיפוריו של שלום עליכם.

כוריאוגרף המחזמר הוא חופש שכטר, ישראלי-אנגלי שחי בלונדון שם הוא מנהל אמנותית את להקת המחול הקרויה על שמו, הנחשבת אחד מהרכבי המחול המודרני המוערכים בעולם.

במשותף עם הבמאי ברטלט שר, שכטר ואלדור לא הסתפקו בהעלאה מחודשת של המחזמר אלא גם קיבלו חופש אמנותי חסר תקדים להמציא אותו מחדש.

המוזיקאי הישראלי אורן אלדור

"ג'רום רובינס, הכוריאוגרף המקורי של 'כנר על הגג', הכניס סעיף בחוזה שלו על פיו כל הפקה של המחזמר תישאר נאמנה לעבודה המקורית שלו ותתבסס עליה", מסביר אלדור. "זה כלל שנשמר במשך עשרות שנים, וכמוהו הנאמנות למוזיקה שהלחין ג'רי בוק.

"זו הפעם הראשונה בה הפקה של 'כנר על הגג' מאפשרת לכוריאוגרף להמציא מהלכים חדשים לחלוטין, וזה הוביל להחלטה לאפשר לי כמנהל מוזיקלי להוסיף לחנים משלי שיתאימו לאותם מהלכים.

"הבמאי ברטלט שר עבד בעבר עם חופש שכטר על אופרה שביים, והוא רצה אותו גם לפרויקט הנוכחי למרות שחופש מעולם לא עבד בעבר על מחזמר. באשר לי, אני מניח שהבחירה הייתה קשורה ולו במעט לעובדה שאני ישראלי. ברטלט רצה כימיה טובה בין הכוריאוגרף והמנהל המוזיקלי, והוא צדק כי באמת עבדנו בהרמוניה מושלמת. חופש ערך סדנה לכל השחקנים, במהלכה התחיל לבנות את הצעדים החדשים בעוד אני מלווה את השיעורים שלו בפסנתר, ורוב קטעי המוזיקה שהוספתי הולחנו כאלתורים תוך כדי נגינה".

לא הרגשת פיק ברכיים? גם עבודה גדולה ראשונה שלך בברודווי, וגם להוסיף לחנים מקוריים לאחד ממחזות הזמר הגדולים בכל הזמנים?

אלדור: "אשקר אם אגיד שלא היו רגעים כאלה בימים הראשונים. ידעתי שאני מסוגל להלחין תוך כדי אלתורים בחזרות, וכבר היו לי קרדיטים כעוזר למנהל מוזיקלי בהפקות גדולות וגם בהפקות קטנות יותר באוף-ברודווי, ובכל זאת מדובר בהזדמנות שהרבה מוזיקאים חולמים עליה. מה שעזר לי להירגע זו העובדה שכל המעורבים אהבו מאד את ההצעות שלי ונתנו לי חופש פעולה מלא".

חשבת להוסיף ל"כנר על הגג" שיר חדש לחלוטין?

"המטרה מעולם לא הייתה ללכת רחוק עד כדי כך. שיהיה ברור, מבין אלו שיצפו בהפקה רק המכירים ממש טוב את המחזמר המקורי ישימו לב שיש מוזיקה שונה. ערכתי את הפסקול במיוחד כדי ליצור זרימה והרמוניה בין המלודיות המוכרות והחדשות.

"בהפקה הנוכחית של 'כנר על הגג' רוב הצוות צעיר יחסית.  את טוביה מגלם דני בורשטיין, שחקן וזמר בן 45 - שזה, אגב, הגיל המדויק של טוביה בסיפורים של שלום עליכם. טוביה מעולם לא היה אמור להיות איש זקן. זו טעות נפוצה בגלל שיש לו 5 בנות, אבל באותה תקופה גם התחתנו בגיל צעיר. בכל אופן, המפיקים רצו צוות רענן ודינמי ועיבוד שישמר את הסיפור המוכר, אבל יהפוך אותו לנגיש יותר עבור קהל צעיר".

כנר על הגג

יש אינספור סיפורים על אחורי הקלעים של הפקות גדולות בברודווי. תככים, מריבות, לחץ מצד מפיקים החוששים לגורל ההשקעה שלהם. נתקלת בזה?

אלדור: "'כנר על הגג' זו הפקה שהושקע בה תקציב של מיליוני דולרים ואולם של 1,700 מקומות. היא מפרנסת מדי יום עשרות שחקנים, נגנים ואנשי צוות טכני. מעורבים בה כלכלית לא פחות מ-28 משקיעים, וכולם רוצים לראות את ההשקעה שלהם חוזרת בתוספת רווחים גדולים. אי אפשר להעלות פרויקט כזה בלי שאלמנט הלחצים והחששות יהיה שם, ואני בטוח שהבמאי אכן התמודד עם סיטואציות כאלה וספג לא מעט הערות בישיבות הפקה.

"לזכותו של ברטלט שר יאמר שהוא הקפיד שהשחקנים והצוות האמנותי, שכלל אותי ואת חופש שכטר, לא יחשפו לפן הזה של התהליך. את המפיקים והמשקיעים ראינו רק בחזרות פרזנטציה שאירגו עבורם בתאום מראש, בהן הם יכלו לראות 'ראן' של המחזמר ולהתרשם".

בוא נדבר קצת עליך. היה ברור לך שתישאר בארצות הברית אחרי הלימודים בברקלי?

"האמת היא שכן. זו החלטה שגיבשתי תוך כדי הלימודים, ומיד בסיומם עברתי מבוסטון לניו יורק. הייתי מעורב בעבר כנגן וכמעבד בהרבה הפקות בישראל, כולל בבית הספר לאמנויות הבמה בית צבי שם הכרתי קולגות שהם חברים קרובים שלי גם כיום - בהן אולה שור סלקטר, או חני פירסטנברג, החיה גם היא בניו יורק ורק לאחרונה סיימה להופיע במחזמר 'קברט' בברודווי.

"מאוד משמח אותי שסצינת מחזות הזמר פורחת בארץ בשנים האחרונות, אבל עדיין אין תחרות להיצע שיש לז'אנר הזה עבור מוזיקאי החי בניו יורק. לא ניתקתי קשר עם התיאטראות בישראל. נסעתי כמה פעמים לארץ, לעבד ולהלחין להפקות ומופעים, ואם תהיה הצעה שתעניין אותי תמיד אשמח לחזור לתקופה. אבל כרגע רוב הפוקוס שלי הוא על ברודווי".

המחזמר "כנר על הגג" מועלה ב-Broadway Theater בניו יורק, ומחירי הכרטיסים נעים בין 55$ ל 230$.

לפרטים מלאים על מועדי ההופעות, ולרכישת כרטיסים

להצצה בקטע וידיאו מתוך החזרות למחזמר:

 

{C}{C}{C}{C}

First Look at 'Fiddler on the Roof'
לכל הכתבות החדשות

 

הוסף תגובה חדשה