התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

פולארד יוצא מהמחבוא: האם פגישתו עם מנהיגים יהודים תיחשב להפרת תנאי השחרור?
מאת: דוד חריש | פורסם: 22.01.2016 15:22
ב'פגישת בצמרת' עם ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב ושני חברי בית הנבחרים, המרגל היהודי-אמריקני יאמר שלמד לקח ויבקש סיוע בהקלת תנאי שחרור

יונתן פולארד ביציאה נדירה מדירתו בניו יורק, בדרכו לדיון בבית המשפט בנסיון להקל את תנאי שחרורו הנוקשיםיונתן פולארד ביציאה נדירה מדירתו בניו יורק, בדרכו לדיון בבית המשפט בנסיון להקל את תנאי שחרורו הנוקשים

רקע: אחרי 30 שנה, תשוש וחולה: פולארד יצא מהכלא ויתיישב בניו יורק... המרגל הישראלי-אמריקני הידוע ביותר, האדם היחיד בהיסטוריה האמריקנית שנידון למאסר עולם בעוון ריגול עבור מדינה ידידותית, יצא מהכלא - חופשי אבל מוגבל מאוד

כמה שעות לאחר שחרורו מהכלא: פולארד פנה לבית המשפט בטענה שהמגבלות המוטלות עליו בלתי חוקיות ומיותרות

היהודים בארצות הברית תמיד הרגישו אי נוחות מ"פרשת פולארד", ולכן פגישה מתוכננת בין המרגל היהודי-אמריקני, ששוחרר לפני כחודשיים לאחר 30 שנות כלא שבהן לא ירד מכותרות השיח הישראלי והיהודי בעולם, עם מנהיגים יהודים-אמריקנים בכירים, מעוררת באז וחששות.

ג'ונתן פולארד ובני לווייתו הקפידו מאז שחרורו לשמור על פרופיל נמוך - כפי שמתחייב מתנאי השחרור, אך לפי הדיווחים שפשטו באתרים יהודים-אמריקנים הוא החליט לצאת מהמחבוא.

הפגישה המתוכננת תהיה מעין 'פגישת צמרת' עם ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, וינהל אותה יו"ר הוועידה, מלקולם הונליין. ע"פ הדיווחים, משתתפים נוספים בפגישה יהיו חברי בית הנבחרים ג'רי נדלר ואליוט אנג'ל, יהודים-דמוקרטים שלחמו לשחרור פולארד.

פולארד מתכוון בפגישה לנסות לרתום את יהודי ארה"ב לסייע לו במאבק להקל את תנאי שחרורו. הוא יאמר שלמד לקח וכנראה גם שאין בכוונתו לעלות לישראל (מה שלא יוכל לעשות ממילא במשך לפחות 5 שנים).

הפגישה היא יוזמה של בכירים בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים. עם זאת, יש מי שמודאגים מעצם קיום הפגישה, במידה ותיתפס כהפרה של תנאי השחרור החמורים שהוטלו על פולארד.

החשש התגבר לאחר שאתר העיתון היהודי-אמריקני Forward, פירסם כי הזמנות לפגישה נעשו בטלפון ולא באמצעות אי-מיילים כדי שדבר הפגישה לא יודלף; מה שלא נשמר כמובן.

יונתן פולארד ואשתו אסתר בדירתם בניו יורק, שמיקומה נשמר בדיסקרטיותיונתן פולארד ואשתו אסתר בדירתם בניו יורק, שמיקומה נשמר בדיסקרטיות

מקורב לפולארד סיפר, כי אחד מתנאי שחרורו הנוקשים כבר השתפר במידת מה: פולארד נדרש לענוד אזיק אלקטרוני, אותו עליו להטעין מידי יום, מה שבעייתי עבורו כיהודי-דתי בשבתות וחגים. עקב תלונתו הוחלף האזיק לאחר, אשר אינו דורש טעינה מידי יום. מעט, אבל משהו.

המקורב מתרשם שפולארד יעשה כל מה שצריך כדי לא לחזור לכלא, גם אם ייאלץ לבטל את הפגישה במידה ויתברר שאינה עומדת בתנאי שחרורו.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה