התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

ווהו! סיפור ההצלחה האמריקני של אפוקליפסה תנ"כית
מאת: טל פרי, כתבנו לענייני תרבות | פורסם: 05.02.2016 13:11
Jeruzalem, סרטם של יואב ודורון פז, המבוסס על המיתוס של גיא בן הנום ותחיית המתים, מדורג במצעדי המכירות של לצד שוברי קופות של האולפנים

"היציאה של הסרט היא עבורנו הגשמת חלום. 8 שנים הסתובבנו עם המחשבה לצלם סרט אימה בירושלים. בכל ביקור שלנו בעיר התווספו עוד רעיונות ועוד סצינות פוטנציאליות. מוזר מאוד לתת לתינוק הזה להתחיל פתאום ללכת לבד, ומה שאנחנו מרגישים כרגע זה בעיקר אובדן שליטה. הסרט נחשף עכשיו לקהל והוא כבר לא שלך. אתה כבר לא קובע מה יקרה איתו. זה עוד לפני שמתחילים לחשוב מה הלאה, מה יהיה החלום הבא שנרצה להגשים" - אומר הבמאי הישראלי יואב פז עם צאתו בשבוע שעבר בארצות הברית של Jeruzalem. סרט אימה אפוקליפטי אותו כתב וביים עם שותפו הקבוע ליצירה מזה למעלה מעשור, אחיו דורון פז.

יואב (39) ודורון (37) פז נולדו וגדלו בנתניה, ואביהם הוא הבמאי הוותיק יונתן פז ("רכבת העמק", "אסקימוסים בגליל", "מחכים לסורקין"). בגיל 10 השניים התחילו להשתעשע במסרטה ישנה, ולצלם סרטים ביתיים שכבר אז הושפעו מז'אנרים כמו אימה, טראש ומדע בדיוני.

בשנים האחרונות הם נחשבים לבמאים מבוקשים בישראל של פרסומות וקליפים ולפני 5 שנים כתבו וביימו את הסרט "פובידיליה", בו כיכב עופר שכטר כצעיר מעורער המסתגר בדירתו ובונה לעצמו עולם חלומות אידילי.

ואולם, ההצלחה הגדולה ביותר שלהם הייתה הסדרה "מתים לרגע", אותה ביימו, שהועלתה בקיץ 2014 בערוץ HOT והפכה ללהיט קאלט למרות ששודרה כמעט במקביל לאירועי מבצע צוק איתן ברצועת עזה. גיבורי הסדרה היו רופאים צעירים ושאפתנים שהתפתו להשתתף בניסוי מוות קליני מבוקר, וכתופעת לוואי פיתחו כוחות על טבעיים.

"התכנון המקורי היה להעלות את הסדרה עם קמפיין מושקע ושלטי חוצות", נזכר יואב פז בראיון בלעדי ל IsraeLilifeUSA.com, "אבל התחילה המלחמה ואיכשהו לתלות ברחבי הארץ שלטי ענק עם המילים 'מתים לרגע' לא נראה במקום. מצד שני, היו ל-HOT אילוצי לוחות זמנים והם סרבו לדחות את עליית הסדרה, כך שהיא אכן הוקרנה במקביל ללחימה ברצועה ומהר מאוד התברר שזו הצלחה גדולה. אני חושב שאנשים חיפשו את המפלט הזה מהמציאות, וגם רצו פסק זמן ממהדורות החדשות ולא היו הרבה אופציות אחרות".

הקרנות ב-15 ערים בארה"ב

עכשיו, כאמור, האחים פז מכים שוב עם Jeruzalem. הסרט יצא להקרנות ב-15 ערים בארצות הברית, ובנוסף הוא זמין להורדה בתשלום ולצפייה בפורמט stream הן באתר Amazon והן בספריית iTunes.

למרות שמדובר בהפקה שצולמה בישראל בהשתתפות שחקנים ישראלים (יעל גרובגלס, יון תומרקין, תום גרציאני ודניאל ג'יידלין), הסרט דובר אנגלית ומיועד במוצהר לקהל הבינלאומי.

"הסרט הראשון שלנו, 'פובידיליה', זכה לחשיפה גדולה בהרבה פסטיבלים בינלאומיים ואנחנו גאים בו מאוד גם כיום", מבהיר יואב פז. "אבל הפעם רצינו לעשות משהו קליל ונגיש יותר, הן מבחינת התוכן והן מבחינת קהל היעד, ומן הסתם סרט באנגלית עונה על ההגדרה 'נגיש יותר'. האמת היא שאין לנו מושג איך לא עשו עד היום סרט אימה בירושלים. זה הרי כל כך מתבקש. אולי בגלל שטכנית זה בלתי אפשרי. הפקות בינלאומיות גדולות לא מקבלות אישורי צילום במקומות הקדושים בעיר העתיקה. אפילו הפקה ענקית כמו World War Z עם בראד פיט, שכללה סצינות המתרחשות לכאורה בירושלים, צולמה בפועל במלטה".

אז איך אתם הצלחתם?

"דווקא העובדה שהיינו צוות קטן עם תקציב מינימאלי שיחקה לטובתנו. היו לנו בסך הכול 12 ימי צילום, ורוב הזמן רצנו ברחובות עם מצלמות וידיאו. הגשנו בקשה לאישור צילומי סרט דוקומנטרי, שאיפשרה לנו גישה למקומות שבדרך כלל לא מרשים לצלם בהם. בנוסף, הרבה סצינות בסרט לא צולמו בירושלים אלא ברמת גן ונצרת - כמו השוק, ברכת הקשתות, בית המשוגעים וכמובן האכסניה, שרבים כבר שאלו אותנו איפה בעיר העתיקה היא ממוקמת... האכסניה הזו נמצאת בנצרת. מקום קסום, שגם התארחנו בו במהלך הצילומים".

מלאכי חבלה אפלים מרחפים בשמיים

Jeruzalem מבוסס על המיתוס של גיא בן הנום הסמוך לעיר העתיקה; מקום בו נמצא, על פי המסורת וגם כתבים עתיקים של דתות שונות, השער לעולם המתים, בו יקומו לתחייה ביום הדין. גיבורת הסרט היא שרה (דניאל ג'יידלין), צעירה יהודיה-אמריקאית המתקשה להתגבר על מות אחיה האהוב בתאונה, ומחליטה לבלות חופשה בישראל עם חברתה רייצ'ל (יעל גרובגלס המגלמת להפליא Jewish American Princess קלת דעת, שכל עולמה מסתכם בבנים, מסיבות, שופינג ועישון גראס).

בטיסה לישראל השתיים מתיידדות עם קווין (יון תומרקין), ארכיאולוג צעיר המשכנע אותן לדחות בכמה ימים את הגעתן לתל אביב לטובת סיור בירושלים בערב יום הכיפורים.

השינוי בלו"ז מתגלה כטעות גורלית, אחרי שבערב החג פוערת האדמה את פיה תחת חומות העיר העתיקה והאפוקליפסה התנ"כית מתחילה להתממש במלוא תפארתה, כולל מלאכי חבלה אפלים המרחפים בשמיים וטובחים בעוברים ושבים, ונפילים המשוטטים בעיר ומחריבים אותה.

יואב ודורון פז

יואב (משמאל) ודורון (מימין) פז

ההישג הטכני הגדול של Jeruzalem הוא העובדה שהוא מתעד אסון המוני, אבל בפועל לא רואים כלום. טכניקה שרבים כבר הישוו לסרט ההוליוודי Cloverfield, בו מפלצת ענקית הורסת את ניו יורק אבל לא נחשפת עד לפריים האחרון.

"שמעתי על ההשוואה הזו, והיא די משעשעת אותנו. בסרט ההוא היה להם תקציב של מיליונים ליצור אשליה של צילום וידיאו ביתי. לנו באמת היה תקציב מינימאלי (עלות ההפקה של Jeruzalem מוערכת בכ-100,000 דולר בלבד, ט.פ), אבל עמדו לצידנו אנשי מקצוע מעולים שהכרנו משנים של עבודה משותפת, והם תרמו מכישרונם כמעט בהתנדבות מתוך אהבה ואמונה נטו.

"הסאונד, לדוגמה, הוא כלי מכריע בסרט. אנשי הסאונד שלנו התאבדו על הפרויקט הזה, ובסצינות מסוימות רק שומעים מה קורה ברחובות והדמיון עושה את השאר.

"יש אפקטים דיגיטאליים שנוצרו במחשב ביתי בשעות של עבודה לתוך הלילה. יש איפור מדהים. וכמובן הצילום. אני ודורון ידענו, כבר בשלב הראשוני של כתיבת התסריט, שהדמות הראשית תהיה תיירת אמריקאית וההרס של העיר יוצג מנקודת מבטה. לא ידענו איך נעשה את זה, עד שעלה רעיון ה-Google Glass. המשקפיים הדיגיטאליות דרכן היא מצלמת כל מה שהיא רואה ושומעת וגם מקבלת מיילים, טקסטים, שיחות וידיאו בסקייפ, ניווט, זיהוי פנים, מוזיקת רקע. ברגע שהחלטנו שזה יהיה הקונספט הוויזואלי של הסרט אפשר היה להתקדם".

אתה מודע לעובדה שחברת Google גנזה את מיזם המשקפיים לפני שהתחיל השיווק המסחרי הרשמי שלהן.

"לצערנו, וגם האב-טיפוס שהם סיימו לפתח לא באמת כולל את כל הפונקציות המוצגות בסרט, אבל טכנית הרעיון פתר לנו כל כך הרבה בעיות שהחלטנו לדבוק בו".

נוצר מצב בו דניאל ג'יידלין, המגלמת את שרה, היא הדמות הראשית בסרט, אבל בקושי נראית בו היות והמצלמה ממוקמת במשקפיים שהיא לובשת.

"דניאל שחקנית מדהימה עם נוכחות מהפנטת, ועוסקת בעצמה בבימוי - כך שתהליך קבלת ההחלטות בהפקה לא זר לה. היא הבינה במה מדובר, הייתה סופר-מקצועית על הסט, והגיעה גם בימים בהם לא צילמו אותה רק כדי לשמור קשר רגשי עם האירועים ששרה עוברת. אנחנו, מצידנו, עשינו הכול כדי להראות אותה כמה שיותר".

איך לדעתך יתקבל הסרט בישראל, בקרב הקהל שלא ממש נוהר לסרטי אימה?

"הייתה כבר הקרנת בכורה בסינמטק ירושלים, הנמצא ממש בכניסה לגיא בן הנום, והתגובות היו מצוינות כך שאנחנו אופטימיים. אין עדיין תאריך רשמי להקרנות של Jeruzalem בישראל, אבל אנחנו מניחים שזה יקרה בחודשים הקרובים. בינתיים אנחנו מסתפקים בעובדה שהסרט מדורג במצעדי המכירות של iTunes ו-Amazon לצד שוברי קופות של האולפנים הכי גדולים בעולם. זו הרגשה מדהימה, כי בבתי הספר לקולנוע בישראל מרגילים אותך להנמיך ציפיות, לחשוב אינטימי וקרוב,. לספר רק את הסיפור האמיתי שכולם מזדהים איתו ביומיום שלהם.

"זה סיפוק אדיר לפרוץ את החומה הזו באגדת פנטזיה עם ערך מוסף של בידור נטו. סרט שלא צריך לקחת יותר מדי ברצינות".

שאלה הכרחית: תהיה עונה שנייה של "מתים לרגע"?

"כן. רוני ידור, שכתבה את העונה הראשונה, עובדת עכשיו על העונה החדשה וברגע שהתסריטים יהיו מוכנים נתארגן לתחילת הצילומים. נראה שזה יהיה הפרויקט הבא שלי ושל דורון".

לעוד פרטים על הסרט Jeruzalem ולצפייה בטריילר הרשמי באתר IMDB

לרכישה או צפייה בסרט Jeruzalem בחנות Amazon

לעוד כתבות בנושאי קולנוע, תרבות ומוסיקה מאת טל פרי

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה