התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

סופו של ראש המאפיה הישראלית בניו יורק לשעבר: 20 שנות מאסר בישראל
מאת: אמיר זוהר וזיו קריסטל, פוסטה | פורסם: 29.02.2016 16:42
בית המשפט בישראל קבע בגזר הדין שפסק נגד איתן חייא (63) רף חדש לעבירות הסחיטה. מאסרים גם לשליחיו הישירים ועושי דברו של מי שחזר לארץ עם כ-4 מיליון דולר

איתן חייא

הכתבה מתפרסמת באדיבות "פוסטה - הבלוג של אמיר זוהר לחברה, חוק ומשפט"

20 שנות מאסר בפועל - זהו העונש שגזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, על איתן חייא (63) (בתצלום למעלה), שהורשע ב-4 אירועי סחיטה, מלווים בפיצוצי רימוני רסס וירי, ובשורה של עבירות כלכליות והלבנת הון.

כ-100 אנשי חוק נכחו באולם בעת הקראת גזר הדין, בהם שופטים, תובעים, מאבטחי משמר בתי המשפט, בלשים מהיחידה המרכזית של משטרת מחוז תל אביב וכ-20 אנשי יחידת נחשון משירות בתי הסוהר, שאיבטחו את ספסל הנאשמים. כולם המתינו במתח למוצא פיו של השופט, בגזר הדין האחרון שהוא נותן לפני פרישתו. 

את גזר הדין פתח השופט גורפינקל בדברים שגם התובע בחר לפתוח בהם את הטיעונים שלו לעונש - תיאור המעשים שחייא הורשע בהם ב-30 שנות 'קריירה' - מאז היותו נער בישראל ועד הגיעו לראשות 'מאפיה' ישראלית בניו יורק. 

בהמשך תיאר השופט את מעלליו בישראל, שעיקרם עבירות הסחיטה בהן הורשע חייא במשפט - סחיטת בעל דירה שהיה חייב כסף; סחיטת משפחה נורמטיבית מראשון לציון על רקע חוב של אחד מבניה - לרבות השלכת 2 רימוני רסס; סחיטת איש עסקים מפתח תקווה שאחיו היה חייב כסף לחייא, באמצעות השלכת רימון על בניין המגורים שלו וירי לעבר מכוניתו.

אחת לאחת מנה השופט גם את העבירות המיוחסות ליתר הנאשמים שהורשעו, והדגיש כי אף אחד מהם לא מעורב תמים, כפי שהם ניסו להציג את עצמם מעל לדוכן העדים ובמסגרת הטיעונים לעונש. "מהקל לכבד", הסביר השופט את סדר הקראת גזר הדין, "וכולם קשורים לנאשם אחד - איתן חייא".

"רק עונשים קשים יחזירו האמון במערכת המשפט", הדגיש השופט בגזר הדין, ותיאר סיפור מהספר והסרט "הסנדק", שבו בית המשפט לא נתן מזור לאדם מסוים שהתלונן, והוא בתגובה פנה לראש המאפיה, דון קורליאונה, כדי שיטפל בנאשם.

"בספרו הידוע", אמר השופט, "מתאר המחבר מריו פוזו סצינה בה נאנסת בתו של קברן... בסופו של דבר, האנסים יוצאים פטורים מעונש, ובצר לו, פונה הקברן לדון קורליאונה, מבקש צדק, ומאז הוא חייב לו חוב לכל חייו. 

"סצינה זו מתארת בדיוק את המצב של פגיעה בשלטון החוק. אוי לחברה אם לא ניתן יהיה לסמוך כי הצדק יבוצע על ידי הרשויות ויהיה צורך לפנות לעשיית דין עצמית. חששם של הנסחטים להתלונן הוא פועל יוצא מהידיעה שגם אם החקירה תבשיל והסוחטים יועמדו לדין, בסופו של דבר לא ייגזר עונש שתהיה בו הרתעה לסוחטים או הגנה לנסחטים".

השופט צבי גורפינקל: תפקיד בית המשפט הוא להפוך את עבירת הסחיטה לבלתי כדאית ובלתי משתלמת"

הביא מארה"ב כ-4 מיליון דולר

מלבד עונש המאסר הכבד, השופט הטיל על חייא קנס של 1.5 מיליון ש"ח ובנוסף קבע כי 2.5 מיליון ש"ח מכספיו יחולטו, בגין הלבנת הון ואי דיווח על הכנסותיו מעסקי הלוואות. השופט קבע כי יבוצע חילוט חלקי, שכן "לא הוכח ש-15 מיליון שקל שהביא הנאשם לארץ (מארצות הברית) שלא כדין נוצרו כתוצאה מביצוע עבירות, ועל כן העבירות מתייחסות בעיקרן לאי דיווח ולא לפעולה ברכוש אסור". 

בגין שתי פרשות הסחיטה החמורות ביותר, אשר כללו רימונים, ואחת מהן גם ירי לעבר רכבו של חייב, הוטלו על חייא 10 ו-12 שנות מאסר בהתאמה. בגין עבירות הלבנת ההון והעלמות המס, הוטלו 3 שנות מאסר. חלק מהעונשים ירוצו בחופף, אבל בסך הכל נקבע כי חייא ירצה 20 שנות מאסר בכלא.

ערן חייא, בנו של איתן: ממתין לגזר הדין

ערן חייא, בנו של איתן, מאזין לגזר הדין שהוטל על אביו

"ידו הארוכה" של חייא

עונשים ברף הגבוה ביותר נגזרו גם על יתר הנאשמים. אבי לויה, "ידו הארוכה" של חייא, אשר הורשע בפרשה העיקרית של סחיטה והשלכת רימון, נדון ל-6.5 שנות מאסר בפועל. על מוטי גיגי, שהורשע במעורבות בסחיטה אחרת, הוטלו 4.5 שנים. גיגי זוכה אמנם מהשלכת רימוני רסס, אך השופט קבע כי ביצע את הסחיטה תוך שהוא מודע להשלכת הרימונים.

על היהלומן ואיש הנדל"ן דני וולפרט נגזרו 3 שנות מאסר בגין מעורבותו הפעילה בסחיטת חייב אשר נדרש למכור את דירתו בכיכר המדינה כדי להחזיר חוב לחייא. השופט קבע, כי וולפרט "אשר התמוטט בבכי מר על דוכן העדים עקב חשש שלא ניתן להסתירו מנאשם 1, אינו יכול להסתתר בטענה שפעל תחת כורח או אילוץ... בפרשה בה הורשע הוא אינו נגרר, אלא יוזם, ומתנהג בצורה גסה וברוטלית כאילו מדובר בחוב שבעל הדירה חייב לו".

על איש העסקים יניר סודאי, בעל רשת חנויות "איי אופטיק", שהורשע גם בסחיטת אותו חייב, נגזרו שנתיים מאסר בפועל. לדברי השופט, סודאי המנהל 6 חנויות אופטיקה, "מעורב בעסקיו של חייא ומשמש כשליחו לענייני כספים אצל חלפני כספים. פעולותיו הכספיות של חייא נעשות באמצעותו".

השופט גורפינקל סיכם את דבריו בכך ש"ענישה קלה מדי משדרת מסר הפוך ומערערת את אמון הציבור במערכת המשפט. רק עונשים מהדהדים יצליחו להחזיר את אמון הציבור במערכת המשפטית וימריצו נפגעי עבירות סחיטה להגיש תלונות".

פרקליטו של חייא, עו"ד מוטי כץ, הגיב: "גזר הדין מופלג בחומרתו בהתחשב בהכרעת הדין, שלדעתנו גם היא שגויה מיסודה".

סנגורו של מוטי גיגי, עו"ד יצחק איצקוביץ: "אני מאמין שבית המשפט העליון יהפוך את החלטתו - הן בהכרעת הדין והן בגזר הדין".

תגובת פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) לגזר הדין: "בית המשפט המחוזי קיבל את עמדתנו וגזר עונש משמעותי על איתן חייא. הנאשם, אשר מצוי בעולם הפשע מזה שנים רבות, ניצל את המוניטין העברייני שלו כדי להטיל מורא על קורבנות עבירה נורמטיביים, באמצעות עבירות סחיטה ואלימות שבוצעו על יד אחרים, מטעמו ובשליחותו. קורבנות אלו עברו מסכת של לחצים ואיומים, תוך שהם חווים פגיעה נפשית קשה, והכל בשל בצע כסף של הנאשם. בית המשפט ראה את המעשים הללו בחומרה יתרה ושלח היום מסר מרתיע לפיו העונש הראוי לנאשם בגין ביצועם, גם אם ביצע אותם באמצעות אחרים, הינו שנים רבות מאחורי סורג ובריח והרחקתו מהחברה, תוך מתן הגנה לציבור. בנוסף, בית המשפט גזר עונשים משמעותיים על הנאשמים ששימשו כעושי דברו של חייא והוציא לפועל את המעשים הפליליים עימו ועבורו".

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה