התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

חקירת ענק של ה-FBI בחשד הונאות במיליונים שבוצעו ע"י קהילות יהודיות-חרדיות בניו יורק
מאת: הילה שחר, ניו יורק | פורסם: 17.03.2016 17:22
כ-300 סוכנים פשטו בשעות הבוקר על שורה של בתי"ס יהודיים, ישיבות, בתים, מוסדות תורה, עסקים וחנויות. כך הוצאו כספים מתכנית הממשל לקידום השימוש באינטרנט

jחקירת FBI

בסוכנות החקירות הפדראלית בארה"ב החליטו שיש בידיהם מספיק מידע, כדי להפוך חקירת ענק שהתרחשה עד כה בחשאי לגלויה ומפורסמת.

מצויידים בצווי חיפוש, כ-300 סוכני FBI - בהם סוכני המחלקה למלחמת סייבר, פשטו בשעות הבוקר על שורה של בתי ספר יהודיים-אורתודקסיים, ישיבות ובתים פרטיים במחוז רוקלנד שבניו יורק (שרובם שייכים לחסידות סאטמר).

במקביל פשטו סוכנים על מוסדות תורה, עסקים וחנויות ב-ויליאמסבורג שבברוקלין, במונסי ובקריית יואל, בראמאפו ובמקומות נוספים, הקשורים בקשרי עסקים עם אותם מוסדות חינוך.

החשד: קשירת קשר להוצאה במרמה של מיליוני דולר בשנה מתכנית הממשל לקידום חינוך טכנולוגי בארה"ב. על פי החשד, למזימה היו שותפים עשרות מנהלי מוסדות יהודיים ונציגים בכירים בעיריות וברשויות.

הסוכנים החרימו מסמכים ואספו מחשבים רבים, שבהם ה-FBI מקווה למצוא הוכחות לחשדות.

״הונאה חמורה״

מקור ב-FBI טוען, כי ישיבות רבות ניצלו תוכנית של הממשל לשיפור החינוך הטכנולוגי, E-Right, שהושקה ב-1998 ונועדה בין היתר להגביר את הגישה למחשבים ולאינטרנט לאוכלוסיות נצרכות. 4 מיליארד דולר מוקצים לתכנית מדי שנה.

חקירת ה-FBI גילתה, כי הישיבות ייחסו מזה שנים רכישות שונות כך שיתאימו לדרישות התכנית - ובכך, למעשה, מימנו צרכים שונים של הישיבות באמצעות כסף שלא נועד לכך.

"זוהי הונאה חמורה", אמר החוקר, שהדגיש כי עסקים רבים באיזור שיתפו פעולה ביודעין עם הישיבות לצורך ביצוע ההונאה.

פשיטת ה-FBI על ישיבה במונסי בניו יורק

פשיטת ה-FBI על ישיבה במונסי בניו יורק

כתבי אישום נגד בכירים

לדברי המקור, החקירה החלה לפני כשנתיים, כאשר לידי חוקר ב-FBI הגיע עותק של העיתון The Jewish Press, שבאחת מכתבותיו תואר התקצוב הגבוה למחשבים ולאינטרנט שניתן לבתי ספר ולמוסדות המזוהים עם הציבור החסידי - שעה שההנהגה הרוחנית שלהם מתנגדת מכל וכל לשימוש במחשבים ולחשיפה לאינטרנט.

כשנודע לאחת הישיבות שנחשדו על פתיחת החקירה מיהרו פטרוניה להחזיר כ-900,000 דולר לתכנית, אולם גם ישיבה זו לא תמלט מתביעה, אמר המקור בסוכנות החקירות הפדראלית.

טרם בוצעו מעצרים, אך לדברי המקור בסוכנות החקירות הפדראלית, יוגשו כתבי אישום רבים, כולל נגד אישים יהודים-אורתודוקסים בכירים, החשודים בשותפות לקשר.

לכל הכתבות החדשות

צילום עליון באדיבות 3dprint.com; צילום תחתון: צילום מסך של פשיטת ה-FBI על ישיבה במונסי בניו יורק

הוסף תגובה חדשה