התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

"יום רע במשרד": המיליונר הישראלי-אמריקני שהפסיד 17.4 מיליון דולר בטורניר שש-בש
מאת: איציק תורג׳מן | פורסם: 03.05.2016 18:48
אלק גורס, איל השקעות יליד נצרת, החי בבוורלי הילס, התמודד במשך 72 שעות רצופות מול אחד משחקני השש-בש הטובים בעולם

המיליונר הישראלי-אמריקני אלק גורס

הקרב נמשך מעל לוח השש בש 3 ימים ברציפות - ואחרי 71 שעות הוכרז המנצח - איל ההון האירי, ג'יי. פי מקמנוס, לשעבר מבעלי קבוצת הכדורגל האנגלית מנצ'סטר יונייטד; והמפסיד - המיליונר הישראלי-אמריקני אלק גורס (בתצלום למעלה) שנפרד מ-17.4 מיליון דולר!

מקמנוס ידוע כחובב שש בש ואחד השחקנים הטובים בעולם. לפעמים הוא משתטה ופיל במלכודת אנשים זרים שאינם מכירים אותו. כך, למשל, הוא נוהג לפתות אנשים שטסים איתו (במחלקה הראשונה) לשחק ונהנה להרוויח בדרך זו בחזרה את מחיר כרטיס הטיסה שלו.

אבל גורס (63), נוצרי יליד נצרת, שעזב כשהיה בן 4 עם משפחתו לארה"ב עוד בסוף שנות ה-50 של המאה שעברה, ועשה באמצעות השקעות הון של כ-2 מיליארד דולר, ידע בדיוק בפני הוא מתיישב ועם מי הוא משחק.

שש בש

ניכוי במקור

ע"פ האתר "דיילי ביסט" הטורניר התקיים בנובמבר 2012, אבל הפרטים נחשפו רק עכשיו במסמכים שהגיש מקמנוס לבית משפט במסגרת תביעה שהגיש נגד רשויות המס בארה"ב.

לטענת מקמנוס, גורס הוריד לו ב'מקור' 5.2 מיליון דולר, בעוד שהיה צריך 'לנקות' רק מחצית מהסכום. כשדרש את היתרה, גורס טען שהעביר כבר את ל-IRS האמריקני. ועתה מקמנוס תובע את הכסף מארצות הברית על סמך אמנת המס שעליה היא חתומה עם אירלנד.  

גורס, תושב בוורלי הילס, הוא מייסד חברת ההשקעות הפרטית הנושאת את שמו, The Gores Group. את הונו עשה מרכישות ממונפות של חברות טכנולוגיה קטנות שנקלעו לקשיים, הבראתן ומכירתן ברווח. אחת מהשקעותיו המוצלחות ביותר היתה חברת הלומדות Learning, שאותה רכש בשנת 2000 ב-3.5 מיליארד דולר. על חוג חבריו נמנים, לדבריו, כוכבים הוליוודיים כמו בן אפלק, טובי מגווייר וסילווסטר סטלון.

ההפסד שספג גורס בטורניר השש בש עם מקמנוס "היה בשבילו לא יותר מיום רע במשרד", כפי שצוטט על ידי ידיד קרוב. "עבור מקמנוס מדובר בסכום לא מבוטל; הוא אמנם עשיר, אבל לא עד כדי שיתעלם ממיליוני דולרים. וכל מי שמכיר אותו יודע שהוא יהפוך כל אבן כדי להשיב לעצמו את הכסף".   

מאיפה הכסף?

גורס נולד בישראל לאב ממוצא יווני ולאם ממוצא לבנוני. לאחר שהמשפחה היגרה לארה"ב, גורס (ואחיו) גדלו בעיר התעשייה פלינט שבמישיגן בארה"ב. האב ניהל מכולת ודאג להשכלת ילדיו. אלק סיים לימודי מדעי המחשב באוניברסיטת ווסטרן-מישיגן ועבד כמתכנת בג'נרל-מוטורס. ב-1978 הוא לווה 10,000 דולר מאביו, ופתח עסק קטן להפצת מחשבים. החברה, Ventech, שהחלה במרתף של בית הוריו, נמכרה בשנות ה-80 ל"קונטל-קורפ", ב-10 מיליון דולר.

כשנודע לאלק שרוכשי Ventech קיצצו בעמלות לאנשי המכירות, הזניחו לקוחות, והרסו אותה, חמתו בערה. כשכשלו ניסיונותיו לרכוש את החברה בחזרה, הוא החליט להקים חברה שתתמחה בהצלת חברות כושלות, ומאז לא מסתכל לאחור.

ב-1993 הוא רכש אגף שירות של יצרן מעבד-תמלילים כושל, וקיבל ממנו את מספר ה-800 של החברה, 3 ספרות שרצה ענק התקשורת דאז MCI. שנה אחר כך הציעה לו AT&T למעלה מחצי-מיליון דולר עבור המספר, רק כדי ש-MCI לא יזכו בו, כפול מעלות הרכישה.

מאז, בשני עשורים רכשה "גורס גרופ" 36 חברות בשווי של 2 מיליארד דולר. לפחות מחצית מהן נמכרו ברווח.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: Bloomberg / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה