התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

המיליונר הישראלי-אמריקני ממיאמי מואשם בשידול בנו לנטוש אשה שלקתה באירוע מוחי
מאת: זיו קריסטל, ״פוסטה״ | פורסם: 23.06.2016 19:34
האשה עגונה מזה 10 שנים עם 2 ילדים. העורך דין שמייצג את המליונר ספג קנס של 10,000 ש"ח על זלזול בדייני בית הדין

המאמר פורסם ב"פוסטה", הבלוג של אמיר זוהר לחברה, חוק ומשפט

היועץ המשפטי לממשלת ישראל, אביחי מנדלבליט, הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד אזרח ארה"ב, איש עסקים ישראלי-אמריקני חרדי ממיאמי, שהגיע לביקור בארץ בקהילה חסידית לה הוא תורם כספים.

בית הדין הרבני כבר הוציא לאיש צו עיכוב יציאה מהארץ ואף הורה על מאסרו למשך 30 יום עקב ביזיון בית המשפט.

האיש, שבאורח פארדוקסלי מיוצג על ידי יו"ר התנועה לאיכות השלטון בישראל, עו"ד אליעד שרגא, נדרש לחקירה בחשד ששידל את בנו להפר הוראה חוקית ולסרב לתת גט לאשתו הנכה, שמתגוררת בישראל.

האשה נותרה עגונה זה עשור לאחר שעברה אירוע מוחי בשנת 2005 כשהייתה באמצע שנותה-20 לחייה. בעלה נטש אותה ואת 2 ילדיהם הקטנים כשהיו בני פחות מ-6, וחזר מישראל להתגורר עם הוריו בארצות הברית.

כאשר הגיע אבי הבעל, "גביר" ו"נדבן" ממיאמי לביקור בירושלים בחודש מרץ האחרון, הוא זומן לבית הדין הרבני ונחקר עקב עדויות לאחריותו לעיגונה של הכלה.

בית הדין מצא, כי האב הוא הגורם הדומיננטי המשפיע על בנו שלא לתת גט. בבג"צ תלויה ועומדת עתירתו של אבי הבעל נגד פסק הדין אשר הורה על מאסרו לחודש עקב כך.

מנהל בתי הדין הרבניים פנה במקביל אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד האב וכן נגד הבעל עצמו הנמצא כאמור בארה"ב.

והפרקליט הממשלתי קבע, כי קיים אינטרס ציבורי משמעותי במתן כלים להתמודדות עם מצוקתן של עגונות, ועם הפגיעה בחירותן ובכבודן, כולל הפעלת כלים פליליים במקרים קיצוניים - כמו המקרה הזה.

ברזיל-מיאמי-ישראל

בפסיקת בית הדין הרבני נכתב, כי מדובר באחת מפרשות העיגון הקשות והכואבות ביותר. נישואי הגבר והאשה נערכו בשנת 1997 בברזיל, שם התגוררו הורי האישה. זמן קצר לאחר הנישואין עברו בני הזוג להתגורר במיאמי, ליד הורי הבעל. בשנת 2005 הגיעו האישה והילדים לבקר את הוריה, שעלו לישראל. במהלך הביקור לקתה האישה בשבץ מוחי שבגינו נשארה נכה ומוגבלת עד היום.

ולאחר תקופה קצרה היא ננטשה על ידי בעלה ונשארה עם ילדה בת 6 ותינוק, בעוד בעלה שב לארה"ב. מאז - במשך למעלה מעשור - הוא לא ביקר את ילדיו והותיר את אשתו עגונה.

"עשירים כקורח"

בית הדין הרבני שמע עדים והסיק שהבן התעלם מפסק הדין אשר כפה עליו מתן גט לפני שנתיים, התעלם גם  מפסק דין אשר חייב אותו בתשלום מזונות, וטוען כי הוא סמוך על שולחן הוריו בארה"ב, נתמך על ידם ומציית להם.

"לא הבעל הוא המעגן האמִיתי אלא הוריו העשירים כקורח", קבע בית הדין. "אבי הבעל הוא זה אשר ניהל מו"מ מול כלתו בעניין מימון הטיפול הרפואי שלה ובעניין גירושיהם... הדברים תואמים את העדויות שלפיהן על דרך כלל מנהל האב את ענייני בנו ומחליט עבורו ובמקומו.

"ההורים הנדיבים כלפי הבן מתנכרים ומתאכזרים לכלתם הנכה ולנכדיהם, מזלזלים במחסורם, מתעלמים מהנכות ומהעגינות; ואולי לא מתעלמים בלבד אלא אף מרוצים מהמצב, עקב רצון לנקמה על 'עוון נעורים' של התובעת, שהעזה להינשא לבנם כנגד רצונם, כפי ששב ואמר האב פעמים רבות במהלך הדיונים.

1.5 מיליון דולר פיצויים

"האב התרברב כי הוא עשיר גדול", כך לפי בית הדין, "אך העלה דרישה לעושק כספה של האשה - 'כבשת הרש', מחצית פיצויי הנכות שלה בסך מיליון וחצי דולר... הוסבר גם מדוע ההורים לא מוטרדים מעיגון בנם, שכן לעיגון זה יש פתרון בצורת 'היתר מאה רבנים' שיירכש בסכום סמלי של 5,000 דולר".

במסגרת חקירת המשטרה שתיפתח עתה נגד אבי הבעל, תיחקר גם תלונה של הנהלת בית הדין הרבני נגדו בגין נסיון שיבוש משפט, עקב פנייה שקיבל אב בית הדין ערב הדיון בתיק, לדבריו "מאישיות נכבדה", אשר ניסתה להבהיר לו כי האיש, שהגיע לישראל ותורם כספים בחצר חסידית, "זכאי ליחס מיוחד נוכח היותו גביר גדול".

עו"ד אליעד שרגא שייצג את אבי הבעל בבית הדין הרבני, ספג הוצאות אישיות של 10,000 ש"ח, עקב זלזול, יחס מבזה כלפי ההליך והשמצות של אב בית הדין בתל אביב, הרב שלמה שטסמן.  

לכל הכתבות החדשות

Photo by digitalart / freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה