התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

מהנדס ערבי-ישראלי מואשם בניו יורק בהונאת פונזי של מיליונים
מאת: יואב איתיאל, ״פוסטה״ | פורסם: 24.08.2016 20:14
פאדי עוויס, שגייס 5.8 מיליון דולר ממשקיעים בעולם הערבי ובזבז את הכסף על הימורים ומלונות יוקרה, נעצר עם משפחתו באמצע שייט תענוגות במיאמי

הכתבה הופיעה ב"פוסטה - הבלוג של אמיר זוהר"

כולם ידעו שיש לו כסף, ידעו שהוא אוהב את החיים הטובים, ידעו שהוא יוצא הרבה לחו"ל, אבל לא ידעו מה בדיוק הוא עושה שם. 

פאדי עוויס, מהנדס בן 38 מהכפר ריינה שליד נצרת, הדהים לאחרונה רבים ולא רק מתושבי כפר הולדתו. 

עוויס חלם כנראה איזה חלום אמריקאי על כסף גדול, והתבסס כיועץ פיננסי אשר גייס כספי משקיעים לחשבונות בנק שפתח. עיקר המשקיעים שלו הגיעו ממדינות המפרץ וערב הסעודית. עכשיו מתברר שהכסף הזה ירד לטמיון, והחלום הסתיים למשקיעים שלו, ובוודאי לו. 

בתום חקירה סמויה של האפ.בי.איי נעצר עוויס בארה"ב. התובע הכללי בניו יורק, פריט בהאררה, מאשים כי "עוויס שיקר למשקיעים פוטנציאליים לגבי המומחיות של החברה שלו בשווקי מט"ח ושלח להם 'ערבויות' מזוייפות מבנקים בניו יורק, כדי לפתות אותם להשקיע אצלו.

"באמצעות שיטת המרמה הזו", נטען, "הוא גייס מעל 5.8 מיליון דולר מקורבנות מסביב העולם, תוך שהוא מבזבז את רוב הכסף הזה על הימורים ועל הוצאות אישיות".

החוקרים עלו על העברות בנקאיות, שלטענתם עוויס שילשל לכיסו או בזבז בבתי מלון שבהם שהה, למשל בניו יורק, אך גם בלונדון. חלק מהכספים סומנו "לתמיכה במשפחה".

על פי כתב האישום שהוגש נגדו בבית המשפט הפדרלי במנהטן, הוא נאשם בהונאה דרך אתר אינטרנט ייעודי להשקעות ובקשירת קשר עם אחרים כדי לבצע אותה.

החברה שעומדת במרכז הפרשה היא Golden Bridge FX, שהפעילה אתר באנגלית, איטלקית וערבית, ואיפשרה למשקיעים לסחור דרכו במט"ח בכתובת gb-fx.com. (בתצלום למעלה. האתר חסום כעת לגלישה אחרי שבפברואר השנה, הרשות המפקחת על שוק ההון השוויצרי - FINMA - הוציאה אזהרה נגד החברה).

חצי שנה חלפה, ובחודש שעבר יצא פאדי עוויס שוב לחו"ל, עם האשה ובני המשפחה. הם עלו על שייט תענוגות שהחל באיים הקריביים. כשעגן האנייה במיאמי עלו סוכני FBI על סיפונה. הם הגיעו לתאם של בני משפחת עוויס, נקשו על הדלת, וכשפאדי פתח אותה הם עצרו אותו. אשתו התעלפה. התוכניות להמשך החופשה באורלנדו התבטלו. דיסנילנד תצטרך לחכות. האשה נאלצה לשוב ארצה בלעדיו.

ההבטחה: רווח מינימום של 22% (!) לחודש (!)

דף הפייסבוק הנושא את לוגו חברת גולדן ברידג' אף אקס מלא בטרוניות נגד החברה, בערבית, הגם שלא ברור כמה לקוחות היו וכמה נעקצו עד כה.

ראש משרד האף.בי.איי בניו יורק, דייגו רודריגז, אמר: "פאדי עוויס הפעיל הונאת פונזי בהיקף של מיליוני דולרים. במקום להשקיע את הכסף של המשקיעים, עוויס טייל והימר על חשבונם, או שילם ממנו למשקיעים אחרים כדי שימשיכו להשקיע אצלו... הבטחת הגינות שווקי ההון האמריקניים והעמדה לדין של מי שעושים רווחי פונזי נותרת בעדיפות עליונה של האפ.בי.איי".

הונאת פונזי מבוססת על גיוס כספים ממשקיעים בהבטחות שווא, בדרך כלל של רווחים גדולים, ותשלום רווחים גם אם הקרן מפסידה. זאת, ע"י גיוס ממשקיעים חדשים שהנוכל מגייס בהתמדה. בסופו של דבר, הרווחים שצריך לשלם עולים על הכספים החדשים שהוא מצליח לגייס, או שהוא נעצר על ידי השלטונות, או גם וגם... ואז הכל מתמוטט.

החוקרים טוענים, כי גולדן ברידג' הבטיחה למשקיעים כי כספי הפקדונות שלהם יוחזקו בנפרד מכספי החברה, אבל לא ניהלה אותם כך. הם גם טוענים, כי מצג השווא ללקוחות כלל הבטחה על כך שכספם מובטח מהפסדים על ידי בנק אמריקאי - הבטחה חסרת שחר. במסגרת גיוס המשקיעים הבטיחה החברה 12% אחוזים בונוס למי שיביא לקוח חדש אשר ישקיע מעל 100,000 דולר + ועוד שעון חכם של 'אפל'.

לא ברור מה עלה בינתיים בגורל שותפיו של עוויס לתרמית הנטענת, לא ברור מי הם, ולא ברור אם יעמדו לדין.

לטענת התביעה, מתוך הכספים שגוייסו השתמש עוויס ב-3.5 מיליון דולר לצרכיו הפרטיים וכמיליון וחצי שילם למשקיעים. התביעה טוענת, כי בין אפריל 2015 לפברואר 2016 הוא משך כ-840 אלף דולר במזומן, למעלה מחצי מיליון דולר ברכישות בכרטיסי חיוב, וכי 2.2 מיליון דולר העביר בהעברות בנקאיות בהן ציין "תמיכת משפחה", לחשבונות בנק אחרים.

האפ.בי.איי החל לחקור את הפרשה לאחר שבראשית ינואר השנה התקבלה תלונה מאחד המשקיעים, אזרח סעודיה, שסיפר כי חשבון שפתח לצורך השקעה בגולדן ברידג' "הוקפא" חודשיים קודם לכן, בנובמבר 2015, למרות "ערבות הבנק" שקיבל מהחברה, על השקעה של 100 אלף דולר.

תלונה שנייה התקבלה באפ.בי.איי בחודש מרץ השנה, גם היא מאזרח סעודיה. על החקירה הופקד הסוכן המיוחד מייקל סאבונה. הוא עלה על התכתבות עם משקיע שלישי בה הובטח רווח מינימום של 22% (!) לחודש (!) על השקעה של 50 אלף דולר ומעלה.

בחשבון המייל של עוויס התגלתה גם ערבות בנקאית חתומה כביכול על ידי שני פקידי בנק, שנועדה לאדם רביעי, שהשקיע 2.2 מיליון דולר. החקירה העלתה כי מדובר במסמך מזויף.

לטענת האפ.בי.איי, למשקיע חמישי נמסרה ערבות בנקאית מזויפת נוספת, כנגד העברה בנקאית של 50 אלף דולר לאחד מחשבונות החברה. סוכן האפ.בי.איי סאבונה טוען, כי הצליח לקשור בין חשבונות הבנק בפלורידה שהשתמשה בהם גולדן ברידג', לבין פאדי עוויס, בין היתר על פי תמונה שלו שצולמה במצלמת אבטחה של הבנק בעת שפתח את החשבונות.

הסנגור היהודי מוושינגטון

פאדי עוויס מואשם עכשיו ב-2 עבירות שכל אחת מהן נושאת עונש של 20 שנות מאסר ורבע מיליון דולר קנס. במקביל, התביעה תוכל לבקש קנס בגובה כפל הרווח שלו מהעבירות שביצע. בינתיים הוא עצור בתנאים קשים יחסית של טרום משפט. הוא מוחזק ב-MCC הידוע לשמצה והצפוף, מתקן המעצר של מדינת ניו יורק. "מדובר במקום איום ונורא בו כלואים אנשים איומים ונוראים", אומר הסניגור של עוויס, עו"ד ג'ף יפרח, שמשרדו הראשי בוושינגטון הבירה והוא מתמחה בעסקי הימורים ובעבירות צווארון לבן.

ב-30 באוגוסט צפוי דיון בו יבקש עו"ד יפרח לשחרר את עוויס לחלופת מעצר, ולבקשת עוויס זומן לדיון מתורגמן לשפה העברית דווקא.

הסיכויים למעצר בית לא גדולים, שכן עוויס רק התגורר בארה"ב, אין לו קרובים בניו יורק, ואין לו חברים שיפקחו עליו ויערבו להופעתו להמשך משפטו.

"למשפחה קשה מאוד", אומר עורך דין יפרח. "בזמן הקצר שאני מכיר אותם גיליתי שמדובר במשפחה מלוכדת מאוד. כל אחד עוזר לשני. השבוע שללו לו שיחות טלפון בגלל משהו שעשה אסיר אחר, ואחרי שהמתנתי 3 שעות כדי להיכנס לבית המעצר נמסר לי שלא אוכל לראות אותו היום. בלי הסבר של ממש.

"הנחישות לעצרו ולפתוח בהליכים כנגדו תמוהה בעיניי", הוא מוסיף. "היו 2 תלונות באתר האפ.בי.איי שמתקבלות דרכו 300 אלף תלונות בשנה. מתוך אלה הם בסופו של דבר מגישים כתבי אישום על כ-65 בלבד, אז דווקא את שתי התלונות האלה מסעודיה הם קיבלו? זה לא ברור. מר עוויס הוא לא ראשון הישראלים שאני מייצג, גם בתחום הצר הזה, ולא לגמרי ברור מדוע פתחו נגדו בהליך פלילי ולא אזרחי".

למרות הכל, עו"ד ג'ף יפרח מביע אופטימיות. "כתבתי ספר בנושא פשעי צוארון לבן", הוא מזכיר, "אני אומר מנסיוני כי למרות שהחוק קובע תקרות עונש גבוהות, במציאות שופטים הולכים על פי קווים מנחים. לא נדיר לראות, כי גם על עבירה שהעונש המקסימלי שלה הינו 20 שנה הם בסופו של דבר גוזרים שנה או שנתיים. כמובן שהכל תלוי בנסיבות העבירה ונסיבות הנאשם".

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה