התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות

לא משתלם: פרופסור באוניברסיטה שהעלים מסים בהיקף עצום יקנס ב-100 מיליון דולר
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 17.11.2016 14:04
פר' דן הורסקי, בן 71, אזרח אמריקאי, ישראלי ובריטי הגיש דיווחים כוזבים לרשויות המס, ושכח לציין נכסים בשווי 200 מיליון דולר. הפעם זה עלה לו ביוקר.
 

דן הורסקי

 

הורסקי ששימש כפרופסור ומרצה למנהל עסקים ושיווק באוניברטיסת רוצ'סטר בניו יורק במשך מעל שלושים שנים. את ידיעותיו בתחום יישם בפועל והשקיע בהצלחה בחברות שונות. אחת מהן, בה החזיק ב-4% מהמניות עשתה אקזיט מצליח והורסקי הרוויח 80 מיליון דולר מהעסקה. לו היה מעדכן את רשויות המס בסכום הנכון, היה משלם מיסים בהיקף נמוך ויתר, אך בחר לעדכן את רשויות המס בארה"ב כי הרוויח מהעסקה רק 7 מיליון דולרים.

 

הוא המשיך והשקיע את הכסף באמצעות חשבונות נסתרים, בין השאר בשוויץ עד שההון הפך ל 200 מיליון דולרים בשנת 2013. ההון נשמר בחשבונות זרים ונוהל באמצעות חברה שפתח בשם "הורסקי אחזקות" אך הסכומים עליהם הצהיר לרשויות המס בארה"ב היו נמוכים בהרבה.

 

בזכות השינויים הרגולוטריים רשויות המס בארה"ב כיום מקבלות מידע באופן ישיר על חשבונות של אזרחים אמריקאים מעבר לים. מידע זה אפשר למס ההכנסה האמריקאי ה-IRS להגיע למאות מעלימים מס בהיקפים נמוכים יותר, וכך הגיעו בין השאר גם להורסקי, על אף שניסה להסוות את מעשיו באמצעות הוספת אדם נוסף שביצע את הפעולות בחשבון.

 

הקנס הגבוה שנקצב להורסקי נועד בעיקר להרתעה מניסיונות דומים בעתיד. עבור הישראלים העובדים בארה"ב יש למקרה חשיבות גבוהה משום שתושבי ארה"ב המחזיקים באשרת עבודה (גרין כארד) ומעוניינים לעזוב את ארה"ב בסיום עבודתם צריכים למלא טופס מיוחד בו הם משלמים "מס יציאה" באם שווי נכסיהם הכולל עולה על שני מילונן דולרים, או הכנסתם מסתכמת במעל 160 אלף דולרים לשנה בחמש השנים שקדמו לעזיבתם.

 

סביר להניח שרשויות המס לא יסתפקו רק בקנס הגבוה על מנת להרתיע. בפברואר 2017 צפוי הורסקי לעמוד למשפט בגין האישומים כנגדו, והעונש על עבירות מסוג זה עשויות להגיע גם עד לחמש שנים של מאסר בפועל.

הוסף תגובה חדשה