התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

פטרישיה ושנית עוזרות להאיטי
מאת: נורית גרינגר / צילמה: אורלי הלוי | פורסם: 05.10.2012 21:30
קבוצה של נשים, בהן השחקנית פטרישיה ארקט והישראלית-האמריקנית שנית שוורץ, עושות עבודת קודש באי שנחרב ברעידת אדמה: מבתי שימוש ועד ארוחות צהריים לילדים.

PatriciaArquette1.png
מימין לשמאל: משמאל: אליסה קיסי, השחקנית פטרישיה ארקט, האמן סטרלינג רובי, המארחת שנית שוורץ, רוזטה גטי ושרה וולף - תורמים ומתנדבים, באירוע ההתרמה של ארגון GiveLove שהתקיים בבוורלי הילס (צילמה: אורלי הלוי)

 

מאות אורחים, תורמים ותומכים השתתפו באירוע ההתרמה האלגנטי השנתי השני של ארגון GiveLove, שנערך ביום נעים אחר הצהריים בגן ביתם היפה של שנית והסוכן המוסיקלי סם (סמי) שוורץ בבוורלי הילס.

הארגון הוקם לאחר רעידת האדמה בעוצמה 7.0 בסולם ריכטר, שהחריבה את האי ב-12 בינואר 2010. תוצאות הרעידה היו נוראיות: כ-316,000 הרוגים, כ-300,000 פצועים ולפחות מיליון בני אדם שהפכו באחר צהריים אחד לחסרי בית. ישראל היתה אחת המדינות הפעילות ביותר בסיוע להאיטי, ואנשי חילוץ רפואה של צה"ל היו בין הראשונים שהופיעו במקום האסון.

בעקבות הישראלים הגיעו סלבריטאים הוליוודיים אחדים - בהם תום קרוז, שנרתמו לעזור, לתרום ולתמוך. אחת הבולטות שבתומכות בשיקום תושבי האיטי היא השחקנית (ולאחרונה גם במאית) המקסימה פטרישיה ארקט (Patricia Arquette), בת ה-44, דור שלישי לניצולת שואה (אמה, השחקנית ברנדה אוליבייה, היא יהודייה ממשפחת ניצולי שואה מפולין), שייסדה את GiveLove יחד עם שנית שוורץ, שחקנית לשעבר בעצמה, אשת חברה הידועה (עם בעלה) כפילנטרופית חמת-לב ונדיבה (בפברואר האחרון אירחה בביתה מסיבה גדולה לאורחי טקס האוסקר הישראלים). שותפה נוספת להקמת הארגון היתה רוזטה גיטי. ואחר כך הצטרפו מתנדבים נוספים.

PatriciaArquette3.pngפטרישיה ארקט מרבה לטוס להאיטי, בתצלום עם ילדיה 'המאומצים'

הנשים המיוחדות האלה יוצרות אט-אט שינוי עצום בהאיטי. בעוד שפטרישיה מתרכזת בפרויקט יצירת מודעות לסניטציה אקולוגית, שנית עורכת פרויקט המספק ארוחת צהריים לתלמידים בבתי הספר בהאיטי. "הורים נוטשים את ילדיהם משום שאינם יכולים להאכיל אותם", היא מספרת. "ארוחת הצהריים מביאה אותם לבית הספר ודואגת לכך שלא יהיו רעבים ויזכו לחינוך".

ואילו ארקט מאמינה, שהאיטי תוכל להתחיל להתרפא ממחלותיה אם יותקנו בה מערכות סניטציה אקולוגיות ממחזרות, הנקראות Eco-San, שיאפשרו מיחזור של נוזלים וחומרים, מבלי להוסיף לבעיות זיהום והקרקע החמורות, שגורמות למחלות ומגפות רבות, שהאיטי אינה מצליחה להגמל מהן.

PatriciaArquette6.png"סניטציה היא אבן הפינה לפתרון בעיות רבות בעולם - משיפור בריאות הציבור ועד צמצום תמותת ילדים, הגנה על מקורות המים והפחתת הזיהומים", אומרת לי ארקט, הנוסעת על הקו לוס אנג'לס - האיטי בקביעות.

"זועזעתי לגלות, ש-40% מהאנשים העניים ביותר בעולם חיים בלי בתי שימוש. זה בלתי נתפס. זה הסוד המלוכלך שאף אחד לא רוצה לדבר עליו. בעוד שאנחנו, במערב, לוקחים כמובן מאליו שיש לנו חדרי אמבטיה עם שירותים, מליארדי בני אדם  בעולם חיים ללא תנאי תברואה נאותים ובגלל זה רבים מהם מתים בטרם עת".

ארקט, שוורץ (שתיהן בתצלום למעלה מימין), גיטי וחברי הארגון החלו את הפרויקט המשותף שלהן ב"סאייט סוליי", אחד ממחנות העקורים הגדולים בפורט-או-פרינס, בירת האיטי.

Sara Wolf and Edward Addams-Photo by Orly Halevy.jpgבאירוע בבית שוורץ פגשתי גם את שרה וולף ואדוארד אדאמס (בתצלום מימין), ראשי ארגון עזרה נוסף הפועל בהיטי ומשתף פעולה עם GiveLove. הם מספרים על עבודה התנדבותית בתנאי מלחמה, בתוך בירוקרטיה רצחנית. "מצב הסניטציה בהאיטי החזיר לעולם מחלות שהעולם כבר שכח מהן, כגון דיזנטריה", הם מספרים.

שרה מתגוררת בהאיטי מזה 4 שנים, עוד מלפני רעידת האדמה. היא חלק מ"חיל הרגלים" של  GiveLove. לאחר הרעידה, היא מספרת, היא גרה באוהל במשך 9 חודשים, אבל הרגישה שהיא עושה עבודת קודש.

במהלך האירוע, האמן סטרלינג רובי (Sterling Ruby) ניהל "מכירה פומבית שקטה" של פריטי אמנות, בהם פריטי קרמיקה וטקסטיל, של אמנים מוכרים לצד חדשים. משתתפי האירוע - בהם אמנים, אספנים וסוחרי אמנות - קנו ותרמו בחפץ לב.

צפו בראיון עם פטרישיה ארקט על פרויקט הצדקה GiveLove:

 

 

צילומי מסך מהאיטי ווידאו:   /    / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה