התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

"הכל בגלל שאיכפת לי, אני נהנה לתת"
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 25.10.2012 20:01
שרון (שון) אבן-חיים, שעומד בראש Israeli Leadership Council בלוס אנג'לס, מספר מה מניע איש עסקים מצליח להתרוצץ מסביב לשעון בשביל "הקהילה"

Evenjaim333333.png
 

מעכשיו קיראו לשון שרון.

"כשבאתי לאמריקה והתחלתי לעבוד, שרון לא נתפס אצל האמריקנים כשם של גבר והיה להם קשה לבטא אותו. היו מטלפנים ומבקשים את גברת אבן חיים.
"אז אחי, רונן, שעבדתי אצלו, הציע לי: 'תחליף לשם אמריקני'.

Evenhaim.png"במשך השנים, בזכות אריאל שרון, השם נעשה מוכר גם כשם של גבר, אבל כולם כבר הכירו אותי כשון. עדיין בכל הניירות, בדרכונים, ברשיון הנהיגה, בשביל חברים - תמיד הייתי שרון. אני אוהב את השם העברי שלי ומתכנן לאט לאט לשנות את שמי בכל המסמוך העסקי בחזרה לשרון".

שרון באמת יותר מתאים למי שעומד בראש Israeli Leadership Council - ארגון ישראלי-אמריקני שהוקם בלוס אנג'לס לפני כ-5 שנים במטרה "ליצור קהילה", כפי שהגדיר זאת יזם הרעיון, אהוד דנוך, מי שהיה הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, שפנה לצורך מימוש העניין לכמה ישראלים-אמריקנים מבוססים, שהשתכנעו וייסדו בכספם הפרטי את הארגון.

שרון אבן-חיים היה אחד מקבוצת המייסדים, והוא נרתם לארגון מיומו הראשון. בכספו ובכל-כולו. ומאז הוא לא מפסיק לעשות בלוח זמנים שהוא צריך תמיד לרדוף אחריו.

יליד באר שבע (אב שעלה ממרוקו ועבד בכור בדימונה, ואם שבאה ממצרים ועבדה בעירייה), נשוי לדורית, חברתו מהתיכון, שרון אבן-חיים סוחב מהבית חינוך לצניעות ולפשטות. זו הסיבה שמעולם לא טרח לפרסם את עצמו.

"מה שהכי חשוב בעיניי, זה להיות אדם טוב ולעזור לזולת שנצרך. זה מה שהקנו לי הוריי, זה מה שאני מיישם בחיי וזה מה שאני מקנה לשלושת ילדיי", הוא אומר, ומשום מה זה נשמע כנאמר מהלב. "אני נהנה לתת, ואני מקבל בחזרה סיפוק. והוא גדול במיוחד כשאני רואה איזו השפעה חיובית יש לנתינה ולעבודה הקהילתית שלי למען החברה על הילדים שלי".

הארגון שאתה עומד בראשו, Israeli Leadership Council, מעורב היום בכל פעילות קהילתית ישראלית-אמריקנית בלוס אנג'לס וגם בהרבה פעילויות בשיתוף ארגונים יהודים-אמריקניים. מה האג'נדה המרכזית, המקום שאתם רוצים להגיע אליו, מטרות-העל?

Shawn 3.jpgשרון אבן חיים: "ישנן 3 אג'נדות שאנחנו פועלים כדי למכסם אותם.
"הראשונה היא ליצור מסגרת של קהילה מורחבת ופעילה, שעוזרת לחברי הקהילה; פעילה אקטיבית במה שקורה בעיר בכלל; ומהדקת קשרים בין הישראלים והיהודים האמריקנים.
"אג'נדה שנייה, היא ליצור בסיס תמיכה במדינת ישראל ולהשתמש בו כשצריך ליצור לחץ פוליטי או כשצריך לעזור בהסברה וביחסי ציבור למדינה. לתפיסתנו, אנחנו חיים מחוץ לישראל, אבל כשהמדינה צריכה אנחנו בשבילה במלוא הכוח ועם כל הלב; ורק ביחד אנחנו כוח.
"הנושא השלישי על דגלנו הוא שימור הדור הבא. כן, הם יהיו אמריקנים בתרבותם וישיבו לשאלותנו באנגלית, אבל כל ישראלי-אמריקני רוצה שבילדיו יישאר חיבור לשורשיו שלו, לערכים היהודיים ולמדינת ישראל. לכן אנחנו עוזרים לבתי ספר שבהם ילדים בכל הגילאים לומדים עברית אחה"צ. אנחנו תומכים בפעילויות של תנועות נוער ישראליות, 'הצופים' ו'בני עקיבא'. אנחנו שולחים ספרים בעברית חינם ל-6,500 משפחות (בפרויקט שממומן ע"י בני הזוג מילשטיין, שכמו עוד חברים בוועד המנהלים של הארגון לקחו על עצמם ייזום והרצת פרויקט מיוחד), ועוד.
"הרעיון הוא שכל אחד יוכל למצוא מעגלים שמתאימים לו להשתלב בהם... אם זה נשות עסקים, או הורים לילדים ולבני נוער... השנה גם הפקנו את אירוע יום העצמאות הגדול ביותר בצפון אמריקה (שמומן ע"י בני הזוג סיידוף). בסופו של דבר, Israeli Leadership Council נועד לאחד אותנו, ושישראלי בלוס אנג'לס לא ירגיש לבד". 
(חשוב לאבן-חיים להדגיש שוב ושוב, שאינו פועל ביחידות, אלא כחלק מ"קבוצה מדהימה" של ישראלים-אמריקנים, בהם דני אלפרט, אלי טנא, אדם מילשטיין, נתי סיידוף, יוסי רבינוביץ, אריק טנדלר ומירי שפר)

Evenhaim5.pngשרון אבן-חיים (שלישי מימין) עם חברי הוועד המנהל של Israeli Leadership Council

עד לפני עשור, שרון, לא היית כמעט מוכר בחוגים רחבים בקהילה הישראלית בלוס אנג'לס. מה גרם לך להחליט להקדיש מזמנך ומכספך לציבור, לחינוך יהודי ולחברה הישראלית בכלל בלוס אנג'לס? מה הביא אותך לצאת מהבועה?

אבן-חיים: "מעולם לא חייתי בבועה. כבר כנער בן 16 בעיר הולדתי, באר שבע, התנדבתי עם חברים לטפל בנוער במצוקה. בצבא התנדבתי לקורס קצינים. לאחר שהגעתי לאמריקה ונכנסתי לתחום הבנייה הייתי פעיל בארגוני קבלנים, ישבתי בוועדות שדנו בענייני קבלנות, הייתי מעורב ופעיל מתוך איכפתיות ולמען הקהילה שבתוכה עבדתי. תמיד היה בי חיידק מעורבות מתוך רצון לשפר, לשנות, להיטיב.
Evenhaim4.png"התחלתי להיות מעורב במה שקורה בקהילה שלנו בגלל החינוך. כמובן שרציתי להעניק לילדיי חינוך יהודי, וכמו כולם נזעקתי כשהבנתי מהי עלות החינוך היהודי. הרי ברור לכל ויש מחקרים על כך, שסיכויי ההתבוללות של ילדים יהודים וישראלים-אמריקנים, שמתחנכים בבתי ספר ציבוריים, עצומים. וזה נגד כל הערכים שלי.
"אבל במקום רק לרטון ולקטר, החלטתי להיות יותר מעורב לפחות בחינוך של הילדים שלי. ניסיתי ליזום הורדת מחירים ארצית בכל בתיה"ס היהודיים בארה"ב, אבל זה לא עבד. אז החלטתי לנסות את זה בבית הספר שבו למדו הילדים שלי (ושבו עבדה אותה תקופה גם אשתי). להשקיע מכספי, לשכנע אחרים להשקיע מכספם, ולעשות כל מה שאפשר כדי שהורים יוכלו לעמוד בעלויות החינוך בבית הספר 'קדימה'.
"במקביל, דורית ואני התחלנו לתמוך במסגרות חינוך ישראליות-יהודיות מחוץ לחינוך הפורמלי, בתי ספר של אחר הצהרים, שבמחיר נמוך ובעזרת תמיכה קהילתית יקנו לילדי הדור השני את השפה העברית, קצת יהדות, ערכים ישראליים, שכולנו רוצים שילדינו ימשיכו לחיות לאורם".

Evenhaim3.png
להעביר ערכים לילדים. משפחת אבן-חיים (צילום: רני סילנסקי)

נולדת וגדלת בישראל, שירתת כקצין בגבעתי באינתיפאדה הראשונה, מדוע ובאיזה נסיבות הגעת לארצות הברית?

אבן-חיים: "מיד אחרי 5 שנות שירות צבאי הגעתי לארה"ב. אחי, רונן, שהגיע לכאן כמה שנים קודם, שיכנע אותי לבוא לבקר. הגעתי לכאן בחופשה-ללא-תשלום מהצבא ונדלקתי גם על לוס אנג'לס וגם על האפשרויות הטמונות בארה"ב. חזרתי לארץ, והודעתי לדורית, שהיתה עוד חיילת, שאני זז ושתגיע יום אחרי השחרור.
"בהתחלה עבדתי עם אחי בחברת הצביעה שלו, ולאט לאט התמחיתי בכל תחום הבנייה, עד שפתחתי חברה משל עצמי ב-1994 (California Home Builders בקנוגה פארק)... אני בונה בכל איזור לוס אנג'לס, שכונות, בתים ודירות מכל הסוגים... אבל אני לא מרגיש רק יזם, או קבלן. בשבילי פרויקט בנייה הוא יצירה, עיצוב של החיים עצמם: אתה לוקח חתיכת אדמה ובונה עליה בתים שיישארו עשרות שנים ואלפי אנשים יחיו בהם ויראו בהם את ביתם. זה עושה לי את זה. ואני עושה את עבודתי במלוא האחריות כדי שהבית שאני בונה יהיה להם מקום נוח וחם ואסתטי".

כמי ש"עשה את זה". גלה לנו, איך עושים כסף באמריקה?

אבן-חיים: "תרשום. עבודה קשה. דבקות במטרה. עשה מה שאתה אוהב ויודע לעשות. תתרכז במה שאתה טוב בו. תהיה אמין. התנהג כמו האמריקנים ועבוד לפי הספר - לא לחתוך פינות... וקצת מזל חייבים".

האם אפשר לעשות כסף גם היום, להגיע בלי כלום כמוך ולבנות עסק גדול?

אבן-חיים: "היום יותר קשה להצליח בהשוואה לשנות ה-90, כי הבירוקרטיה האמריקנית מקשה יותר. אבל זה אפשרי. בהחלט! אני התחלתי את החברה שלי בעיצומו של מיתון, ושרדתי עכשיו את המיתון השני בקריירה המקצועית והעסקית שלי. וכל אחד יכול לעשות את זה אם המטרה שלו ריאלית במסגרת היכולות שלו".
 
מהו הדבר, התכונה, היפה ביותר שאתה מוצא בישראלים באמריקה? ומהו הדבר, התכונה, שלדעתך היה טוב אם היינו נפטרים ממנה?

אבן-חיים: "אנחנו אנשים חמים, שאוהבים את המולדת שלהם (יותר מכל קהילה אתנית אחרת בארה"ב). למשפחתיות הישראלית אין תחליף. ליצירתיות שלנו אין מתחרים, יש בנו יכולת להתחיל מכלום וליצור משהו חדש.
"אבל לפעמים אנחנו חושבים את עצמנו יותר מדי, רואים בעצמנו חכמים יותר מכולם, לא תמיד יודעים לפרגן, יש לנו נטייה להגיד 'מגיע לנו', וחסרה בנו לפעמים צניעות".

Evenhaim2.pngשרון אבן-חיים עם ראש עיריית לוס אנג'לס אנטוניו ויראגוסה

הרבה אנשים שואלים את עצמם אם פעילות קהילתית עשויה לקדם את עסקיהם וענייניהם האישיים. עם יד הלב, האם דבר מקדם דבר, או שזה סתם מיתוס?

אבן-חיים: "התשובה היא כן. פעילות ומעורבות קהילתית יכולה לעזור לעסקים! אבל אם אדם נכנס לזה בשביל עסקים, יזהו אותו מיד - וזה לא יעבוד לו. העזרה לעסקים לא מתבטאת ב'עסקים', בכספים. פעילות מחוץ למעגל העסקים הרגילים הפגישה אותי עם אנשים מדהימים. זכיתי לשבת בוועדות, להשתתף בכינוסים ובפעילויות עם אנשים שלמדתי מהם המון על עסקים; מהידע שלהם, מהחוכמה שלהם, מהנסיון שלהם. היישום של דברים שלמדתי מהם בוודאי שהועיל לעסקים שלי.
"אבל בעיקר אני משתמש בקשרים האלה לצורך הפעילות הקהילתית. למשל, אני חבר של ראש העיר, אנטוניו ויראגוסה, ובזכות ההיכרות הזאת, בארוחת ראש השנה (שעברה), קיבל Israeli Leadership Council את ראנצ'ו פארק, מקום מרכזי בלוס אנג'לס שמזה 20 שנה לא אושר לאירוע ציבורי, לצורך קיום פסטיבל יום העצמאות הישראלי.
"או שבזכות ההיכרות שלי עם מערכות הבירוקרטיה העירוניות, עצרתי את סגירתם של כמה בתי כנסת. ויש עוד המון דוגמאות.
"בנוסף, דורית ואני עשינו לנו דרך הפעילויות הרבה חברים טובים, אנשים שדומים לנו באיכפתיות וברצון לעזור ולהיטיב... והנה לך כל הסיבות למה אני אקטיבי ופעיל וזה שווה לי".

קבוצות וארגונים מכל רחבי ארה"ב מבקשים בשנה האחרונה לשכפל את Israeli Leadership Council / מהדורת לוס אנג'לס לקהילותיהם.

אבן-חיים: "אנחנו עוזרים לארגונים דומים להתחזק באורנג' קאונטי ובסן דייגו. אנחנו בדיבורים עם קבוצות בחוף המזרחי, ואפילו עם מוסדות ישראליים (כמו הסוכנות היהודית), שאנחנו חושבים שצריך להיות להם אינטרס בקיום קהילות ישראליות בכל ארה"ב. המתכונת שיצרנו - קהילה מחוברת, אחת, שלמה, שעוזרת להמון ארגונים ספציפיים וחשובים לא פחות - בהחלט מעורר עניין בקרב ישראלים בכל ארה"ב; ואנחנו, מלוס אנג'לס, שמחים לסייע ולתמוך בכל יוזמה".

הצילומים באדיבות משפחת אבן-חיים, ILC, בי"ס "קדימה"

 

הוסף תגובה חדשה