התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

ילדת הרחוב מבוסטון מטפלת בנערים חסרי בית בישראל
מאת: נורית גרינגר / צילמה: אורלי הלוי | פורסם: 23.05.2013 02:07
מריומה בן יוסף היתה ילדת רחוב חסרת-בית, שהתגלגלה בין ישראל לארה"ב, וחוותה אונס ברוטלי בגיל 17. מאז יצא מתוק ומפעל חיים המציל אלפי בני נוער מגורל דומה

 

מרים (מריומה) בן יוסף (קליין), מייסדת ומנהלת בית השאנטי בישראל

 

"זכור מאין באת ולאן אתה הולך" - זהו המוטו של מרים (מריומה) בן יוסף (קליין) (בתצלום משמאל) ו"בית השאנטי" בישראל.

בסנסקריט, כידוע, המילה 'שאנטי' פירושה שלום והיא נפוצה במנטרות בודהיסטיות.

ובית השאנטי, אשר פתח לראשונה את דלתו לבני נוער בשנת 1984, משמש גם כבית זמני וגם כמסגרת ארוכת טווח לנוער בורח וחסר בית, בגילאים 14-21, ללא הבדל דת, גזע, מין או מגדר.

"בבית השאנטי אנו מטפלים בבני נוער שנמצאים בסכנה מיידית או עומדים בפני הידרדרות לאלימות פיזית, ניצול מיני, עבריינות וזנות", סיפרה מריומה, באירוע ההתרמה ראשון שעשה הארגון בארה"ב והתקיים בביתם בלוס אנג'לס של שרי ויחיאל יוגב, שיעמדו בראש אגודת ידידי בית השאנטי שמוקמת בלוס אנג'לס.

לעמותת "בית השאנטי" 2 בתים; האחד בשכונת נווה צדק בתל אביב וכפר הנוער "בית השנטי במדבר" שנמצא על הדרך מבאר שבע למצפה רמון, כ-5 ק"מ משדה בוקר. "פיתחנו מודל שנותן פתרון לבני נוער בסיכון", סיפרה מריומה. "ובחזוננו, הגישה הטיפולית שלנו תהווה מודל גלובלי והעמותה תהיה ארגון גג עולמי, שיעודד שיתופי פעולה ליצירת עולם הוגן ובריא יותר".

לא רבים ממשתתפי האירוע באל.איי הכירו את סיפור חייה של מריומה (49), שנולדה בניו יורק, ועלתה לארץ בגיל 3.

משמאל לימין: מארחי אירוע ההתרמה באל.אי, יחי ושרי יוגב, אהובי גולדין, מנהלת במשאבים ב"בית השאנטי" טלי בן סירא, הקונסול הקונסולרי דני גדות, סיגל, ומריומה בן יוסף (קליין), מייסדת "בית השאנטי", האורחת המרכזית באירועמשמאל לימין: מארחי אירוע ההתרמה באל.איי, יחי ושרי יוגב, אהובי גולדין, מנהלת במשאבים ב"בית השאנטי" טלי בן סירא, הקונסול הקונסולרי דני גדות, סיגל, ומריומה בן יוסף (קליין), מייסדת "בית השאנטי", האורחת המרכזית באירוע

 

"ישנתי בפארקים ומתחת לגשרים"

הוריה התגרשו זמן מה לאחר העלייה, ואביה חזר לארה"ב. בהיותה בת 13 שבו גם מריומה ואימה לארה"ב והתגוררו בבוסטון, שם נפלטה מריומה לחיי הרחוב ואף ישנה, לדבריה, בפארקים ומתחת לגשרים, מכוסה בעיתונים ובקרטונים. בהיותה בת 15, נשלחה שוב חזרה לארץ, לבדה, לפנימייה הדתית "אמנה" בכפר סבא.

בגיל 17 חוותה מריומה טראומה קשה, כשנאנסה בברוטאליות. היא נאלצה להתמודד עם הסבל הגדול והכאב ללא כל עזרה ותמיכה, ובתהליך המצמרר הזה - היא מספרת - גילתה את הכוח הטמון בה.

בגיל 18 התגייסה מריומה לצבא, שירתה במארג' עיון שבלבנון, ומאוחר יותר כמורה למלאכת יד בבתי כלא צבאיים.

לאחר נישואיה הראשונים (היא אם ל-3 בנות), החלה לפתוח את ביתה מדי ערב שישי, והזמינה לקבלת שבת ולארוחה חמה את דיירי הרחוב שבו גרה. "היות ובאותן שנים לא היו מסגרות אשר נתנו מענה לבעיית 'נוער רחוב', התמלא ביתנו בבני נוער אשר חיפשו לעצמם מקום לישון ולאכול בו", סיפרה מריומה.

והבית שהתמלא בילדים אומללים הוביל אותה להחלטה על הקמת "בית השאנטי". "הדרך הייתה קשה", היא נזכרת. לפעמים התקשה הארגון לשרוד. לא פעם אספה את שאריות המזון משוק הכרמל והאכילה בהם את ילדי הרחוב.

אחד העקרונות שהובילו את מריומה, הוא שבית השאנטי, בניגוד למוסדות אחרים, לא ינהל תיקי מעקב (תיק אישי) אשר מחבלים בשיקומם של בני הנוער ומסכלים את סיכוייהם העתידיים להשתקם.

ילדי בית שאנטי - עושים מהם בני אדםילדי בית שאנטי - עושים מהם "בני אדם"

 

"מאויימים באופן תמידי"

במשך 16 שנים נשען בית השאנטי רק על תרומות ומריומה פעלה בהתנדבות וללא שכר. בשנת 2000 קיבל המקום הכרה, ומאז הוא זוכה לתמיכה ממשלתית המהווה 15% מהסכום הדרוש להפעלתו. אותה שנה זכתה מריומה על פועלה באות נשיא המדינה והתכבדה בהדלקת משואה בטקס ממלכתי בערב יום העצמאות.

"אך יחד עם זאת, אנחנו נשענים בעיקר על תרומות ומאויימים באופן תמידי", פנתה מריומה למשתתפי האירוע באל.איי.

מריומה לא פתחה עוד בית עזרה לנוער, אלא ייסדה שיטה והתוותה דרך, אשר מוכרת ומוערכת היום במדינת ישראל וברחבי העולם. אבל היא שומרת על צניעות וענווה ומקפידה לומר: "זה לא אני, זה אלוהים! אני רק השליחה".

הדיבר "ואהבת לרעך כמוך" הוא כנר לרגליה של מריומה, אשר מעניקה לבני נוער קשי יום את האהבה שחלמה לקבל בצעירותה. למרות כל מה שמריומה עברה בחייה, היא מקרינה אופטימיות אדירה ומוצאת בכל דבר רק את החיובי. זוהי דרכה, ואת העיקרון הזה היא מנחילה גם לבני הנוער.

צפו בסרטון על פעילויות וילדי "בתי השאנטי" בישראלי:

 

ישראלית-אמריקנית אחת ברשימת 100 הנשים החזקות בעולם:
הכירו את צפרה כץ, ילידת חולון, נשיאת קונצרן התוכנה האמריקני "אורקל", הגיעה למקום ה-23 ברשימה היוקרתית, אבל שמרה על מעמדה כאישה בעלת השכר הגבוה ביותר בארה"ב

 

חינוך עם כל הנשמה: איתן מורן (43), מנכ"ל "האגודה לקידום החינוך, ירושלים" הממונה בין היתר על פרויקט נעל"ה לחינוך ילדים יהודים בישראל, מבקש להניח גשר לקשרים משמעותיים בין מוסדות החינוך המיוחדים שהוא מנהל לבין הקהילה הישראלית בארה"ב

 

המועמד הרפובליקני לראשות עיריית פיטסבורג: ישראלי-אמריקני:
למרות סיכויו הנמוכים, יהושע (ג'וש) וונדר (40), יוצא צה"ל, יועץ פרלמנטרי לשעבר בכנסת, רץ לראשות העיר השנייה בגודלה בפנסילבניה מטעם המפלגה הרפובליקנית

 

לעמוד הראשי

 

וידאו: TheHouseless / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה