התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

הצד השני של הפילנטרופיה: מה מוכנים בצה"ל לעשות כדי לרצות תורמים אמריקנים?
מאת: תמר שלם-סמוכה | פורסם: 15.01.2015 15:06
לא מעט, מסתבר - למשל, לאפשר להם ולילדיהם להשתתף במטווח בירי חי; או לחגוג מסיבת בר מצווה במתקן אימונים ייעודי ללוחמה בטרור עם 'מופע' של לוחמים

מה עושים ילדי תורמים אמריקניים במטווחי אש של צה"ל

הכל יודעים שצה"ל ניזון מתרומות רבות - מיליוני דולרים, המגיעים מארנקים יהודים-אמריקניים. הוא נותן בתמורה אהבה, עורך קבלות פנים חמות לתורמים נדיבים; ובעיקר, שומר על ביטחון ישראל.

אבל מסתבר שאין גבול לנתינה בחזרה. כתב אישום שנדון בבית הדין הצבאי נגד קצין בדרגת רס"ן, חושף תופעה מוזרה: השתתפות של תורמים אמריקניים במטווח בירי חי.

הקצין אירח תורם ובני משפחתו שהגיעו מארצות הברית בבסיס חטיבת הנח"ל. במהלך הביקור, כנראה על פי בקשת התורם, הינחה הקצין את סגנו להקים מטווח ארעי בשטח אש.

לאחר סיור בבסיס הוסעו בני המשפחה בליווי הקצין, סגנו וחיילים שכפופים להם למטווח, שם הוזמנו כל בני המשפחה, כולל ילדים ונערים שהצעיר שבהם היה בן 10 בלבד והגדול בן 17, לירות למטרות, תחילה ברובה תבור ואחר כך ברובה צלפים.

לאחר ששככו הדי היריות, חיילים רצו למטרות הקרטון ודיווחו לבני המשפחה על תוצאות הירי.

חמור לא פחות - הקצינים בשטח הניחו למשפחת התורם לירות מבלי שחבשו קסדות, נוהל בסיסי במטווחי ירי צבאיים.

 

בת מצווה במתקן אדם

אירוע חריג אחר התרחש בקיץ האחרון, כאשר חיילים מיחידות הלוחמה בטרור (לוט"ר) ו"עוקץ", נדרשו לבצע אימון בפני אורחי חגיגת בת מצווה של בנותיו של תורם מכובד ורב-פעלים, איש עסקים מניו יורק, שהתקיימה במתקן אימונים ייעודי ללוחמה בטרור.

לוחמי הטרור נדרשו להציג את יכולותיהם לעיני מאות אורחים - מפעילות של כלב מיחידת עוקץ ועד מצלמות שתיעדו את פעולות החיילים והקרינו אותם על מסך גדול לטובת האורחים.

לצורך החגיגה, חיילים רבים הוצאו משיגרת פעילויותיהם כדי לבצע עבודות ומטלות שונות, כהכנה לאירוע שבו השקיע איש העסקים היהודי-אמריקני כ-400,000 דולר והוא כלל הופעה של הזמר משה פרץ.

בעקבות פרסום האירוע ננזף אחד המוזמנים לחגיגה - מפקד המרהו"ם (מרכז ההטסה וההכשרות המיוחדות בצה"ל), שמפקד על בסיס מתקן אדם.

 

בודקים, מגבשים, מבקרים

הרמטכ"ל, בני גנץ, הבטיח "בדיקה מקיפה לעניין התרומות המועברות לצה"ל", כשהשאלה המרכזית היא, האם צה"ל מלקק יותר מדי או שהתורמים הכבדים לוחצים יותר מדי?.

ועדה בזרוע היבשה, מגבשת פקודות ונהלים חדשים בנושא התרומות לצה"ל.

וכל הכביסה תצא מן הסתם בדו"ח מבקר המדינה העורך בדיקה בנוגע לתרומות ולתורמים לצה"ל.

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה