התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

מיהו המיליארדר הישראלי-אמריקני החרד לפרטיותו שתרם 59 מיליון דולר לחקר הסרטן
מאת: הילה שחר | פורסם: 18.02.2015 17:41
לפחות 7.5 מיליון מהסכום יגיעו לטכניון בחיפה, שם ייפתח מכון מחקר חדש לחקר הסרטן, ומשם חוקרים חיפאים ישתפו פעולה במחקרים עם אוניברסיטת ניו יורק. מי האיש

לוגו "מארבל" וכל כוכבי הקומיקס ששווים מיליארדיםלוגו "מארבל" וכל כוכבי הקומיקס ששווים מיליארדים

הוא חרד כל כך לפרטיותו שמספרים כי לבכורת הסרט Iron Man שהפיקו "אולפני מארבל" שלו, יצחק (אייק) פרלמוטר הגיע כשהוא מחופש...

ואכן לא תמצאו בכתבה תצלום שלו, ולא הרבה ידוע על חייו הפרטיים של מי שהונו הוערך בשנה שעברה ע"י מגזין העסקים "פורבס" בכ-3.8 מיליארד דולר. פרלמוטר ידוע כקנאי לפרטיותו, ורק מעטים יודעים איך הוא נראה היום. תמונתו האחרונה פורסמה ב"פורבס" בשנת 1985. הוא מעולם לא העניק ראיון לתקשורת.

השבוע הגיח לרגע מן הצל כשהתפרסמו תרומתיו (יחד עם רעייתו לורי) בסך 6 מיליון דולר לצורך הקמת מכון מחקר בתחום חקר הסרטן בטכניון בחיפה, ו-3 מיליון דולר למימון 6 מחקרי סרטן שייערכו במשותף על ידי הטכניון ואוניברסיטת ניו יורק, שם כבר פועל מכון לחקר סרטן הנושא את שם פרלמוטר, לאחר שתרם לצורך העניין 50 מיליון דולר. 

במכון שיוקם - נמסר מהטכניון - יתמקדו באיתור והבנת תהליכים מטאבוליים וכימיים לצורך אבחון מוקדם של מחלת הסרטן, בין אם באמצעות בדיקות דם ובין אם באמצעות תרופות ממוקדות חדשות.

מאחר שהכל מגיע מכיס אחד - קרן התרומות של משפחת פרלמוטר, המכון החדש ישתף פעולה עם עמיתו בניו יורק; עוד שיתוף פעולה בין המוסד החיפאי העולה למוסדות אקדמיים בכירים בארה"ב.

 

הגיע לניו יורק עם 250 דולר בכיס

אייק פרלמוטר (72), המחלק את חייו בין בתיו בפאלם ביץ' שבפלורידה ובמנהטן שבניו יורק, נולד בישראל והגיע לארה"ב בשנת 1967, זמן קצר לאחר שהשתחרר מצה"ל וממלחמת ששת הימים.

כמו בסיפורים הקלאסיים, הוא סיפר לימים כי הגיע לניו יורק עם 250 דולר בכיס, והתחקות אחר הביוגרפיה שלו מגלה כי עבודתו הראשונה הייתה לסדר לוויות בבתי עלמין יהודיים בברוקלין.

בהמשך הוא מכר צעצועים ומוצרי טיפוח ברחוב. הוא מעולם אמנם לא למד באוניברסיטה אך למד בעצמו לקרוא מאזנים ודו"חות כספיים, ופיתח מיומנויות לזהות הזדמנויות אצל חברות במצוקה.

בשנות ה-80 הוא כבר היה שותף בחברה שעסקה בסחר סיטונאי של מוצרים עודפים, ממנה עשה אקזיט של 120 מיליון דולר.

לאחר תקופה ארוכה של קשרים עסקיים עם חברה ממנה קנה עודפי צעצועים, רכש פרלמוטר ב-1988 את כל האג"ח שלה, והפך לנושה העיקרי שלה במקרה של פשיטת רגל. פרלמוטר האמין שהסיכוי לפשיטת רגל שלהם הוא סביר, אלא שהעריך שנכסי החברה יעלו על ערך חובותיה המובטחים בשעבוד, והמהלך ישתלם. לאחר חודשים ספורים החברה אכן פשטה את הרגל, ולאחר תביעות הדדיות בינו לבין החברה הוסכם שהוא יקבל 64 מיליון דולר עבור אג"ח בערך נקוב של 85 מיליון דולר, אותם רכש תמורת 50 מיליון דולר, בתמורה להסרת התביעה.

ככה עושים כסף.

בשנות ה-90 היו לפרלמוטר עוד הרפתקאות משתלמות, בין היתר קניית ומכירת חברת מוצרי הגילוח "רמינגטון", ובעלות על חברת הצעצועים "טוי ביז" עם ישראלי-אמריקני אחר,  אבי ארד.

יחד עם ארד התחבר פרלמוטר לחברת "מארבל קומיקס'" - בעלת כוכבי הקומיקס הפופולאריים ביותר בעולם, ואף כיהן כיו"ר הדירקטוריון. בשנת 1996, כשהחברה עמדה על סף פשיטת רגל, הצליחו פרלמוטר וארד לדחוק את רגליהם של מתחריהם על הנהלת החברה והפכו לבעלי השליטה בה.

לאחר שביצעו ארגון מחדש בחברה, פרלמוטר שימש כסגן יו"ר הדירקטוריון של החברה, ומאז 2005 הוא מכהן כמנכ"ל אימפריית הקומיקס. הוא נשאר בתפקידו גם לאחר עסקת מכירתה לדיסני בסוף העשור הקודם ב-4 מיליארד דולר, שבמסגרתה קיבל אישית 800 מיליון דולר במזומן ועוד כ-600 מיליון דולר במניות דיסני.

המעט שידוע על חייו האישים של אייק, זה שהוא נשוי מגיל צעיר מאוד, לאחר רומן קצר, ללורה (לורי), יהודיה-אמריקנית מהרי קטסקיל שבמדינת ניו יורק.

לכל הכתבות החדשות

צילום (לוגו מארבל): comicvine.com

הוסף תגובה חדשה