התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

מיהו הפילנטרופ והמדען היהודי-אמריקני מלוס אנג'לס שתרם 50 מיליון דולר לטכניון
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 14.06.2015 16:35
11 שנים לאחר תרומת ענק לאוניברסיטת דרום קליפורניה (USC), פרופ' אנדרו ויטרבי, מחלוצי ההיי-טק בארה"ב וממייסדי תאגיד "קוואלקום", משקיע אותו סכום בישראל

 

 

 

הסטודנטים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון ואלו שלומדים באוניברסיטת דרום קליפורניה בלוס אנג'לס (USC) , נתקלים החל מהשבוע באותו שם בכל פעם שהם נכנסים לבניין הפקולטה - פרופסור אנדרו ויטרבי (Andrew Viterbi) (בתצלום מימין).

11 שנים לאחר שתרם  52 מיליון דולר לבית הספר להנדסה של אוניברסיטת דרום קליפורניההנושא על שמו, הרים המיליונר היהודי-אמריקני, תושב לוס אנג'לס, מחלוצי ההיי-טק בארה"ב וממייסדי חברת "קוואלקום", המייצרת שביבים מוליכים למחצה, תרומת ענק בסך 50 מיליון דולר לטכניון בחיפה - וגם על הכרמל יישא בניין הפקולטה את שמו (ושם אשתו המנוחה, שנפטרה מוקדם יותר השנה).

מכנה משותף ל-2 הפקולטות להנדסת חשמל משני צידי העולם - ששתיהן נכללות ברשימת 10 הפקולטות הטובות בעולם להנדסת חשמל ומחשבים.

פרופ' ויטרבי (70) מוכר היטב בחוגים מקצועיים ואקדמיים, אך פחות בנוף היהודי-אמריקני בארה"ב. לזכותו נזקפת המצאת אלגוריתם הקרוי על שמו, נוסחה מתימטית העומדת בבסיס פעולתם של רוב הטכנולוגיות המתפתחות כיום בתחומי התקשורת והמידע. "אלגוריתם ויטרבי" מאפשר פענוח מהיר ומדויק של אותות רבים ובו-זמניים, ומסייע בניטרול הפרעות. ֿ

בעצתו של עורך דין, ויטרבי לא רשם את המצאתו כפטנט ואיפשר שימוש חופשי בה. את כספו הוא עשה מחברת "קוואלקום", שמרכזה בסן דייגו, והיא אחת החברות הגדולות בעולם לשביבים מוליכים למחצה לתחום תקשורת הנתונים האלחוטית.

קשריו של פרופ' ויטרבי עם הטכניון החלו ב-1967, כאשר בשנה שבה פרצה מלחמת ששת הימים העביר בארץ סדרת הרצאות במסגרת שנת השבתון שלו מאוניברסיטת דרום קליפורניה - לוס אנג'לס (UCLA). הקשרים העמיקו, ובשנת 2000 כיבד אותו הטכניון בתואר "פרופסור אורח מיוחד" בתחום הנדסת החשמל.

במקביל, ככל שהתעשר (בשנת 2000 דורג במקום ה-386 ב"רשימת פורבס 400" של עשירי ארה"ב, עם שווי מוערך של 640 מיליון דולר), החל ויטרבי לתרום כספים למוסד האקדמי הישראלי ונמנה עם הנדיבים שבין התורמים לטכניון. במקביל, החברה שבבעלותו פתחה מרכז פיתוח בחיפה והשקיעה בשנים האחרונות עשרות מיליוני דולר בחברות סטארט-אפ ישראליות.

פרופסור ויטרבי נושא בעברו סיפור יהודי-אירופאי קלאסי: הוא נולד בברגמו שבאיטליה. לאחר חקיקת חוקי הגזע באיטליה, בשנת 1939, הוא (ילד בן 4) ומשפחתו נמלטו לארצות הברית כפליטים. שמו המקורי היה "אנדראה", אך כשהתאזרח בארה"ב, שינו הוריו את השם ל"אנדרו" מכיוון ש"אנדראה" היה שם נשי במדינות דוברות אנגלית.

לאחר שסיים את לימודיו במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ב-1952, היה אחד הראשונים בארה"ב שהתמחה בתקשורת דיגיטלית.

כיום הוא חבר בחבר הנאמנים של USC, של הטכניון, בשורה של מוסדות טכנולוגיים ורפואיים ונשיא פירמת הון סיכון, שכאמור משקיעה בין היתר גם באומת הסטארט-אפ.

לכל הכתבות החדשות

צילום: UCLA

הוסף תגובה חדשה