התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - נדבנות

גאלה מרגשת: שמונים שנים להיווסדה של קרן התרבות אמריקה ישראל
מאת: מיכל דניאל | פורסם: 05.12.2019 18:23
הכירו את הקרן שהעניקה כמעט עשרים אלף מלגות למוזיקאים ויוצרים ותמכה בשש מאות מוסדות תרבות הישראלים

צילם: אסק

 

בכניסה להיכל התרבות בתל אביב עמדה בשני בערב, אמריקאית בגיל העמידה בשם רוקי והפנתה שאלה אל הבאים. "יש כאן אנשים שהם אזרחים אמריקאים"? שאלה וזכתה למענה שלילי מרוב הבאים בשערי ההיכל. היא שיערה שבערב הגאלה של קרן התרבות אמריקה ישראל לציון 80 שנה להיווסדה, שנערך במקום, יש מן הסתם אזרחים אמריקאים. את האמריקאים שחיפשה כדי לספק להם טפסי הצבעה לבחירות הקרובות באמריקה, (מטעם ארגון אמריקני הפועל להעלאת אחוז ההצבעה בקרב אזרחים החיים בחו"ל) יכלה רוקי למצוא באותה שעה בקומת הקרקע של ההיכל, בלובי הסמוך לאולם ע"ש צ'רלס ברונפמן, שבו התקיים קוקטייל חגיגי. 

 

הם היו חלק מכחמש מאות המוזמנים של הקרן שגדשו את המקום, ביניהם כל חברי ההנהלה בארץ, אנשי ונשות עסקים מקומיים ובינלאומיים, אמנים מפורסמים שהסתייעו בקרן בתחילת דרכם, תורמים ותומכים נאמנים. היתה זאת שעתו של המינגלינג המוכר שהתנהל על כוסות יין לבן ואדום, סנדויצ'וני גורמה, מרק שורשים שהוגש בכוסיות ושלל מתוקים. בין מקדמי הפנים שזכו לתשומת לב רבה היו היו"ר סקוט מורטמן והמנכ"לית החדשה בישראל, איריס רף-רונן שנבחרה לתפקיד בסופו של תהליך מיון ארוך, מייגע ועתיר מועמדים. רף-רונן שנמצאת בקרן כבר למעלה משנתיים הוכרזה בחודש שעבר, בערב הגאלה של הקרן בלינקולן סנטר, גם כמי שתשמש כמנכ"לית הקרן בניו יורק לאחר פרישתו של לפני שנתיים של המנכ"ל לשעבר בעיר, דיוויד הומן. תפקיד חלומות זה ייאלץ אותה להיות על קו תל אביב ניו יורק. 

 

 

צילם: אסקף
 

כמי שעשתה קריירה כסמנכ"לית כספים של חברות שונות במשק וכיהנה בתפקידה האחרון כמנכ"לית עמותת הכיראוגרפים, איריס מייצגת את דור המנהלים הבא של הקרן. דור ששולט ברשתות החברתיות ובטכנולוגיות המתקדמות, אנשים שמתקתקים שיווק, תקשורת ויחצנות ההולמים את רוח הזמן. ואכן האתגר לשמר את המורשת וההסטוריה המרשימים של קרן התרבות אמריקה ישראל, אינו קל. חלפו עברו ימי הזהר של שנות השמונים והתשעים, הימים בהם עמדו בראש הקרן בניו יורק הכנר המיתולוגי אייזיק שטרן ואשתו וורה שסחפו את עשירי הקהילה היהודית אחרי חזון חיזוק התרבות השראלית. 

עברו גם את מיידוף בזכות שרי אריסון

חלפו הימים בהם התחרו  בקהילה על השגת כרטיסים לערבי הגאלה שנערכו בלינקולן סנטר, או אירגנו ללהקת בת שבע הופעה בבית הקיץ שבהאמפטונס. בשנת 2008 הגיע המשבר הגדול שכמעט ריסק את הקרן כשפרשת הונאת הפונזי של ברנרד מיידוף התפוצצה. ראשי הקרן שהשקיעו את כספיה אצל מיידוף כמו רבים מעשירי הקהילה, התפלצו לגלות שבהונאת הענק הזאת הפסידה הקרן כ- 14 מיליון דולר, בנוסף הפסידה גם את מרבית תורמיה שגם כספם התאדה באוויר בעקבות ההשקעות אצל מיידוף. מי שנחלצה להצלתה אז היתה שרי אריסון, שהזרימה לה כספים מקרן אריסון ובכך הבטיחה שהקרן שנוסדה בשנת 1939 ע"י הפילנתרופ היהודי אמריקאי אדוארד נורמן, תמשיך לפעול. 

 

צילם: אסקף

במהלך השנים זכו לסיועה של הקרן כ-600 מוסדות תרבות ביניהם, תיאטרון הבימה שהקרן סייעה בהקמתו, התזמורת הפילהרמונית, מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, היכל התרבות ולהקת בת שבע. למעלה מעשור לאחר פרשת מיידוף שנשלח ל-150 שנה בכלא, רף-רונן שמחה לבשר על התאוששות מבטיחה וגיוס תומכים. למרות שהפוליטיקה העכשווית, כפי שהיא מודה, מקשה על רתימת הקהילה היהודית, המנכ"לית התל אביבית מתנחמת בכך שתרבות היא עדיין תחום שמייצר השראה. היא בישרה על 18,000 מלגות שהוענקו עד כה, ועל עליה מבטיחה בכמות המלגות שהוענקו בשנת 2018 : 518 מלגות, מתוכן 25 מלגות חו"ל, כשתקציב הפרויקט עמד על 3 מיליון דולר. אחד הזוכים המאושרים במלגת חו"ל הוא יובל חן, פסנתרן ישראלי צעיר וסטודנט שנה ב', בביה"ס היוקרתי ג'וליארד שבניו יורק. חן (23) שהחל לנגן בגיל 7  מכיר היטב את פעילות הקרן ולפני שנתיים זכה בתחרויות האביב היוקרתית שלה, תחרות למוזיקאים ישראלים שמנגנים מוסיקה קלאסית. הוא מודה שהמלגה שקיבל מהקרן איפשרה לו להגשים חלום. בלעדיה לא היה יכול לעמוד בשכר הלימוד הגבוה ויוקר המחיה של ניו יורק. הזכיה במלגה צירפה אותו לרשימה מכובדת של אמנים, רקדנים, שחקנים ומוזיקאים שזכו לסיוע הקרן בתחילת דרכם (כמו דניאל בירנבאום, ריטה, איתי טירן, מיכל רובנר, ששון גבאי) והוא מזדהה לחלוטין עם התיאור של אוהד נהרין: "בזמנים השבריריים ביותר בחיינו, כשהיינו אמנים צעירים מצאנו תמיכה, הבנה ואכפתיות שיצרו הבדל ענקי בקריירות שלנו".

 

צילם: אסקף

שעות של צלילים ותרבות

 את החלק האמנותי של הערב שהפך למפגן של הכשרון הישראלי העכשווי בתרבות המקומית, הוביל עומר מאיר ולבר שהפיק תוכנית יצירתית ומגוונת שכל משתתפיה זכו לסיוע הקרן. היו שם חברי תזמורת המהפכה עם המנצח היצירתי רועי אופנהיים שניגנו שירים של קווין ופאברוטי, הצ'לנית הצעירה דניאל אקטע שלומדת בביה"ס של דניאל בירנבאום בברלין, (בסיוע הקרן) שניגנה סולו פרק 3 מתוך הסונטה של רחמינינוב, השחקן שולי ראנד שהופיע בביצוע נוגע ללב של השיר "אייכה?" עוד הופיעו: האנסמבל "ציפורלה", להקת המחול רועי אסף עם אבשלום לטוכה ומאיה פלדמן, שלומי שבן, "חמישיית כלי הנשיפה הישראלית החדשה" ואחרים. 

 

"בכל האולמות מהצפון ועד הדרום יש פסנתר של הקרן"

נעם סמל, מי שהיה בעבר קונסול התרבות בניו יורק, מנכ"ל תאטרון הקאמרי ומידידיה הקרובים של הקרן, איחל שהיא תמשיך בפעילות המבורכת שלה עוד 100 שנה. "בכל האולמות מהצפון ועד הדרום יש פסנתר של הקרן", אמר, " מדהים לחשוב שאפילו דניאל בירנבאום קיבל בזמנו מלגה מהקרן". סמל, שזכה בפרס מפעל חיים יום לאחר מכן, הוסיף וציין ש"בימים אלה שבהם אף מפלגה לא מזכירה במצע שלה את המילה תרבות, טוב שיש את קרן תרבות אמריקה ישראל". רף-רונן הודתה שאכן השפעתה של פעילות  ה- BDS כנגד ישראל מחלחלת, אבל היא מתנחמת בעובדה שעדיין ישנם יהודים רבים באמריקה שישראל קרובה ללבם. היא מאמינה שאמנים ישראלים נחשבים כמו אוהד נהרין ורועי אסף, שקיבלו מלגות מהקרן והפכו לשגרירים עולמיים, ימשיכו להוות השראה וימשכו לקרן אנשים שיש להם תשוקה לנושא.

 

הוסף תגובה חדשה