התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

סיפורי ניו יורק: 770
מאת: חיים גרינפלד, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 13.04.2013 07:01
"ישנם דברים שמצויים מעבר לרציונל ולמקובל, גם בעבור הנטועים בקרקע המציאות. יש חוויות שקשה לתארן ובלתי אפשרי להסבירן". חיים גרינפלד על הרבי מלובביץ'

מרכז חב"ד בברוקלין

קיבלתי דולר אחד עטוף בניילון. המעניק - בחור חרדי בשם דוד גולדשמיד, נציג הרבי במנהטן. הסיבה -  סגולה לרפואה שלמה. השנה היא 1992. הרבי עודנו חי בזמן הזה.

רבי מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ' מנהיג חב"ד, נפטר ב-1994. לא הספקתי לראותו. דחיתי לא אחת את נסיעתי לברוקלין לצורך עניין זה. לא זכיתי והחמצתי את זיו פניו האמיתי של הרב החכם והמוכשר. לעומת רבנים אחרים ופוליטיקאים דתיים, להבדיל מאחזי עיניים, שרלטנים וידוענים למיניהם, היה הרבי מבחינתי הדבר הקרוב ביותר לאיש האלוהים.

סיפורי נסים ומעשים מופלאים רבים הילכו ומהלכים על הרבי. אני, שאינני מגדולי המאמינים, מאמין לכולם. אל תשאלו מדוע, כי אין הסבר.

מרכז חב"ד העולמי נמצא ברחוב איסטרן פארקוויי 770, בשכונת קראון הייטס שבברוקלין. זהו בית חסידות חב"ד ובית מדרשו של הרבי מלובביץ' (ליובאוויטש). השם הרשמי של הבית הוא "בית אגודת חסידי חב"ד" והוא כתוב מעל הכניסה הראשית. במקום זה ניהל הרבי מלובביץ' את מפעלותיו שהקים מכוח חזונו ובמו ידיו, את ריכוזי חב"ד בעולם ואת כל ענייניו.

כאן גם "התוועד" ואמר את כל שיחותיו ומאמריו בחגים ובמועדים מיוחדים. במשך רוב שנות נשיאותו קיבל במקום אנשים ביחידות, אך בשנותיו האחרונות המעמד השתנה והוא קיבל מאמינים במעמד חלוקת הדולרים לצדקה בכל יום ראשון.

נסעתי ל-770 (חסידי חב"ד מכנים אותו כך על שם מספר הבית בו נמצא). חבשתי כובע בייסבול ונכנסתי. מיד קידם את פני חסיד לבוש שחורים, ובירר במאור פנים אם אני מישראל. לכשנענה בחיוב החל לערוך לי סיור בבניין ביוזמתו ופתח בבית המדרש המפורסם. אולם ענק נגלה לעיניי. האורות הפלורסנטים דולקים בו 24 שעות ביממה. שולחנות הלימוד וה"סטנדרים" עליהם שוקדים האברכים בלימוד תורה, היו מפוזרים באורח שנראה מבולגן למדי.

מבט מעמיק יותר לימד שבחוסר הסדר לכאורה היה טמון הגיון פשוט, שתכליתו נקודת תצפית נוחה לעבר החלון המעוטר בווילון צהוב, בו נהג הרבי להופיע ולשלהב את חסידיו בשירה ובמחיאות כפיים נמרצות וייחודיות. המשכנו לעבר "תור הדולרים" - מקומו המדויק של הרבי ותוואי העמידה בתור של ההמונים שבאו לקבל ברכה , תור שנמשך לא אחת עד מעבר לבניין.

הגענו לקודש הקודשים. חדרו של הרבי. חיוכיו של החסיד קפאו ופניו הרצינו. "לכאן אני לא נכנס" – אמר.
"אני יכול להיכנס ולצלם?" – שאלתי.
"אתה יכול. אני לא. לא מרשה לעצמי" – השיב החסיד בחרדת קודש.

נכנסתי. החדר שימש כמשרדו של הרבי עוד קודם שקיבל על עצמו את הנשיאות באופן רשמי. מאוחר יותר, כשנהיה לרבי, קיבל את מבקריו ל"יחידות" (פגישה פרטית לקבלת עצה וברכה) בחדר זה. בפי החסידים כונה החדר "גן עדן עליון", כינוי שנשמר עוד מתקופת העיירה לובביץ' והאדמו"רים הקודמים.

ראיתי במו עיניי את שולחן העבודה של הרבי. את הספרים שהיו מונחים עליו, את ארון הספרים הגדול, את החדר הצנוע כולו. כאן ישב הרבי מלובביץ' בכבודו, בעצמו. כאן ישב מושא הערצתם ומנהיגם הדגול של חסידות חב"ד שבתקופת הנהגתו, משולחן זה, הגיע היקף מפעל השלוחים שלו לאלפים בכל רחבי תבל. מרבית המשאבים של השלוחים מופנים לקירוב יהודים רבים ככל האפשר לחזרה בתשובה, לתורה ולמצוות, בישראל ומחוצה לה.

בשנת 1984 יצאה מהחדר הזה יוזמת הרבי "הרמב"ם היומי", במסגרתו חולקו ספרי ההלכה של הרמב"ם לשיעורי לימוד יומיים. אחת ממטרות התקנה היא לעודד לימוד תמציתי של כל תחומי ההלכה בצורה ברורה ובהירה, כפי שהם מנוסחים בכתבי הרמב"ם.

צילמתי את החדר. התקשיתי לעזבו. הייתי אחוז התרגשות והכרת תודה. הרגשתי שזכיתי.

ישנם דברים שמצויים מעבר לרציונל, למקובל או למצוי, גם בעבור הנטועים עם שתי רגליים יציבות בקרקע המציאות. יש חוויות שקשה לתארן ובלתי אפשרי להסבירן. 770 היא אחת מהן.

לחסיד, שחיכה לי במתח רב מחוץ לחדר הייתה רק בקשה אחת.
"אנא, שלח לי את התמונה" – אמר וצירף לי פתק עם כתובתו שהוכן מבעוד מועד.
הבטחתי.
ושלחתי.

חיים גרינפלד

חיים גרינפלד (בתצלום) גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול.

בשנת 2011 פרסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית – חיים בכיוון אחד/Life On A One Way Lane.

צרו קשר עם חיים גרינפלד

הלוח הפתוח נפתח לשירותכם: פרסמו מודעה בחינם!

מטוריו הקודמים של חיים גרינפלד:

בחזרה לגראונד זירו

חסד מופלא

מויש'ה וקובי נעלמו, הנמל חי ובועט

 

לעמוד ניו יורק/ניו ג'רזי

 

הוסף תגובה חדשה