התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

המועמד הרפובליקני לראשות עיריית פיטסבורג: ישראלי-אמריקני (וידאו)
מאת: מאיר דורון | פורסם: 08.05.2013 10:17
למרות סיכויו הנמוכים, ג'וש וונדר (40), יוצא צה"ל, יועץ פרלמנטרי לשעבר בכנסת, רץ לראשות העיר השנייה בגודלה בפנסילבניה מטעם המפלגה הרפובליקנית

יהושע (ג'וש) וונדר

יהושע (ג'וש) וונדר (40), בעל חברה לייעוץ ביטחוני בפיטסבורג שבפנסילבניה, עושה היסטוריה קטנה: הוא ככל הנראה הישראלי-אמריקני הראשון שהעמיד עצמו לבחירה לראשות עיר גדולה בארה"ב.

וונדר, חובש כיפה, המועמד הרפובליקני לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בעוד כ-8 חודשים, נולד בפיטסבורג, אך עלה לארץ בנערותו, למד בישיבה בירושלים וב-1991 התגייס לשירות סדיר מלא בצה"ל כחייל בודד - כולל שנה בלבנון.

לאחר שחזר לארה"ב, וונדר התנדב לשרת גם ככוח עזר בחיל האוויר האמריקני ובמקביל סיים תואר שני באוניברסיטת פיטסבורג. שירותו בחיל האוויר האמריקני הביא אותו לעיראק, להאיטי ולצפון אירלנד.

הוא שב לישראל בעקבות אהבתו, ובגיל 25 התחתן עם בת היישוב קרית עקרון שליד רחובות, והחל לעבוד כעוזר פרלמנטרי בכנסת ואחר כך כעורך במהדורת האינטרנט של "הג'רוזלם פוסט". לאחר 3 ילדים, החליטו ג'וש ואשתו לעבור לארה"ב, כאן נולדו לבני הזוג עוד 3 ילדים.

ג'וש וונדר מקמפיין ברחובות פיטסבורגג'וש וונדר מקמפיין ברחובות פיטסבורג

וונדר, המחזיק אזרחות כפולה - ישראלית ואמריקנית, מוביל כרגע בסקרים על פני 4 המועמדים הדמוקרטיים הנלחמים בפריימריס של מפלגתם. אמנם מועמדותו שלו בפריימריס הרפובליקני מובטחת, אך הוא יודע שאין לו סיכוי רב לזכות בכהונה בעיר הנשלטת מזה כע-100 שנים ע"י ראשי עיר דמוקרטיים.

כוונתו של וונדר היא בעיקר למחות נגד העיר המבריחה את תושביה בשל המיסים הגבוהים, נגד מעשי שחיתות המתרחשים בה, בעד הדחתו לאלתר של ראש העיר המכהן, לוק ראוונסטהל (Luke Ravenstahl)... ונגד האיסור העירוני לגדל תרנגולות. משפחת וונדר גידלה תרנגולות בחצר האחורית בביתם עד שהוצא הצו העירוני שאילץ אותם לחסל את הלול.

בני ברית חשובים מוצא וונדר במספר ישראלים-אמריקנים תושבי פיטסבורג העוזרים לו במירוץ.

ג'וש וונדר במדי חיל האוויר האמריקניוונדר עלה לראשונה לכותרות הארציות לפני כ-10 שנים, כאשר הציע להעביר את פסל החירות מניו יורק לצרפת. "זו היתה בעצם בדיחה", הסביר ג'וש, "כמחאה על אי תמיכתה של צרפת במלחמה בעיראק".

אחר כך התפרסם כשהשתתף בסדרת ה"נשיונל גיאוגרפיק", Doomsday Preppers ("מתכוננים ליום הדין), שם סיפר על אחת החברות שייסד, Jewish Preppers ("תנועת המתכוננים" הוא קורא לה בעברית), המוכרת מוצרים כשרים בעלי אורך חיים ארוך לשעת חירום.

המועמד ג'וש וונדר ו-3 מששת ילדיוהמועמד ו-3 מששת ילדיו

בפיטסבורג, העיר השנייה בגודלה בפנסילבניה, חיים כ-40,000 יהודים, רובם מתרכזים בשכונות  Squirrels Hill ו-Southern Hills. כמה מאות ישראלים לומדים או חוקרים באוניברסיטאות  שבעיר - קרנגי מלון והאוניברסיטה של פיטסבורג ובמרכז הרפואי של האוניברסיטה של פיטסבורג (UPMC).

צפו בראיון שנתן ג'וש לערוץ מקומי בפיטסבורג:

 

"הממשל בגד בעם! בתי המשפט בגדו בעם! והבנקים בגדו בלקוחותיהם!" את הטענות הקשות הללו משמיע אריה אבקסיס, בעל חברת המימון העצמאית IFC, שחי את המשבר הכלכלי בארה"ב יומיום, מבוקר עד לילה, מאז שפרץ בקיץ 2007, ומספר על החצר האחורית של הכלכלה האמריקנית וקורבנותיה, בהם אלפים רבים של ישראלים שהחלום האמריקני התנפץ מול עיניהם

 

"לכל ישראלי יש מנייה בישוּת הציונית שנקראת מדינת ישראל" ...ולא משנה באיזה חלק של העולם הוא נמצא - אומר אליעד שרגא, מייסד וראש התנועה למען איכות השלטון בישראל, שמאמין שגם לישראלים באמריקה צריכה להיות מילה בארץ

 

משדרגים את הניגוב: "סברה" תשקיע 86 מיליון $ בפיתוחי חומוס

 

לעמוד הראשי

 

צילומים: פייסבוק / votewander.com; וידאו: wtaetv / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה