התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

הכירו את שגריר ישראל החדש בארה"ב: רון דרמר
מאת: רון ניב | פורסם: 09.07.2013 11:54
הוא נולד במיאמי ביץ', שבה כיהנו הן אביו והן אחיו כראשי עיר דמוקרטים, ונחשב עד לאחרונה ל'סדין אדום' בוושינגטון לאחר שתמך במיט רומני בבחירות לנשיאות

Ron-Dermer רון דרמר, שגריר ישראל החדש בארצות הברית

 

 

יועצו המדיני הבכיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, רון דרמר (בתצלום משמאל), ימונה כשגריר ישראל החדש בארצות הברית, במקומו של ד"ר מייקל אורן. דרמר יחל את כהונתו באוגוסט הקרוב.

דרמר נחשב עד לאחרונה ל"סדין אדום" בוושינגטון לאחר שתמך במיט רומני בבחירות האחרונות לנשיאות שם. אבל בחודשים האחרונים הוא הצילח לשקם את קשריו עם נציגים בממשל, ובכללם עם מזכיר המדינה, ג'ון קרי.

 

נולד למשפחה דמוקרטית

כמו אורן, רון דרמר (42) הוא יליד ארצות הברית. הוא נולד ב-1971 במיאמי ביץ'. אימו, יפה, נולדה בארץ ישראל המנדטורית, להורים שברחו מפולין ומגרמניה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. משפחת האם ירדה לארה"ב סמוך לאחר הקמת המדינה ונישאה לג'יי דרמר, עורך דין יהודי יליד ניו יורק, שהתפרסם לימים כראש עיריית מיאמי ביץ' - עיר בת כ-90,000 תושבים כיום, כ-80% מתוכם יהודים.

גם אחיו של רון, דיוויד, כיהן בתפקיד ראש העיר.

למרות השתייכות בני משפחת דרמר למפלגה הדמוקרטית, היא נחשבת כמקורבת דווקא למשפחת בוש הרפובליקנית, ובמיוחד למושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש, אחיו של נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש (הבן). רון עצמו מקורב לריצ'רד פרל, מראשי ההוגים הינאו-קונסרבטיבים הרפובליקנים, ב-1994 היה חבר בצוות היועצים של ניוט גינגריץ', שנבחר אז למנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים האמריקני, ובבחירות האחרונות תמך במועמד הרפובליקני מיט רומני.

 

נפל מאומגה ונפצע קשה

רון, בוגר תואר ראשון בכלכלה וניהול מאוניברסיטת פנסילבניה ובפילוסופיה ומדע המדינה מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, פרץ לזירה המדינית הישראלית בשנת 2003, כאשר מונה כיועצו האסטרטגי של ביבי, בעת כהונתו כשר האוצר.

רון כבר שירת בוושינגטון בתפקיד הציר הכלכלי, אבל עזב כדי לשרת כיועץ הקמפיין של נתניהו בבחירות 2009 - מה שסלל את דרכו לג'וס בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

דרמר עלה  לישראל ב-1997 ושנה אחר כך נישא לעדי בלומברג, בתו של דוד בלומברג, מי שהיה יו"ר דירקטוריון בנק ירושלים דאז. עדי נפטרה כשנתיים לאחר נישואיהם. לוושינגטון הוא יגיע עם אשתו השנייה, רודה, עורכת דין בוגרת אוניברסיטת ייל שממנה יש להם 4 בנים.

רון היה 'פריק' של ספורט ובמהלך מרבית שנותיו בישראל שיחק בליגת הפוטבול הישראלית (בתפקיד של קוורטרבק), אבל בתקופת שירותו בוושינגטון כציר הכלכלי הוא נפל מאומגה בגובה 6 מטר, נפצע קשה ונאלץ לפרוש מהספורט.

 

שעה בחדר הסגול עם בוש הבן

רון עבד כעיתונאי וכבעל טור ב"ג'רוזלם פוסט", כתב יחד עם נתן שרנסקי את הספר The Case for Democracy, המתאר את המלחמה בין הישראלים לפלסטינים כאחת החזיתות בלבד במלחמה כלל עולמית. אחד העקרונות הבסיסיים בספר הוא שעד שלא תושג דמוקרטיה מלאה ברשות הפלסטינית, יהיה בלתי אפשרי להגיע עמה להסכם שלום.

לאחר הופעת הספר, ג'ורג' בוש הבן הזמין את שרנסקי ודרמר לפגישה בת שעה בחדר הסגלגל בבית הלבן, כשבוש מחזיק בספר ומצהיר כי תכניו מייצגים במדויק את תפישת עולמו בנושא מדיניות חוץ.

בשנת 2004, לאחר שהוצב בשגרירות ישראל בוושינגטון, נאלץ דרמר לוותר על אזרחותו הכפולה האמריקנית-ישראלית, לטובת הישראלית בלבד.

בתקופתו בוושינגטון הוא עסק רבות בעידודן של קרנות הפנסיה האמריקניות הגדולות להימנע מהשקעת כספי ציבור בחברות הסוחרות עם איראן. הוא גם חיפש דרכים לשלב ארגונים פרו ישראלים בפעילות הזו. פרויקט חשוב נוסף שלו באותה תקופה היה קידום האינטרסים של ישראל בתחום הפטנטים, במיוחד בנושא התרופות ובמיוחד בעזרה לחברת "טבע"; לתעשיית התרופות בארצות הברית יש לובי חזק מאוד והם לחצו על הממשל האמריקאי באותה תקופה להטיל מגבלות על חברת התרופות הג'נאריות הישראלית.

 

מייקל אורן לראשות הממשלה? (וידאו)... להאזין לשגריר ישראל בארה"ב ולחשוב על ראש הממשלה הראוי הבא של ישראל. יש לו את כל הכישורים לתפקיד, והוא מדהים בכל פעם מחדש בידע, בנסיון ובאינטילגנציה שלו ומצטיין בהצגת הכוס המלאה של יחסי ישראל-ארה"ב. הקריירה שלו רק מתחילה

 

הגברת הראשונה של ישראל בארה"ב נחשפת לראשונה... סאלי אורן, אשת שגריר ישראל בוושינגטון, מספרת בראיון למגזין אמריקני על ימי הרוקנ'רול שלה בסוף שנות ה-60, כנערת פרחים בסן פרנסיסקו, וכיצד נכתב עליה להיט הרוק הפסיכודלי מ-1967 Young Girl Sunday Blues. היום היא ממלאת את תפקיד אשת הדיפלומט בכבוד ובהצטיינות וידועה בהופעתה האלגנטית. ויש גם טרגדיה בחייה

 

עולמו של שגרירנו בוושינגטון... ביקורו באל.איי של מייקל אורן, שגריר ישראל בארה"ב, היה הזדמנות להיכרות קרובה איתו, עם עברו, דיעותיו, עמדותיו ומדוע "זו פריבילגיה עבורי לייצג את ארץ אבותיי בארץ הולדתי"

 

לעמוד הראשי

 

צילום: jpupdates.com

 

הוסף תגובה חדשה