התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

"בוא תיכנס, תלמד משהו, הרב בפנים"
הטור הניו יורקי של חיים גרינפלד | פורסם: 22.01.2014 18:43
פרשת הרב והניצב הפכה את היהודים חובשי הכיפות השחורות בניו יורק לכותרות ראשיות בישראל ובארה"ב, שלא ברצונם ושלא בטובתם. הסופר חיים גרינפלד מפרגן

קבר הרבי מלובביץ' בניו יורק: בקשות ותפילותקבר הרבי מלובביץ' בניו יורק: בקשות ותפילות (צילם: חיים גרינפלד)

"בוא תיכנס, תלמד משהו" - חייך האברך שעמד ליד דלת הכניסה.

"לא תודה, אולי בפעם אחרת" - לא הייתי לבד וכמובן שויתרתי.

"אבל הרב בפנים" - ניסה להתעקש.

"בפעם הבאה", הבטחתי.

הייתי בעיצומו של טיול לילי בערב של תחילת הקיץ עם ישראלית לשעבר שגרה 5 בלוקים משם והייתה מופתעת בדיוק כמוני. הכרתי אותה ערב קודם לכן במסעדת "מנדי'ס", במסיבה לילית שכמותה ערך מנדי מספר פעמים בשנה לפנויים ופנויות דוברי עברית וכבר לא כל כך לא צעירים.

הלכנו לכיוון החנות של "אפל" בפאתי הפארק. עברנו ברחוב 58, בין לקסינגטון לפארק אבניו, והבחנו בהתקהלות קטנה בפתחו של בניין חריג מעט (3 קומות בסך הכל) בסביבה היוקרתית.

נקלענו במקרה לישיבת "שובה ישראל" של הרב יאשיהו פינטו שבדיוק שהה במקום.

"לא ידעתי שיש כאן ישיבה, תמיד טוב לדעת", אמרתי והמשכנו בדרכנו.

התחלנו את הערב בבית קפה, המשכנו בטיול רגלי נחמד במזג אויר מצוין,  (התוודעתי בעזרתה למסעדה שבדית ליד קולומבוס סירקל!), וקינחנו בעוד קפה בלובי של ה"פלאזה" המחודש.

***

פרשת הרב והניצב הפכה את היהודים חובשי הכיפות השחורות בניו יורק לכותרות ראשיות בישראל ובארה"ב, שלא ברצונם ושלא בטובתם.

היהודים הדתיים מוויליאמסבורג, בורו פארק ושאר השכונות החרדיות בברוקלין, הם חלק אינטגראלי מתושבי ניו יורק, והם נראים, מועסקים, ועושים עסקים באורח הכי טבעי גם במנהטן.

ברחוב 47 על החמישית, הנקרא גם "רחוב היהלומים" מסתובבים אינספור חרדים. המסעדות הכשרות מלאות תמיד. במעדנייה היהודית המפורסמת של כץ אי אפשר להכניס סיכה. וחנות המצלמות המפורסמת בעולם H&Bַ השייכת לחרדים כבר איננה מרימה אף גבה.

ה"ישיבה-יוניברסיטי" בניו יורק, כמו גם בתי הכנסת הרבים, הינם תמונות ניו יורקיות נפוצות ומקובלות.

שימעו של מרכז חב"ד (770) של הרבי מלובביץ' כבר יצא אל מחוץ לגבולות אמריקה, ואת המוזיאון היהודי פוקדים עשרות אלפי מבקרים בכל שנה.

מיותר להזכיר את מיליוני מעריציו של וודי אלן, יהודי ניו יורקי, סופר סטאר עולמי... ורבים מאד אחרים.

משרד העלייה והקליטה הישראלי, שואב מן הסתם את השראתו ממגילת העצמאות המיתולוגית הקוראת לכל יהודי באשר הוא לעלות ארצה, לבנות בה את חייו ולהקים בה את משפחתו. מאות אלפי יהודים מכל העולם נענו לקריאה ונהרו לארץ המובטחת. החשש הקדום המקנן בכל יהודי ובכל הדורות מהאנטישמיות, שהוכחה באורח האכזרי ביותר בשואת יהודי אירופה, היה הגורם העיקרי להקמתה של מדינת ישראל.

בארצות הברית בכלל (כ-6 מיליון יהודים) ובניו יורק בפרט (כמיליון ומאה אלף), נפלו קריאותיה החוזרות ונשנות של המדינה הציונית על אוזניים קשובות, איך נאמר, באופן מוגבל במיוחד.

באפר ווסט סייד לבדה קיימים בתי כנסת רבים למגזר הכיפות הסרוגות, והעיר על כל רובעיה מרושתת במקומות מפגש, לימוד ותפילה גם עבור הזרמים האחרים (רפורמים, קונסרבטיבים וחרדים).

ישיבת "שובה ישראל" התפרסמה בעיקר בזכות רבה ומייסדה, הרב יאשיהו פינטו, לו מייחסים מעריציו גדולות ונצורות, מופתים וקסמים.

אלפי חסידיו, כמו גם חסידים של אדמו"רים מוכרים יותר ומוכרים פחות, מציפים את ניו יורק. הם מתהלכים בה כפי שראוי לו לאדם להתהלך בעיר הולדתו, ולהוות בה חלק בלתי נפרד מהנוף.

מעניין. בניו יורק ובמקומות אחרים ביבשת, היהודי החרדי, כמעט על כל פלגיו, חי את חייו ברווחה, נוהג את מנהגיו, בא במגע עם סביבתו ומחוצה לה, ועולם כמנהגו נוהג.

בבית האמיתי, בישראל, יש בעיות. קונפליקט הגיוס מדיר שינה מעיני החרדים (וגם החילונים) ומעורר הפגנות ושנאה... מתרחשת הדרת נשים קיצונית שלא הייתה אפשרית ולפיכך איננה מתקיימת מעבר לים... ובימים אלה אפילו אבירי הקונצנזוס, קצינים בכירים במשטרה ובצבא, נקלעים למצוקה עקב קשריהם עם אדמו"רים ורבנים, באבות ומקובלים, וביחד עם טייקוני עסקים וסתם עמך מצויים חלק מהם בתקופת מבוכה קשה במיוחד.

הסופר חיים גרינפלדהסופר חיים גרינפלד גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול. בשנת 2011 פירסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית: "חיים בכיוון אחד" / Life On A One Way Lane


צרו קשר עם חיים גרינפלד ולרכישת ספריו

 

טורים נוספים של חיים גרינפלד מרחובות ניו יורק:

מה שקובע זה הכסף!... למה ביקור חברתי בניו יורק לא יכול להיות ספונטני? למה צועקים במקום לצפור? הסופר חיים גרינפלד על ארץ הדיסוננס, הדבר והיפוכו
 

סיפורי ניו יורק: מה זה הקור הזה?... "לא הצלחתי לחצות את השדרה החמישית... בוססתי בשלג בסוהו... אי אפשר לשחרר טפח רוכסן במעיל". הסופר חיים גרינפלד מתמודד עם שבירת שיאי הקור
 

הימורים באינטרנט: שלדון אדלסון נגד שאר המיליארדרים... מיליארדר בתי הקזינו היהודי-אמריקני הבטיח להוציא כל סכום שיידרש כדי לסכל את הטרנד, אך מולו ניצבים מיליארדרים כבדים לא פחות ממנו וכמה מושלי מדינות

חזון העולם על פי ביל גייטס... ב-2035 לא יהיו עוד עניים בעולם, לא יהיו מדינות מתפתחות ותמותת תינוקות תגיע לרמה שבארה"ב. איך העשיר מכולם (ואשתו) מתכנן לשנות את העולם עד שיגיע לגיל 80

 

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

הוסף תגובה חדשה