התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

ב-2 בתי הנבחרים בארה"ב לוחצים: תנו ויזות לצעירים ישראלים
מאת: רון ניב ואייל שמיר | פורסם: 19.03.2014 19:46
למרות הכחשות סוכנות ההגירה והמכס על טענות לאפלייה ודיעה קדומה, ארה"ב פותחת לצעירים מישראל אפשרות ביקור חדשה ל-4 חודשים בחופשת הקיץ

הסנאטור צ'ארלס (צ'אק) שומר, הלוחם למען הקלת מתן ויזות תייר לארה"ב לישראלים צעיריםהסנאטור צ'ארלס (צ'אק) שומר, הלוחם למען הקלת מתן ויזות תייר לארה"ב לישראלים צעירים

רקע:
ב-2013 נידחו בקשות לוויזת תייר בארה"ב של כ-12,000 ישראלים... בסך הכך אישרה שגרירות ארה"ב בישראל כ-113,000 ויזות תייר לישראל. בגלל אחוז הדחיות הגבוה, נמנעת הוספת ישראל למדינות שאזרחיהם אינם נדרשים לאשרת תייר

 

לצעירים הישראלים הרבים שבקשותיהם לקבלת ויזה לארה"ב נידחים במספרים גדלים והולכים, קמו שני בני ברית בבתי הנבחרים האמריקנים - ואת התוצאות אפשר לראות מייד בשטח.

שגרירות ארה"ב בתל אביב הודיעה השבוע על מיזם חדש, במסגרתו סטודנטים ישראלים יוכלו לעבוד בארה"ב במשך 4 חודשים בחופשת הקיץ. רשמית, מטרת התוכנית היא "לאפשר לצעירים ישראלים להתוודע לתרבות ולבני העם האמריקני ולצעירים ממדינות אחרות המשתתפים בפרויקט". חלון הזדמנויות חדש לצעירים ישראל שרוצים אמריקה.

בראש המאבק להקלת מתן ויזות לצעירים ישראלים בסנאט בוושינגטון, ניצב הסנאטור הדמוקרטי מניו יורק, צ'אק שומר, שדרש הסברים הן ממזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והן ממנהל סוכנות ההגירה והמכס ג'יימס רגסדייל, על העלייה הגדולה במספר הישראלים שנמנעה מהם אשרת כניסה לארה"ב; ב-2013 גדל שיעור המסורבים לוויזה מישראל לארה"ב ל'שיא' חדש של 9.7% מכלל הבקשות.

בסוכנות ההגירה והמכס טוענים, כי ישראל אינה המדינה היחידה ששיעור הסירובים לבקשת ויזה לארה"ב עלה בה בצורה חדה כל כך. מספר הסירובים להונגרים, למשל, זינק מ-17% ל-31%, ולדרום קוריאנים עלה מ-13% ל-18%. ואילו במשרד החוץ האמריקני לא מסתירים את הסיבה לכך שישראלים צעירים מסורבים - חשש, הנובע מנסיון עבר, שחלק מהישראלים הצעירים יפרו את תנאי האשרה שלהם, ולמשל יעבדו במהלך 'חופשתם'.

שומר טוען, כי הסיבה למספר הדחיות הרב של ישראלים, בעלי ברית מובהקים של ארה"ב, נובעת מדעה קדומה שאין לה ביסוס מספרי והיא מהווה אפלייה. לדברי שומר, מדיניות הסירוב לוויזות לצעירים ישראלים נמשכת כבר כשלוש שנים, ומתקיימת על כל אזרחי ישראל בטווח הגילים של יוצאי צבא וסטודנטים.

"הנוהל השרירותי והקפריזי של דחיה מוחלטת של בקשות צעירים לקבלת אשרה בגלל מעשיהם של כמה תפוחים רקובים אינו מוצדק", אמר שומר. "הוא פוגע בכלכלת ארה"ב ויש להפסיקו לאלתר. בואו נעניש את העבריינים במקום להציב חומה בלתי עבירה לפני צעירים ישראלים שרוצים לראות את הנופים היפים שלנו, לאכול במסעדות שלנו, ללון בבתי המלון שלנו ולתרום בכך ליצירת מקומות עבודה בענף התיירות. אין שום היגיון בשלילת אשרות תייר מצעירים בישראל רק בגלל מעשיהם של מעטים".

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ממוצא אסייאתי, גרייס מנגליוזמתו של שומר נרתמה גם חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ממוצא אסייאתי, גרייס מנג (אף היא מניו יורק) (בתצלום מימין), שטוענת כי המספרים שמאחוריהם 'מסתתרים' אנשי משרד החוץ הם מטעים, כי הם מתייחסים לישראלים בגילאים 30-21. בדרישה שהיפנתה לסוכנות ההגירה והמכס היא דורשת לדעת כמה בני 27-21 ישראלים סורבו לוויזה לארה"ב.

אגב - מתן פטור גורף לישראלים מהצורך להצטייד באשרת תייר לביקור לזמן מוגבל בארה"ב כלול גם בהצעת חוק חדש שאמור לשדרג את השותפות האסטרטגית בין ארה"ב וישראל, המונחת על שולחנות הקונגרס האמריקני.

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

"אלפי ישראלים מבקשים להשקיע בנדל"ן בארה"ב"... ועו"ד אילן גלזר מסייע להם בכך, ומלווה מאות משקיעים ישראלים לעסקאות נדל"ן ברחבי ארה"ב. מה כל כך קוסם לישראלים בשוק האמריקאי? ראיון מיוחד

מנהיגים יהודים-אמריקנים: מותר לבקר את מדיניות ישראל... הטאבו מוסר. 252 מנהיגים ופעילים יהודים פרסמו הצהרה המתירה ואף מעודדת להשמיע ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל, כולל בשאלת הפלסטינים. למי זה טוב?

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה


למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילומים: Official Congressional Photo / ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה