התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

כתבות השנה (5): הישראלית-אמריקנית מקריית גת נבחרה לאחת מ-100 האנשים המשפיעים בעולם
שרות ILUSA | פורסם: 01.01.2015 13:20
לא נתניהו, לא פרס, לא לפיד, נציגתנו היחידה ברשימה היוקרתית השנתית של Time היא פרופסור ענת אדמתי (54) מאוניברסיטת סטנפורד, שהפכה לאימת הבנקים האמריקנים

פרופסור ענת אדמתיפרופסור ענת אדמתי 


לא נתניהו, לא פרס, לא לפיד, לראשונה מזה 4 שנים אף לא מנהיג ישראלי אחד השתבץ לרשימת היוקרה של "מאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם" שעורך מדי שנה המגזין Time.

אבל יש נציגות ישראלית-אמריקנית מפתיעה ברשימה: הכלכלנית פרופסור ענת אדמתי (‪Anat Admati‬), מרצה באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, שהפכה להיות בשנה האחרונה אימת הבנקים בארה"ב.

"טיים" מציג את פרופ' אדמתי כ"כלכלנית שהעזה לומר שהבנקאים הם עירומים" (על משקל בגדי המלך העירומים):

"ספרה 'בגדי הבנקאים החדשים' (עטיפת הספר משמאל), הפך למצפן של שוחרי הרפורמה הכלכלית בעולם. אדמתי העלתה שאלה פשוטה וחשובה: למה הבנקים, אפילו תחת הכללים שאחרי המשבר הכלכלי האחרון, עושים עסקים עם 95% מכספי הלוואות שלקוחותיהם מפקידים אצלם, בזמן שעסקים אחרים אפילו לא יכולים לחלום על זה? למה הבנקים מיוחדים? התשובה שלה: הם לא, ורפורמה כלכלית צריכה ללכת הרבה יותר רחוק כדי לשקף את זה. בזכות אדמתי, הבנקים המרכזיים, קובעי המדיניות והכלכלנים מתחילים לשאול את אותה שאלה".

ענת (54), ילידת קריית גת, הגיעה לארה"ב לפני כ-30 שנה עם תואר ראשון מאוניברסיטת ירושלים. היא עשתה דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת ייל, ובשנים האחרונות מכהנת כמרצה בביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת בסטנפורד.

מאז 2010 הבנקים האמריקנים על הכוונת שלה וביקורתה החריפה על התנהלותם  זוכה לאוזניים קשובות במיוחד מאז שפירסמה השנה את ספרה (יחד עם החוקר הגרמני מרטין הלוויג) "בגדי הבנקאים החדשים: מה לא בסדר בבנקאות ומה צריך לעשות בנדון" (The Bankers’ New Clothes: What’s Wrong with Banking and What to Do about It), שבו היא מציעה דרכים חדשות לפיקוח על הבנקים שימנעו משברים כלכליים כמו זה שארה"ב חוותה בשנים האחרונות.

בזכות פעילותה היא התמנתה לכהן בוועדת הייעוץ של הסוכנות המבטחת את הפקדונות בבנקים בארה"ב (FDIC).

בספרה ובהופעותיה, אדמתי טוענת גם שיש להכריח את הבנקים להחזיר את כל הרווחים שלהם למאזנים עד שיבנו חסכון גדול דיו של הון, שלא יחייב יותר לעולם את המדינה ואזרחיה לחלץ בנקים מאסון, כפי שאירע במשבר הכלכלי האחרון.

ספרה של אדמתי זכה לתשומת לב רבה לא רק בשל ביקורתו על התנהלות ענף הבנקאות בארה"ב, אלא גם משום שהצליחה להפוך נושא 'יבש' למעניין וקריא לכל מי שמתעניין בכלכלה ובפיננסים. היא עשתה זאת באמצעות דמות בדיונית, בחורה בשם קייט, שהמשכנתא והרגלי האשראי שלה משמשים לאורך כל הספר כדי להסביר את עקרונות המינוף (השקעה באמצעות חובות).

בראיונות שנתנה עם הופעת הספר, סיפרה אדמתי כי הסיבה שהחליטה לצאת נגד הבנקאים הייתה התסכול שהרגישה מכך שהממסד והתקשורת 'קנו' טיעונים של שתדלני הבנקים שהיו "שטויות מוחלטות".

"הבעיה היא שאנשים נותנים לבנקים כרטיס חופשי בכל דבר", היא אמרה. "פתאום, חוקי הטבע לא תופסים. במשך שנים הבנקים תלויים בצורה מסוכנת במינוף וחשופים לאסונות שאם יקרו משלמי המיסים יצטרכו לשלם עבורם".

ההישג הגדול של אדמתי השנה היה כאשר מועצת הבנק הפדרלי החליטה לקבל את המלצותיה ולהכפיל את ההון ש-8 הבנקים הגדולים בארה"ב נדרשים להחזיק. הצעותיה על הגברת הפיקוח על הבנקי, גם עולות על הפרק בימים אלה במדינות האיחוד האירופי.

אדמתי מוצאת את עצמה ברשימה מפוארת של 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם, שכוללת בין היתר את אובמה ופוטין, הילרי קלינטון ואנגלה מרקל, האפיפיור פרנסיסקוס והמדליף אדוארד סנואודן, סרינה וויליאמס וכריסטיאנו רונאלדו, מתיו מקונוהי ורוברט רדפורד, ביונסה ומיילי סיירוס.

צפו בווידאו שבו פורסת אדמתי את טענותיה על הבנקים בארה"ב:

 

Anat Admati: The Bankers' New Clothes


 

לכל הכתבות החדשות

"יש לכם 30,000 דולר להשקעה? תוכלו לקבל ויזת E2 לארה"ב"... בקרוב מאוד תפתח ממשלת ארה"ב לישראלים את הגישה לויזת המשקיעים. איך זה יעבוד? מי רשאי להגיש מועמדות? כמה כסף צריך להשקיע? ראיון עם עו"ד יעקב ספושניק המתמחה בהגירה לארה"ב

סנטר העתיד של ישראל החליט לשחק בקולג' אמריקני... דניאל קופרברג (16, 2.05 מטר) כבר סומן כתקווה הגדולה של הכדורסל הישראלי. אבל לבחור היו תכניות אחרות והוא משחק בתיכון באריזונה ופניו ל-Wild Cats

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מסך ווידאו: יו טיוב‪Stanford Graduate School of Business / 

צילום מסך: ‪INETeconomics / יו טיוב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה