התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

עצמאות נוסח לוס אנג'לס: בין חוף ת"א לכותל המערבי (תמונות)
שרות ILUSA / צילם: ג'וזף אברהם פאל | פורסם: 20.05.2014 19:40
פסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס, שמיתג עצמו כאירוע הישראלי-אמריקני הגדול ביותר בארה"ב, הציע הופעות מהממות ושפע חוויות ופעילויות ישראליות וציוניות

האטרציה המרכזית: הפרויקט של עידן רייכל נטול הרסטות קיבץ אלפים לבמה המרכזיתהאטרציה המרכזית בפסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס: הפרויקט של עידן רייכל נטול הרסטות קיבץ אלפים לבמה המרכזית

פסטיבל יום העצמאות ה-66 לישראל שהתקיים בלוס אנג'לס

רינת גבאי, מלכת הילדים מישראל, בידרה אלפי ילדים שהגיעו עם הוריהם לראנצ'ו פארק שבלב לוס אנג'לס, , שהפך ליום אחד ל...מדינת ישראלרינת גבאי, מלכת הילדים מישראל, בידרה אלפי ילדים שהגיעו עם הוריהם לראנצ'ו פארק שבלב לוס אנג'לס, , שהפך ליום אחד ל...מדינת ישראל

מעגל רוקדי עם על הדשא, בניצוחו של המרקיד הוותיק דוד דאסהמעגל רוקדי עם על הדשא, בניצוחו של המרקיד הוותיק דוד דאסה

זכייתה של מכבי ת"א באליפות אירופה בכדורסל הוסיפה גאווה מיוחד בקרב משתתפי הפסטיבלזכייתה של מכבי ת"א באליפות אירופה בכדורסל הוסיפה גאווה מיוחדת בקרב משתתפי הפסטיבל, שהתקבצו סביב טלוויזיות ששידרו את הרגעים הדרמטיים

הטקס המרכזי

אחת המטרות של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקנית (IAC) ומארגני פסטיבל יום העצמאות בלוס אנג'לס הייתה איחוד הקהילה הישראלית והיהודית בדרום קליפורניה וחיזוק הקשר עם נבחרי ציבור, פוליטיקאים ואנשי מפתח בלוס אנג'לס, כמו גם בערים מרכזיות אחרות ביבשת.
השנה אורגן הטקס המרכזי בפסטיבל במקצועיות תוך הקפדה על לוחות זמנים, נאומים קצרים ומתן חשיפה מקסימלית לאישי ציבור בקהילה ומחוצה לה.

הטקס, שנערך על הבימה המרכזית, הונחה ע"י השחקן מייק בורשטיין, שיצר קשר עם מסוק שחג מעל מתחם הפסטיבל - אותו הטיסו רוני לידור, טייס חיל האוויר במלחמת יום הכיפורים, ואילן פרנק, טייס מסוק יסעור וזוכה בצל"ש הרמטכ"ל על גבורתו במלחמת לבנון הראשונה. השניים תיקשרו עם הקהל, דיווחו על המראות ממעל ואף הפתיעו עם תצוגת דגל ישראל-ארה"ב שהשתלשל מחלון המסוק. את האקט הזה ליווה מטס של 6 מטוסים קלים שתימרנו מספר דקות בשמיים בסיבובים וירטואוזיים כשהם מותירים אחריהם שובלים לבנים מרשימים.

בטקס עצמו נאמו יו"ר ה-IAC שון אבן חיים, שהציג את חברי הדירקטריון של הארגון ואת מפיקי ותורמי הפסטיבל והזמין אל הבמה את ראש עיריית לוס אנג'לס הטרי, אריק גראסטי, ראש העיר היהודי הראשון של עיר המלאכים, והוא הצהיר על כך בגאווה תוך שהוא מציג את הקונטרולר ואת פרקליט העירייה, יהודים גם הם, כמו גם חברי מועצת העיר מבני העם הנבחר.

"אני גאה בהיותי יהודי ותומך של ישראל", הצהיר גראסטי, "ואין בכוונתי להירתע מאנשים שיש להם עם זה בעיה". לדוגמה הוא ציין, שכשיבץ את תצלומו בקבלת שבת כשכיפה לראשו  בעמוד ה"אינסטגרם" שלו, זכה למספר תגובות נאצה חריפות. "לוס אנג'לס וישראל קשורות יחדיו בקשר בל יינתק", הכריז ראש העיר, "וכמי שעומד בראש העיר הנהדרת הזו אמשיך ואעשה ככל יכולתי לחזק ולעודד את הקשר הזה".

הצוות המוביל: ראשי המועצה הישראלית-אמריקנית (IAC) עם אורחים נבחרי ציבור והקונסול הכללי באל.איי, דיוויד סגל (עומד שלשיש משמאל)הצוות המוביל: ראשי המועצה הישראלית-אמריקנית (IAC) עם אורחים נבחרי ציבור והקונסול הכללי באל.איי, דיוויד סגל (עומד שלשיש משמאל)

נתי סיידוף, איש עסקים ופילנטרופ ונותן החסות הראשי לפסטיבל, הדגיש בנאומו את המאבק לצדק ולשחרור יהדות רוסיה, לו היה עד בשנות ה-80, והזמין אל הבמה לקבלת אות הוקרה את זאב ירוסלבסקי, מפקח אזור 5 של מחוז לוס אנג'לס, בו כלולה רוב האוכלוסייה הישראלית-יהודית בעיר. ירוסלבסקי, פעיל קולני בצעירותו למען יהדות רוסיה הדובר עברית שוטפת, פורש השנה מתפקידו אחרי כמעט 40 שנה של שירות ציבורי בלוס אנג'לס. "תודה על האמון שנתתם בי, תודה על הזכות לשרת אתכם", אמר ירוסלבסקי.

הקונסול הכללי של ישראל, דיוויד סגל, חתם את הטקס בנאום ציוני קצר, ממוקד ונלהב. הוא הזכיר את ניצחונה הבלתי יאומן של מכבי ת"א ביורוליג מספר שעות קודם לכן, "תוצאה של שיתוף פעולה בין שחקנים אמריקנים ושחקנים ישראלים שזכו בצורה חסרת תקדים באליפות על אדמה זרה", והזמין את מאזיניו לבקר בארץ: " בואו לבקר בכיף בנמל החדש של תל אביב, במדרחוב המשופץ של חיפה, בקריית הטכנולוגיה החדשה בבאר שבע; ישראל היא מקום שופע דינמיות, התחדשות וקריאטיביות שמיטיבה עם אזרחיה ועם העולם כולו".
ברוכים הבאים לשדרות רוטשילד ב... לוס אנג'לסברוכים הבאים לשדרות רוטשילד ב... לוס אנג'לס; ופתקים ב'כותל המערבי' (למטה)פתקים ב'כותל המערבי' בפסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס

פסטיבל יום העצמאות ה-66 לישראל שהתקיים בלוס אנג'לס

תערוכת צילומים מישראל הייתה אחת האטרציות בפסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס. מכל פינה צצה חוויה ישראליתתערוכת צילומים מישראל הייתה אחת האטרציות בפסטיבל העצמאות הישראלי בלוס אנג'לס. מכל פינה צצה חוויה ישראלית

חיבורים טכנולוגיים

ישראל הפכה בשני העשורים האחרונים למעצמת טכנולוגיה והיי-טק. מאות מיזמים ופרויקטים חדשים נוצרים בארץ בכל תחומי החיים ומחכים לפריצה קדימה, אל העולם הגדול. בטכניון שבחיפה נערכת מדי שנה תחרות "ביזטק" המאפשרת ליזמי היי טק להציג את הרעיונות שלהם ולסייע להם לעבור לשלב הביצוע והמימון. כמה מהם הגיעו - בחסות הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס - לפסטיבל בראנצ'ו פארק והירצו בהתלהבות על ה"בייבי" שלהם.

זיו ליטמן, למשל, הוא יו"ר חברת BreezoMeter, אפליקציה המיועדת לאפשר לכל אדם בכל מקום בעולם לברר מה מידת זיהום האוויר במקום מגוריו או עבודתו. "זה יכול להיות שימושי לכל מי שרוצה לרכוש בית באזור כלשהו", הוא אומר, "וגם לתיירים, רופאים, בתי חולים ומוסדות שזיהום האוויר משפיע על אופן פעילותם".

רועי מוזר הוא מייסד PICO, אפליקציה המאפשרת לעסקים ואנשים פרטיים לרכז בשניות את הצילומים שזה עתה נעשו באירוע או מסיבה לאלבום תמונות מסודר בעמוד הפייסבוק שלהם.

אסף גואז הוא מנכ"ל APPTOEAT - העולם הוא התפריט שלך; אפליקציה המאפשרת לברר בשניות כל תפריט בכל מסעדה או עסק לפי רמת מחירים, תפריט ושירות. "בארץ העסק הזה הולך נפלא", הוא אומר, "ואנחנו מקווים להשתמש בניסיון שאנחנו רוכשים שם כדי להביא את זה גם לאמריקה".

במיקום בולט בפסטיבל גם הוצגה תערוכה מרשימה של דייב, יזם ישראלי מזוקן בעלי Insta Global, שיצר תחרות אונליין לצילומים מישראל באמצעות רשת התמונות החברתית "אינסטגרם". את אלפי התצלומים שנשלחו אליו הוא סינן ל-400, והטובים שבהם הוצגו בשיתוף ה-IAC על גבי קיר ארוך במרכז מתחם הפסטיבל וזכו לתשומת לב רבה. "מדובר בצלמים חובבים ברובם, אבל התוצאות מדהימות", סיפר דייב. "אנשים, טבע, חיות ואתרים מזוויות לא שגרתיות, מדן ועד אילת. הצגתי את התערוכה בפסטיבל יום העצמאות בווגאס ועכשיו אני כאן. התגובות נהדרות, וזה נותן לי המון סיבות טובות להמשיך ולפתח את הפרויקט".

מפיקי פסטיבל Celebrate Israel (שהופק ע"י עדי דרורי, ומנכ"ל הארגון שגיא בלשה) והנהגת ארגון הקהילה הישראלית אמריקאית שמו להם למטרה לקדם את ישראל גם באמצעות הצגת אומנות, יצירה ומתן ביטוי לקריאטיביות הבלתי נדלית המגיעה מהארץ.

בקידמת מתחם הפסטיבל השנה הוצבה שדרת אמנים בסגנון שדרות רוטשילד בתל אביב - אומני תכשיטים, ג'ודאיקה ופריטי יופי נשיים לצד ציירים ואומנים מקומיים. בין הבולטים שבהם היתה דווידה אפרון, תושבת אנסינו, שיחד עם שותפה ממאליבו יוצרת ומשווקת מוצרי ג'ודאיקה ייחודיים עם טוויסט יידשאי. דווידה, בעלת חנות מפעל בוורנון, קליפורניה, סיפקה למעוניינות דוגמית של Kosher kurls, תכשיר  לשיער בצורת קונדישינר כשר למהדרין המותיר את השיער מסולסל לאורך זמן.

בדוכן אחר הציגה ציפורה את מצגת התכשיטים שלה,. התכשיטאי ג'קי כהן, מציג נוסף, סיפר שהוא כבר 40 שנה במקצוע וזוהי לו הפעם הראשונה שהוא מציג בפסטיבל ישראלי. ובצד אומנים ותכשיטאים שהגיעו מהארץ, כמו שרון וייזר משדרות רוטשילד עצמן בת"א, בלטה האומנית מיכל גפט ממאליבו שהציגה ציורים והדפסים יוצאי דופן. מיכל, שהגיעה עם משפחתה לקליפורניה בהיותה תינוקת, אינה דוברת עברית אבל לבה עדיין פועם כשמדובר במולדת הוריה; בהדפס מיוחד היא הדביקה על מפת ארץ ישראל מאמר שפורסם בלוס אנג'לס המסביר מדוע ישראל אינה מדינת אפרטהייד; ובהדפס אחר שיבצה קטעי עיתונות בעברית על רקע תבליט של העיר העתיקה בירושלים.

פסטיבל יום העצמאות ה-66 לישראל שהתקיים בלוס אנג'לס

השחקן הישראלי-אמריקני מייק בורשטיין הינחה את טקס יום העצמאות 'הממלכתי', ובשאר הזמן בילה עם נכדוהשחקן הישראלי-אמריקני מייק בורשטיין הינחה את טקס יום העצמאות 'הממלכתי', ובשאר הזמן בילה עם נכדו

כמעט כמו בטיילת בת"א

גם נושא המזון, השתייה והדאגה לרווחת בטנם של עשרות אלפי המשתתפים טופל השנה ביסודיות. יותר מ-10 דוכני אוכל כשר למהדרין מוקמו בשטח הפסטיבל כשלכולם נקבע מחיר אחיד. כדי למנוע תורים רוכזה רכישת האוכל והמשקאות במקום אחד והמשתתפים יכלו לרכוש כרטיסים למבעוד מועד בדוכן מרכזי שיועד לשם כך.

ברחבי המתחם הוצעו בדוכנים ופינות שונות מים לכל דורש. וכמו בכל פסטיבל קליפורני המכבד את עצמו תוחם אזור מיוחד שיועד לחובבי האלכוהול, ובו הוגשו יינות הרצוג ובירות מכבי במחיר אחיד וסביר - 5 דולר.

דן, איש כספים וקרנות מארגון הקהילה הישראלית אמריקאית, תיפקד ליום אחד כברמן לכל דבר. בשעות הבוקר מתחם הבירה והיינות היה שומם למדי - זו הייתתה שעתם של המשפחות והילדים. לקראת שעות אחר הצהריים, אחרי הניצחון ההירואי של מכבי ת"א ולקראת ההופעה של עדין רייכל התמלא המקום בעשרות חובבי משקאות, רובם צעירים, שיכלו ללגום משקה או שניים בכיף, כמעט כמו בטיילת של ת"א.

היה כיף, בטחהיה כיף, בטח

 

לכל הכתבות החדשות

הסיפורים החמים מאמריקה

למדור העסקים והנדל"ן

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - כל מה שצריך לדעת כשחיים בארה"ב: בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

מה קורה בעולם היהודי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה