התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

הסיפור הבלתי-נגמר של קרוליין לנגפורד
מאת: מאיר דורון, מיוחד ל-ILU | פורסם: 13.06.2012 03:47
ראיון בלעדי עם השחקנית והזמרת הוותיקה, המספרת על הדרמות, הטרגדיות, הקומדיות, התובנות, היאוש, ההתעוררות, המאבקים והנצחונות של חייה וגם על שלושת בעליה.

Picture 2_46.png

קרוליין לנגפורד, מודל 1980

"כבר שנים אני בוכה / בוא אלי, אל אמא / תן חיוך, סימן קטן / שאתה סולח".

כך שרה קרוליין לנגפורד בשיר "שמע אותי", שצץ לפתע בישראל והחזיר לחדשות את שמה של כוכבת סרטי המתיחות והבורקס המיתולוגיים (בהם "חייך, אכלת אותה", "מלך ליום אחד", "שגעון של אבא").

כשהיא מופיעה לראיון ב"ארומה" באנסינו, ברור ממבט ראשון שהבלונדינית החמודה ממוצא אנגלו-סקסי, שצריכה להיות בערך בת 53, נראית  נ ה ד ר  גם שלושים שנים אחרי הראיון הראשון שערכתי איתה כעיתונאי צעיר לשבועון 'לאשה'. זה היה על אתר הצילומים של אחד מלהיטי המתיחות של יהודה ברקן שהפכו אותה לסמל סקס ישראלי

.

קרוליין לנגפורד, מודל 2012

כשאני מתפעל מאיכות השימור, מסבירה קרוליין, ש"הכל עניין של גנטיקה", שכן היא לא מתעמלת (ומעולם לא התעמלה) ואוכלת (ותמיד אכלה) מה שהיא רוצה.
קרוליין מלאה תכניות כרימון.

היא מקליטה אלבום שירים בעברית, שאחד מהם הוא "שמע אותי" - שיר סליחה שכתבה לליאור, בנה מנישואיה לכוכב הפאתטי של התרבות הישראלית אסי דיין.
במקביל היא עובדת על הפקת המחזה הקלאסי המתוק-מריר "שירלי ולנטיין", מאת וילי ראסל, כשהיא מייעדת לעצמה את תפקיד עקרת הבית המתוסכלת בשנות הארבעים לחייה, שידידתה זוכה בנופש זוגי באי היווני מיקונוס ולאחר התלבטות קשה היא מעזה להצטרף אליה ופותחת דף חדש באמצעות אהבה ים-תיכונית עם שפם.
וסוף סוף זכתה לתפקיד חשוב בסרט אמריקני, A Separate Life.
כתיבת ספר ביוגרפי חושפני הוא רעיון נוסף שניצב על הפרק.

"אבל מה שהכי חשוב", קרוליין אומרת בחיוך כובש, "זה שבני ליאור מתחתן, ואני נוסעת לארץ להכניס אותו לחופה".

קרוליין בת 25, בשנת 1983 עם ליאור דיין

ליאור. זה המטען הכבד של חייה. שם רובצת האשמה. משם נובעת הכפרה.

"ביום שבו ילדתי את ליאור מתתי", אומרת קרוליין, הנושאת בליבה אשמה כבדה על כך שבצעירותה לא יכלה לתפקד כאמא. תוגה ממלאה את קולה. "למרות שהייתי באמצע שנות העשרים שלי, מבחינה מנטלית הייתי ילדה בלתי בוגרת, מבולבלת, בדכאון והלם שאחרי לידה, עם בן זוג שהיה הכל חוץ מאשר אבא טיפוסי. הייתי כוכבת, יפהפיה, כביכול היה לי הכל, כל מי שראה אותי חשב שחיי נהדרים, אך בעיני עצמי הייתי כישלון. לא רציתי לחיות. עזבתי את אסי ואת הארץ, ועשיתי את הדבר הכי לא-אמהי שאפשר - התנתקתי מליאור ומסרתי אותו לאימוץ בעודו תינוק".

מה שתוכנן להיות 'סידור זמני' עד שקרוליין תשתקם, הפך לסידור קבוע וליאור גודל על ידי משפחה שחיה תחילה בקיבוץ דביר ואחר כך עברה לעיר.
"זו הייתה נקודת השפל של חיי", מתוודה קרוליין. "ביום שבו נלקח ליאור ממני משהו מת בתוכי וכל השנים האחרונות אני מנסה להשלים את מה שלא הצלחתי לעשות כשהיה קטן".

כשקרוליין אומרת "להשלים", היא מתכוונת גם "לגמול".
בעקבות אביו שקע ליאור לעולם הסמים. "אם יש לך התמכרות בגנים, אתה יכול להיות מכור לכל דבר. ליאור התמכר לריטלין (סם שבו מטפלים ב-ADD), כדור שאתה יכול לבלוע אחד או שניים ביום. אבל הוא הסניף את זה... מאה ביום. התמכרות לריטלין זה נורא, זה ספיד".

Picture 6_19.png

הבן ליאור

Picture 5_28.png

האקס אסי

קרוליין חשפה, כי תכנית הגמילה של אסי וליאור, שצולמה כסדרת ריאלטי בישראל, הייתה רמייה. "ברגע שהיו מפסיקים לצלם, הם חזרו לסמים. ביום מתעדים אותם נגמלים כביכול, ובלילה הם חזרו לסורם", היא מספרת.

קרוליין החליטה לעשות מעשה. היא פיתתה את ליאור לבוא אליה לביקור בלוס אנג'לס. אבל במקום לקחת אותו לאחר הטיסה הארוכה ולפנק אותו בביתה, היא הסיעה אותו היישר מ-LAX למעון גמילה מסמים בקאלבר סיטי, מרחק קצר משדה התעופה, שם אישפזה קרוליין את בנה. ליאור היה בשוק, אבל אמו הייתה נחושה בדעתה. "אתה נכנס לגמילה, או שאני משאירה אותך ברחוב", אמרה לו.

גמילתו של ליאור נמשכה שנתיים. תהליך ארוך, כואב ומשפיל. "הוא התנקה ואני מקווה שזה לתמיד", מספרת קרוליין, שהייתה חלק יומיומי, בלתי נפרד, מהתהליך, מלווה את בנה, מחזקת את רוחו, מתעקשת שלא יוותר, חווה את סיוט הגמילה על גופה ממש.

ליאור, היום בן 28, חזר לישראל, החל לכתוב, התגלה ככותב מחונן ויש לו טור קבוע במוסף 'סופבוע' של 'מעריב'. "תודה לאל, יש לפרק הזה סוף טוב", אומרת קרוליין. "היחסים בינינו השתפרו לבלי הכר. אני מאמינה שעזרתי לו להתייצב על מסלול פרודוקטיבי ונכון, בניגוד לדרך ההרסנית שבחר בה אביו".
את השיר שבו היא מבקשת סליחה מבנה, כתבה קרוליין לפני הרבה שנים, כשליאור היה כבן עשרים והיא עשתה את דרכה לתחנה האחרונה בחייה - לוס אנג'לס.

קרוליין עם בעלה השלישי, גיל בקשנטיין, ובתה מנישואיה השניים, דניאלה

נישואים.

היא נולדה בלונדון. אביה, בארי לנגפורד, היה במאי ב-BBC, שלאחר שאיבד את משרתו העביר את המשפחה למרלבורן, אוסטרליה, והינחה שם לפרנסתו מופעים במועדון חשפנות. על ילדות מאושרת אין מה לדבר איתה. "תמיד הרגשתי בצד", היא מספרת. "הוריי היו אנשי שניהם 'שואו ביזנס' אגוצנטריים ולא היה להם ראש וזמן אליי".

כשהייתה בת 14 עשו הוריה עלייה. אביה הפך לבמאי תכניות הבידור של הטלוויזיה הישראלית (היום, ערוץ 1). אמה התאהבה ברופא שיניים וחזרה איתו לאנגליה. שני הילדים נשארו בישראל עם אבא בוהמיין.

שעה שקרוליין הבלונדינית המתולתלת, שיופיה האנגלו-סקסי היה חלום רטוב של ישראלים רבים, פנתה לקריירה של משחק - אחיה הגדול, ג'רמי, הפך לאמן זכוכית נודע, שיצירתו המוכרת ביותר היא "שרשרת הדורות" במנהרות הכותל.

כולם זוכרים את קרוליין מסדרת סרטי המתיחות של יהודה ברקן - "חייך, אכלת אותה", "ניפגש בסיבוב" ו"ניפגש בחוף", שבאחד מהם אף חשפה את חזה.
את אסי דיין הכירה כשהייתה בת 20, על אתר הצילומים של "מלך ליום אחד", שם ביים אותה, שיחק לצידה והתאהב בה.

במשך השנים הופיעה קרוליין גם בסרטים של אחרים, כמו "בנות" ו"איפה הכסף". היא שיחקה גם במספר הצגות וסדרות טלוויזיה. לשיא הקריירה הגיעה ב-1986 בסרט "מחץ הדלתא" של מנחם גולן.

אחרי שנתיים של מגורים משותפים, קרוליין ואסי נישאו, ובן לילה הם היו לזוג הכי מפורסם ונוצץ בישראל של שנות השמונים. הנישואים החזיקו מעמד ארבע שנים. פרידתה המתוקשרת מדיין ב-1990 לוותה השמצות הדדיות, שעיתוני התקופה נלהבו לתת להם במה. שבורת-לב, קרוליין עזבה את הארץ וחזרה ללונדון, עיר הולדתה.
"כשאני באה לבקר בארץ אני עדיין בדרך כלל נפגשת עם אסי לקפה", מספרת קרוליין. "בכל זאת אנחנו הורים של ליאור. אבל אני כבר לא דואגת לו. אני דואגת לבני, לבעלי, לבתי, אבל לא לאסי".

אחרי אסי חצתה קרוליין את האוקיינוס לניו יורק - שחקנית תיאטרון בלילות ומטיילת עם כלבים של סלבס בימים; רשימה חלקית: ארצ'י, כלבו האגדי של האמן אנדי וורהול; סוקס, כלבו הנאמן של הזמר לו ריד; והכלבון של פינקלשטיין, הבעלים של "מייסיס".
את בעלה השני, מייקל, הכירה כשלקחה שיעורי משחק בסטודיו של לי שטרסברג. הוא היה שחקן ומורה, ולאחר שנתיים שחיו יחד הם התחתנו. כשקרוליין נכנסה להריון, בגיל 38, כבר היו בני הזוג בסוף חיי הנישואים שלהם. ובכל זאת החליטה ללדת.

"הרגשתי שאני מוכנה להורות נכונה", היא מספרת. ­"אמנם במקרים רבים הדיכאון שאחרי לידה חוזר שוב, אבל לי זה לא קרה, ואם זה היה קורה, הייתי מוכנה לכך. עם דניאלה כבר הייתי בוגרת וידעתי מה עושים... הנקתי אותה עד גיל שנתיים וחצי".
גם נישואיה השניים נמשכו כארבע שנים. לאחר גירושיה קרוליין חזרה למספר שנים לישראל, "בלי כסף ובלי מצב רוח". היא חיה עם בתה התינוקת ברעננה, שמרה על כלבים וחתולים וניסתה לשקם את יחסיה עם בנה.

את בעלה השלישי, גיל בקשנטיין, סוכן ביטוח בענף היהלומים, הכירה סמוך לתחילת המאה החדשה בתוך ענן המיקריות שמזמן האינטרנט. גיל, הצעיר מקרוליין, חי שנים רבות בניו ג'רזי, ובעצמו גרוש ואב לשניים. היום הם חיים יחד במערב סן פרננדו ואלי, ומגדלים במשותף את דניאלה, שהיא תלמידת תיכון יהודי. כמי שחוטא גם הוא בכתיבה, עודד אותה גיל לחזור לשיר ואף כתב לה שירים אחדים.

כך כתב על חייה של קרוליין לנגפורד בעלה השלישי, בשיר "אבודה מעצמה" שהקליטה לאלבומה:

היא גדלה בשלכת / של דמיון, לא מציאות / התהלכה, מרוחקת, שאולי טעות / במקום לא שלה / היא חיפשה אהבה / שלא חיפשה אותה
יום ולילה, נעלמה לה / מי שבא לה, לא רצתה / היא היתה, אהבה / עם עצמה, לא אחרת

נוסטלגיה 1: קרוליין בסצינת המסעדה מתוך הסרט "מלך ליום אחד" (בהשתתפות גבי עמרני, קרוליין לנגפורד, חנן גולדבלט, יוסף שילוח ועוד. בימוי: אסי דיין. 1980):

 

נוסטלגיה 2: קרוליין בסדרת הקומדיה בערבית "שגעון של אבא" של רשות השידור (יש כותרות בעברית), עם פרק משנת 1986 שמבוסס על הסרט באותו שם. הבן של אבו ראמי חוזר מלימודים בניו יורק או לונדון ונהיה פאנקיסט. בפרק משתתפת גם קרוליין לנגפורד באותו תפקיד שהיא עשתה בשיגעון של אבא. מצחיק)

 

נוסטלגיה 3: קרוליין שרה את "אני חוזרת אלייך", שיר הנושא מתוך "מלך ליום אחד" :

 

 

הצילומים באדיבות קרוליין לנגפורד וצילומי מסך מסרטוני יו-טיוב

 

הוסף תגובה חדשה