התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

בין חוק הלאום לנאום נתניהו בקונגרס
מאת: דוד חזן, אוסטין, טקסס | פורסם: 02.03.2015 01:27
דיעה: קו ישיר ועמוק עובר בין אי ההסכמה על חוק הלאום, שבגינה הוקדמו הבחירות בישראל - ובין הופעתו של ראש ממשלת ישראל בוושינטון

נתניהו בא לוושינגטון

קו ישיר ועמוק עובר בין אי ההסכמה על חוק הלאום, שבגינה הוקדמו הבחירות בישראל - ובין הופעתו של ראש ממשלת ישראל בוושינטון.

במהותו נועד חוק הלאום להגדיר את מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי באשר-הוא.

מרבית יהדות הגולה חיה בארה"ב ובאופן מסורתי הם מצביעים ברובם למפלגה הדמוקרטית.

התעקשותו של נתניהו לנאום בקונגרס "בשמו של כל יהודי בעולם", כדבריו, הגם שזוכה לאהדה בקרב הציבור הכללי בארה"ב, מעמתת את היהודים עם סוגיות מורכבות של נאמנות, זהות וברית גורל עם אחיהם היושבים בציון .

בשבועות האחרונים ידעה ארה"ב סופת שלגים שוברת שיאים. אולם סערת ביקורו של ראש הממשלה נתניהו לא ירדה מהכותרות ככל שמועד הביקור התקרב.

בישראל, לעומת זאת, משחיזים סכינים עוד בטרם נגעו גלגלי מטוסו של ראש הממשלה בשדה התעופה ע"ש רייגן בוושינגטון. לא חשוב מה יהיה תוכן הנאום ומה יאמר בו נתניהו, ב"מחנה הציוני" כבר מכינים תגובה עוקצנית וקשה.

 

התקשורת והציבור האמריקאים מגלים הבנה

צריך להביט מעבר לים כדי ללמוד מהי פוליטיקה אמיתית וכיצד צריכים להתנהל אלו המתיימרים להנהיג ציבור.  בעוד שבישראל עסוקים בקבלת הפנים הקרה מצד הבית הלבן, בגבעת הקפיטול הקפואה יתקבל ראש הממשלה באופן ממלכתי וחם, ורבים, גם מקרב המפלגה הדמוקרטית, יאזינו בקשב רב ובנימוס אופייני לדבריו של ראש הממשלה.

התקשורת והציבור האמריקאים מגלים הבנה להתעקשותו של ראש הממשלה לנאום לפני שני בתי הקונגרס על אף התנגדותו של אובמה. בחברה שחופש הביטוי הוא נר לרגליה, נתפסת ההתנגדות מצד הממשל כניסיון להסתיר משהו מעיני הבוחרים.

בארה"ב לא אוהבים הסכמים חשאיים, כמו הסכם אוסלו, המגיעים לציבור רק לאחר גיבושם. גם סירובו של נתניהו להיפגש עם נציגי המפלגות הוא צעד אסטרטגי חשוב בגיוסה של דעת הקהל האמריקאית לעמדתו של ראש הממשלה כי הביקור אינו פוליטי.

וכך, כיממה לפני הנאום המתוכנן, רק 30 מתוך 635 חברי קונגרס (בית הנבחרים והסנאט) יעדרו מהנאום.

 

שותפות גורל

הכל מבינים כי היחסים ששררו עד כה בין המפלגה הדמוקרטית לבוחריה היהודים - כבר לא יהיו כבעבר. סקר גאלופ שהתפרסם לפני כשבוע העלה, כי האלקטורל היהודי, עם התרומות האדירות ואחוזי ההצבעה הגבוהים, נוהר בהמוניו למפלגה הרפובליקנית.

יהודי ארה"ב אמנם אוהבים את ארצם, אך מרביתם מזוהים עם מדינת היהודים ועם הסכנות האורבות לקיומה. שותפות גורל.

בכנס צעירים שהתקיים באונברסיטת טקסס במהלך סוף השבוע האחרון, השתתפו מאות יהודים תומכי ישראל. אוניברסיטת טקסס (UT) מצויה בבירה אוסטין, המוכרת כנקודה ליברלית-כחולה במדינה שמרנית-אדומה. רבים מהמשתתפים נתנו את קולם למפלגה הדמוקרטית בשתי מערכות הבחירות האחרונות. ֿ

כמעט בכל פורום שהשתתפתי ניתן היה להבחין באכזבה ממדיניות הנשיא ביחסו לישראל ובתמיכה גורפת לנאומו של ראש הממשלה.

אך לא כולם מחזיקים בדעה זו. "נתניהו אינו מדבר בשמי" – אמרה דיאן פינשטיין, חברת סנאט מקליפורניה בראיון שהעניקה ל- CNN. "בקהילה היהודית קיימות דעות שונות ולא כולם מסכימים עם הצהרתו השחצנית של נתניהו" - אמרה מי שעמדותיה השמאליות ידועות לכל.

עדיין מוקדם לנבא מהם סיכוייה של הגב' פינשטיין להבחר שנית, אך את עמדתה בנוגע לסוגיית חוק הלאום כבר ניתן לנחש.

רבים בשמאל הישראלי, כמו בשמאל היהודי באמריקה מבינים  כי הקשר בין ישראל לגולה הוא סוגיה עקרונית ועמוקה הרבה מעבר לגרעין האיראני. ולזה יצטרך הבוחר הישראלי לתת את דעתו בעוד כשבועיים. 

דוד חזן הינו איש חינוך בקהילה היהודית באוסטין טקסס, ועורך כתב העת בעברית "הישראלים בדרמז" (דרום-מזרח ארה"ב).

לכל הכתבות החדשות

צילום מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה