התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

בוש הבן חשב שאין תקשורת ותקף בחריפות את אובמה: שוגה וטועה, אינו קשוח מספיק ומוביל את המזה"ת לכאוס
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 27.04.2015 17:52
בניגוד לכללים המקובלים, שנשיא לשעבר אינו מתקיף נשיא מכהן, ג'ורג' דאבליו בוש הירשה לעצמו בכנס "הקואליציה היהודית הרפובליקנית" שהתקיים בלאס וגאס

מה הנשיא לשעבר ג'ורג' דאבליו בוש חושב באמת על הנשיא המכהן אובמהראש בראש: מה הנשיא לשעבר ג'ורג' דאבליו בוש חושב באמת על הנשיא המכהן אובמה

האירוע: כנס סגור שנערך בסוף השבוע בהשתתפות ראשי, פעילי ותורמי "הקואליציה היהודית הרפובליקנית", במלון "וונישיאן" בלאס וגאס, מלונו של איל ההון והתורם היהודי הגדול ביותר בארה"ב שלדון אדלסון, שאף השתתף באירוע. 

האווירה הכללית, כפי שדווחה מהאירוע, הייתה זעם על מדיניות אובמה במזה"ת ובייחוד על ההסכם שהוא עומד לחתום עם איראן. ובמקביל אמונה שבמערכת הבחירות הבאה יותר יהודים מאי פעם יתמכו במועמד הרפובליקני.

כצפוי, בהתקרב הבחירות בארה"ב בשנה הבאה, הופיעו מול מנהיגי היהדות הרפובליקנים בכירי הפוליטיקאים הרפובליקנים - מועמדים לנשיאות וכאלו שעוד שוקלים.

אבל האורח המפתיע באירוע היה הנשיא לשעבר ג'ורג' דאבליו בוש. בניסיון להפיח רוח במפרשי המפלגה הרפובליקנית ובסברו שהכנס סגור לתקשורת, יצא הנשיא לשעבר בהתקפה חסרת תקדים על מחליפו הדמוקרט, הנשיא אובמה; משהו שמאוד אינו מקובל בין נשיאים לשעבר.

כפי שדלף לתקשורת, בוש האשים את אובמה שהביא ל"נסיגה" במעמד ארה"ב בעולם, ששיאה היא גישתו השגויה למו"מ הגרעיני עם איראן והמשכה באי יכולתו להתמודד עם האיום של דאעש (ISIS).

"אובמה נאיבי. הוא טועה ושוגה בהבנת הכוונות של איראן, בזמן שהוא מסיר את הסנקציות מעליה בקלות רבה מדי", צוטט בוש. "נשיא איראן מדבר חלקות, אבל השאלה היא האם לאיראן יש מדיניות חדשה או רק דובר חדש... ההבטחה (של אובמה) שאפשר יהיה להטיל מחדש את הסנקציות על איראן בכל זמן ומקום אינה מתקבלת על הדעת... העסקה תהיה רעה לביטחון הלאומי האמריקני בטווח הארוך... עכשיו יש כאוס במזרח התיכון, דמיינו לעצמכם איך הוא יהיה עבור הנכדים שלנו".

בוש גם לא שוכח לאובמה את הוצאת החיילים האמריקניים מעיראק ב-2011, מהלך שבוצע לדעתו מהר מדי, והיה טעות אסטרטגית.

בוש ביקר את אופן התבטאויותיו של אובמה, שאיומים מפיו אינם נשמעים איומים, שאינו מדבר בקשיחות מספקת ואינו מבהיר מספיק לבנות הבריות של ארה"ב ואוייביה איפה המנהיג האמריקני עומד. ""כדי להיות נשיא יעיל", אמר בוש, "עליך להתכוון למה שאתה אומר".

כאמור, זוהי הפעם הראשונה שהנשיא לשעבר בוש מגיב על נשיאותו של אובמה. בעבר הביע את עמדתו לפיה נשיאים לשעבר אינם רשאים לבקר נשיא מכהן כי הדבר פוגע במוסד הנשיאות.

בנאומים מרכזיים אחרים בכינוס היהודים-הרפובליקנים, התחרו המועמד לנשיאות, הסנטור טד קרוז, ומושל טקסס לשעבר ריק פרי הצפוי להודיע על מועמדתו, בתמיכתם הבלתי מסוייגת בישראל.

במהלך הכנס, "הקואליציה היהודית הרפובליקנית" הודיעה על הקצבת 4.5 מיליון דולר למימון קמפיין נגד אובמה במערכת הבחירות לנשיאות 2016, במטרה להסיט מצביעים יהודים מהמפלגה הדמוקרטית לרפובליקנית.

בשיחות אישיות, נשאל בוש מה הוא חושב על מועמדות אחיו, מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש, והפתיע כשהשיב כי לדעתו שם משפחתו עלול לשמש נגדו. למרות שנבחר בעקבות אביו, בוש חושב שהאמריקנים לא אוהבים שושלות.

ובאשר לסיכוייה של הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית, בוש חושב שהיא במלכוד: אם היא לא תמשיך ותגן על דרכו של אובמה, ייצא שהיא נגד הנשיא שכיהן מטעם מפלגתה.

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה