התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

המיליארדרים היהודים מתחילים לתרום לקלינטון; במי מבין 14 המועמדים הרפובליקנים יבחר אדלסון?
מאת: רון ניב | פורסם: 05.07.2015 15:49
בראש התורמים להילרי - איל ההון הישראלי-אמריקני חיים סבן שתרם כ-20% מסך התרומות שגייסה המועמדת הדמוקרטית עד כה. קיראו מי עוד עומד בראש התורמים היהודים

חיים סבן מארח את הילרי קלינטון ב"פורום סבן" בוושינגטון בשנה שעברה: צחוקים ודולרים!חיים סבן מארח את הילרי קלינטון ב"פורום סבןבוושינגטון בשנה שעברה: צחוקים ודולרים!

הכסף מתחיל לזרום למערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 - ומתחייב לשבור את כל השיאים הקודמים של הון ושלטון.

הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית הכמעט-ודאית, גרפה בחצי השנה האחרונה מאז הכריזה על מועמדותה 15.6 מיליון דולר.

התרומה הגדולה ביותר הגיעה מהטייקון הישראלי-אמריקני חיים סבןשתרם (יחד עם אשתו שריל) באמצעות סוּפר-PAC (שיטת התרמה עקיפה) 2 מיליון דולר.

המיליארדר היהודי-אמריקני, יליד הונגריה, ג'ורג 'סורוס, תרם מיליון דולר.

הסוּפר-PAC של קלינטון יממן למעשה כל כל קמפיין הבחירות של קלינטון ויכלול מודעות וסרטי תמיכה לצד מודעות וסרטי נאצה על מתנגדיה.

תורמים יהודים-אמריקנים כבדים אחרים לקלינטון, הם, בין היתר: טייקון הקולנוע היהודי אמריקני, מנכ"ל DreamWorks Animation ג'פרי קצנברג; הבמאי ההוליוודי הנודע ג'יי ג'יי אברמס ואשתו קייטי מקגראת; איל ההשקעות הקליפורני הרב סנדלר; והנדבנית מבוסטון ברברה לי.

התרומות 'היהודיות' זרמו לקלינטון לאחר שהבטיחה אישית לתורמים, כי יהיו אשר יהיו תוצאות המו"מ על תכנית הגרעין האיראנית, היא תהיה נשיאה טובה יותר לישראל, "חברה טובה יותר" - כדבריה, מאשר אובמה או כל מועמד רפובליקני.

בראיונות עם 10 תורמים יהודים-אמריקנים לקלינטון, שאל אותם כתב האתר "פוליטיקו", מה לדעתם עמדתה של הילרי ביחס להסכם עם איראן שטווים אובמה והמעצמות? התשובות התפלגו.

מי שתומך בעמדת ישראל ומתנגד להסכם, סבור שקלינטון מתנגדת לו גם היא. ולהיפך - מי שבעדו מאמין שקלינטון 'תזרום' עם המתווה המסתמן.

סבן עצמו, ידיד אישי של הילרי ובעלה הנשיא לשעבר, אמר תחילה שלדעתו המועמדת מתנגדת לעסקה, אך מאוחר יותר הודה: "אין לי מושג איפה היא עומדת בנושא".

וקלינטון עצמה שותקת.

בחזית הכסף קלינטון מובילה בגדול, עד אשר טייקון יהודי-אמריקני אחר, שלדון אדלסון, יחליט על מי מבין המועמדים הרפובליקנים לנשיאות הוא יהמר.

לאחר שבשבועות האחרונים הצטרפו למירוץ הרפובליקני איל ההון הליצן דונאלד טראמפ, מושל לואיזיאנה בובי ג'ינדל ומושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, הזירה צפופה כבר עם 14 מועמדים, שכמעט כולם תומכי ישראל ללא סייג המחזרים במרץ אחר ארנקו של אדלסון, מחפשים כסף גדול שיוכל להרים קודם כל את קמפיין הפריימריז שלהם... וכל זאת עוד לפני שיתייצבו מול קלינטון לקרב הממשי על הבית הלבן.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Brookings Institution / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה