התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

הישראלים בארה"ב מתנגדים להסכם - אבל לא הגיעו להפגנות (וידאו ותמונות)
מאת: כתבי ILUSA | פורסם: 28.07.2015 03:23
שעה שהקמפיין Stop Iran Now תופס תאוצה בגבעת הקפיטול בוושינגטון, הוא לא מצליח בינתיים להוציא לרחובות לא את ישראלי ארה"ב ולא את רוב היהודים האמריקאים

כרזות ומשתתפים בהפגנה היהודית נגד הסכם הגרעין עם איראן, שהתקיימה ב"טיימס סקוור" בניו יורקכרזות ומשתתפים בהפגנה היהודית נגד הסכם הגרעין עם איראן, שהתקיימה ב"טיימס סקוור" בניו יורקכרזות ומשתתפים בהפגנה היהודית נגד הסכם הגרעין עם איראן, שהתקיימה ב"טיימס סקוור" בניו יורק

"התחושה היא שבעוד שהיהודים האמריקנים ברובם מוכנים לתת צ'אנס להסכם הגרעין עם איראן, בקרב הישראלים בארצות הברית - אנחנו הרי רובנו רפובליקנים, יש התנגדות להסכם, אבל אין מוכנוּת לנקוט פעולה אקטיבית או לצאת בהמונינו להפגין", אומר היום מנהיג קהילתי ישראלי-אמריקני בניו יורק.

פעיל אחר, מהעבר השני של היבשת, מסן דייגו, סיפר כיצד קיים סיבוב טלפונים בין ישראלים בקהילתו במוצאי-שבת, כמה שעות לפני הפגנה נגד ההסכם שהתקיימה בעיר הקליפורנית. "אחרי כמה שיחות הבנתי שכמעט אף אחד לא יבוא להפגין", הוא אומר, "לכולם היו דברים 'יותר חשובים' לעשות ביום החופש שלהם, חלק צמו (תשעה באב)... כל אחד והסיבה שלו".

העיתונאי בן כספית, שהיה בהפגנה ב"טיימס סקוואר" בניו יורק ביום רביעי האחרון, דיווח בעוגמה ב"מעריב" כיצד נבלעו כמה אלפי המפגינים שהצליחו לגייס כ-100 ארגונים יהודיים וישראלים אמריקאיים מכל קצוות הקשת הפוליטית שהיו שותפים לארגון ההפגנה - בין אלפי התיירים והתושבים בשעת העומס הצפופה ביותר בתפוח הגדול.

כמה היו שם? "אין מצב שמישהו יודע. הערבוביה הייתה מושלמת. אלפי מפגינים, רובם עם כיפות, יחד עם אלפי תיירים סקרנים, בתוך המהומה הניו יורקית בנקודת הכובד הארכימדית המושלמת של המקום המתויר והצפוף ביותר בעולם".

הפגנה יהודית נגד הסכן איראן-המעצמות

בקרב המפגינים - שבלט בהם רוב של יהודים דתיים ונוצרים אוהבי ישראל (חברי ארגון PJTN), נראו רק כמה מאות ישראלים, תיירים ומקומיים (ראו וידאו בסיום הכתבה). אבל היו נואמים רבים, בראשם עורך הדין הנודע אלן דרשוביץ ומושל ניו יורק לשעבר ג'ורג' פטאקי, ראש ה-CIA לשעבר ג'יימס ווסלי והשחקן טוני ליביאנקו. כאשר הוזכרו הן שמו של הנשיא אובמה ושל שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, והן שמה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון, נשמעו קריאות בוז. לעומת זאת, לא נאם אף לא נציג אחד של הקהילות הקונסרבטיבית והרפורמית בארה"ב, שמרכזיהן בניו יורק.

הפגנות נגד הסכם הגרעין עם איראן לא משכו אלפים גם בערים אחרות בארה"ב: 

הפגנה נגד הסכם הגרעים עם איראן שהתקיימה בלוס אנג'לס

כמה מאות הפגינו בלוס אנג'לס נגד הסכם הגרעין עם איראן

כמה מאות הפגינו בלוס אנג'לס ביום ראשון האחרון ושמעו נאומים בגנות ההסכם מול בניין הפדראל בדאון-טאון (בתצלומים למעלה של יונה לייט עבור Stand with US, וראו וידאו).

הפגנה יהודית נגד הסכם הגרעין עם איראן שהתקיימה בסן דייגו

אותה שעה, כמה מאות הפגינו בבלבואה פארק בסן דייגו (בתצלום למעלה וראו וידאו בסיום הכתבה)...

הפגנות במרכז הקהילתי-יהודי בפניקס ומול בניין בית המשפט הפדראלי בפורט לאדרדייל שבפלורידה כמעט לא זכו לאיזכורים תקשורתיים...

בטורונטו הפגינו אנשי הארגון Christians United for Israel, כמעט בלי נוכחות יהודית או ישראלית (ראו וידאו בסיום הכתבה).

המכנה המשותף (הצורם?) לכל ההפגנות הייתה הנוכחות הישראלית-אמריקאית הדלה.

כל זה לא אומר שהמאבק נגד הסכם הגרעין האיראני אינו מצליח: בחזית הפוליטית, השדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק, הקואליציה היהודית-רפובליקנית וארגונים יהודים-אמריקנים נוספים הופכים עולמות בניסיון לשכנע סנאטורים וחברי בית הנבחרים דמוקרטיים להצביע נגד ההסכם ונגד הנשיא.

לעומת זאת, הסקרים - כמו, למשל, זה שערך בשבוע שעבר השבועון היהודי־אמריקאי ״לוס אנג'לס ג׳ואיש ג׳ורנל" - מראים כי התמיכה וההתנגדות בקהילה היהודית להסכם עם איראן קשורות באופן הדוק להשתייכות הפוליטית של המצביעים. ובמילים אחרות, רוב יהודי ארה״ב, שרובם מצביעים למפלגה הדמוקרטית והצביעו בשתי מערכות הבחירות הקודמות לנשיאות לברק אובמה, תומכים גם בהסכם הגרעין עם איראן.

ובמספרי סקר ה"ג'ואיש ג'ורנאל": 49% מהמשיבים היהודים על הסקר אמרו כי הם תומכים בהסכם, לעומת 31% מתנגדים ו-20% חסרי עמדה בנושא.

בסקר בין גולשי האתר Israeli Life USA.com, שעד כה השתתפו בו כ-21,500 גולשים (ראו והצביעו בטור השמאלי באתר), 56% מאמינים שישראל צריכה לדחות את הסכם הגרעין ולתקוף עצמאית את מתקני הגרעין האיראניים. רק 37% מוכנים לתת צ'אנס להסכם.

צפו בתקציר ההפגנה בניו יורק:

 

USA: Pro-Israelis protest Iran nuclear deal in NYC

הוסף תגובה חדשה