התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

הסיכויים אפסיים, אבל אייפא"ק משקיעה 20 מיליון דולר בנסיון לסכל את הסכם הגרעין בקונגרס
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 03.08.2015 16:46
...וראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לשכנע את ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב שיש סיכוי לרוב מיוחס בקונגרס שיוכל לחסום וטו נשיאותי

הקונגרס האמריקאידבר אחד ברור: אף לא נבחר ציבור אחד לסנאט ולבית הנבחרים יעז שלא להשתתף בהצבעה בקונגרס על הסכם הגרעין עם איראן

שעה שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מתכוון לנאום בשידור וידאו חי לפני כינוס מיוחד של ועידת הנשיאים של יהודי ארה"ב וראשי הפדרציות היהודיות ולנסות לשכנע אותם להתייצב לצד ישראל נגד הסכם הגרעין עם איראן - בוושינגטון נאספו מאות פעילים של השדולה הפרו-ישראלית Aipac מכל רחבי ארה"ב ונשלחו לפעילויות לובי בבירה האמריקנית במטרה לנסות לשכנע סנאטורים וחברי בית הנבחרים דמוקרטיים לא לתמוך בהסכם בהצבעה שתיערך בבית הנבחרים בסוף ספטמבר.

ובכך החל קרב המאסף על הסכם הגרעין עם איראן, שעיקרו לנסות לשכנע מספיק נציגים דמוקרטים - בסנאט ובבית הנבחרים, שיוכלו להדוף וטו נשיאותי.

הקונגרס יכול לעקוף זכות וטו זו רק אם יצליח להשיג רוב מיוחס של שני-שליש.

מה הסיכוי שזה יקרה? על פי כל הפרשנים הפוליטיים, כולל הפרו-ישראלים ביותר, הסיכוי נמוך מאוד, קרוב לאפס. לא יהיו הרבה דמוקרטים שיעיזו לחצות את הקווים, על אחת כמה בהתקרב בחירות 2016.

למרות המתכון הכמעט בטוח לכשלון, אייפא"ק מתכוונת להשקיע בחודש וחצי הקרובים 20 מיליון דולר בקמפיין נגד הסכם הגרעין. עד כה מתחילת השנה הוציא הארגון כ-1.7 מיליון דולר בניסיון למנוע חתימה אמריקנית עליו.

ובכל זאת, הנשיא אובמה חושש מהפעילויות ה'ישראליות' נגד ההסכם בגבעת הקפיטול. יעיד על כך אירוע שהתרחש במהלך סוף השבוע:

לאחר שאובמה שמע על הפעילות הנמרצת של אייפא"ק בסנאט ובבית הנבחרים, הוא ביקש/דרש שהלוביסטים היהודים ישמעו גם את הצד שלו.

לפגישה, שאורגנה במלון "גראנט היאט" בבירה, הבית הלבן שיגר את ראש הסגל דניס מקדונו, תת-מזכירת המדינה ונדי שרמן ותת-מזכיר האנרגיה אדם סזובין.

לבכירים ניתנה חצי שעה לשוחח עם הפעילים, שהפגינו אווירה עויינת, אך כשביקשו לקבל שאלות מהקהל - מנכ"ל איפא"ק הווארד קור חתם את המפגש בטענה שנציגי הממשל חרגו מהזמן.

כדי להתמודד מול מה שנתפס בבית הלבן כ"סתימת אוזניים" של הלובי הפרו-ישראלי, אובמה ניהל שיחת וידאו משלו עם ראשי ארגונים יהודיים-אמריקניים התומכים בהסכם. בשיחה הוא טען שפעילויות הלובי הפרו-ישראלי ממומנות ע"י "מיליארדרים" המעוניינים לתקוף אותו אישית, וקרא להם להפעיל משקל-נגד מתנגדי ההסכם ולחזק נבחרים דמוקרטים לא להתקפל למרות הלחץ שמופעל עליהם.

קיראו עוד בנושא:

קרע קשה ביהדות ארה"ב מול ההסכם עם איראן: אורתודוקסים וחילונים בחזית משותפת מול הדמוקרטים

הישראלים בארה"ב מתנגדים להסכם - אבל לא הגיעו להפגנות

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה