התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

חיים סבן אמר "לא" לאובמה, כשביקש ממנו לתמוך בהסכם הגרעין עם איראן
מאת: רון ניב | פורסם: 18.08.2015 19:45
חודש לפני הצבעת הקונגרס, רוב הפדרציות היהודיות בארה"ב שומרות על נייטראליות, אילי הון דמוקרטים מסרבים לצאת להגנת ההסכם, והחלה "מלחמת הרבנים" בעד ונגד

הסכם הגרעין בין ארה"ב והמעצמות עם איראן מפלג את יהודי ארה"ב בין תומכים ומתנגדיםהסכם הגרעין בין ארה"ב והמעצמות עם איראן מפלג את יהודי ארה"ב בין תומכים ומתנגדים

בעוד רוב הפדרציות היהודיות ברחבי ארה"ב מהססות לקבוע עמדה ביחס להסכם הגרעין עם איראן, ובעוד התחלקות יהודי וישראלי ארצות הברית לתומכי ומתנגדי ההסכם נגזרת משיוכם המפלגתי - הופכת עמדת רבני יהדות ארצות הברית לרבת-כוח במאבק על ההסכם.

את האות הראשון לחילוקי הדעות בין מאמיני הזרמים השונים נתנו 340 רבנים אמריקנים מכל רחבי ארה"ב - כולם מהזרמים הרפורמי והקונסרביטיבי, ששלחו קריאה לחברי הקונגרס לתמוך בהסכם להצביע על אישורו.

"אנו מבקשים לסתור את הרושם כאילו כל יהדות ארה"ב מתנגדת כמקשה אחת להסכם הגרעין. זהו מסר שגוי לחלוטין, כי יש מגוון דעות בנוגע לעסקה עם איראן בקרב יהודי ארה"ב", הם כתבו לחברי הקונגרס.

"אנחנו, יחד עם מנהיגים יהודיים רבים אחרים, תומכים לחלוטין בהסכם ורואים בו הסכם היסטורי. אנו חוששים שדחיית ההסכם יביא לקריסה של משטר הסנקציות, מירוץ איראני לנשק גרעיני, מירוץ חימוש במזרח התיכון ובידוד ארה"ב וישראל משותפותיהן הבינלאומיות. העסקה", חותמים הרבנים, "היא טובה לארצות הברית ולבעלות בריתה במזרח התיכון, והיא ההסדר הטוב ביותר האפשרי במציאות הבינלאומית הנוכחית".

לקריאת המכתב המלא ורשימת החותמים המלאה

בתגובה מתארגן מכתב הפוך של מאות רבנים אורתודוקסיים, שיקראו לחברי הסנאט ובית הנבחרים להתנגד להסכם ולהצביע בעד ביטולו.

סבן אמר "לא" לאובמה

בחזית אחרת: בעוד ששני סנאטורים דמוקרטים הודיעו על עריקתם מתמיכה בנשיאם - מנהיג הדמוקרטים בסנאט, הסנאטור הניו יורקי צ'אק שומר, והסנאטור מניו ג'רזי רוברט מננדז - נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ניסה לגייס הצהרות תמיכה מכמה מיליארדרים תומכים דמוקרטים ישראלים ויהודים אמריקנים.

חיים סבן ונשיא ארצות הברית, ברק אובמהכפי שנודע, פניותיו לטייקון הישראלי-אמריקאי חיים סבן (בתצלום מימין, עם אובמה) ולאיל הנדל"ן היהודי ג'ק רוזן, שניהם תומכים נלהבים של הילארי קלינטון לנשיאות, נענו בשלילה.

ואילו הפדרציות היהודיות בארה"ב יושבות חודש לפני הצבעת הקונגרס נייטרליות על  הגדר. רק 18 מתוך 151 הפדרציות היהודיות הודיעו על התנגדותן להסכם - ביניהן הפדרציות הגדולות בלוס אנג׳לס, בוסטון ושיקגו. הפדרציה בניו יורק, הגדולה בצפון אמריקה, שומרת כמו רוב הפדרציות האחרות עד כה על נייטראליות.

עוד כתבות בנושא:

קרע קשה ביהדות ארה"ב מול ההסכם עם איראן: אורתודוקסים וחילונים בחזית משותפת מול הדמוקרטים

יהודי הוליווד מרגיזים את ביבי: שלחו לחברי הקונגרס מכתב תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן

אובמה טועה ומטעה: לא רק ישראל מתנגדת להסכם הגרעין עם איראן... מאת: השגריר (בדימוס) יורם אטינגר

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה