התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

אהוד ברק הגיע להרצאות בלוס אנג'לס - וגילה שהוגשה נגדו תביעה לבית משפט פדראלי בקליפורניה
שרות ILUSA | פורסם: 22.10.2015 14:07
התביעה הוגשה ע"י סוללת עורכי דין בשם בני משפחתו של תורכי-אמריקני, שנהרג בהשתלטות הישראלית על האנייה "מרמרה" שניסתה לחדור את הסגר על עזה

אהוד ברק והמרמרה

ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, הוא אחד המרצים הישראלים המבוקשים (והיקרים) ביותר בארצות הברית, והשבוע הוא הגיע לסיבוב הרצאות באיזור לוס אנג'לס, שכלל הופעות בבוורלי הילס, ברדונדו ביץ', בטאוסנד אוקס ובפסאדינה.

ברק לא ציפה לחזור מאל.איי כשתביעת נזיקין זדונית דולקת אחריו.

התביעה הוגשה לבית המשפט הפדראלי של מרכז קליפורניה במהלך ביקורו הנוכחי בארצות הברית ע"י בני משפחתו של פורקן דוגאן (Furkan Dogan), בן 19, יליד ניו יורק, תושב תורכיה בעל אזרחות אמריקנית, שנהרג בהשתלטות הישראלית על האנייה "מאווי מרמרה" במאי 2010, לאחר שניסתה לחדור את הסגר שהטילה ישראל על רצועת עזה.

"על סיפונה של המאווי מרמרה חיסלו כוחות ישראליים את חייו של ילד בן 19 שהחזיק מצלמת וידאו", אמר נציג של משפחת דוגאן. "הוא נורה חמש פעמים. הירייה האחרונה הייתה בראשו מטווח קצר. מגיע לו שהצדק ייעשה".

התביעה דורשת מברק, שכיהן כשר ביטחון בזמן המשט, לשלם פיצויים כספיים לבני משפחתו שחיים בארה"ב על מעורבותו בהשתלטות חיל הים הישראלי על הספינה שגרמה למות בן המשפחה.

"מר ברק נתן את הפקודה לתקוף במים בינלאומיים שלא כדין אזרח אמריקני תוך כדי שימוש בכוח ומעצר בלתי הוגן", נטען בתביעה.

"לתביעה אין מים לשחות בה"

את התביעה הגישו בשם המשפחה כמה עורכי דין אמריקנים ובריטים, ובראשם ג'פרי נייס, שניהל בעבר את התביעה נגד שליט סרביה לשעבר סלובודן מילושוביץ', שהורשע ברצח עם ובפשעים נגד האנושות - והתאבד במהלך משפטו.

"אנחנו נדרוש מבית המשפט לזמן את ברק להעיד על ההאשמות בפני חבר המושבעים", אמר נייס.

משפטן ישראלי-אמריקני, הבקיא בחוק הפדראלי, העריך שלתביעה "אין מים לשחות בה" והיא תידחה על הסף, שכן ממשלת ישראל מנהלת מו"מ עם ממשלת תורכיה על גובה הפיצויים שישולמו למשפחות ההרוגים מההשתלטות חיל הים הישראלי על הספינה התורכית;. "כלומר, שאין למעשה עילה למשפחה לדרוש פיצויים כפולים", הסביר הפרקליט. "עם זאת, עצם קיום התביעה ופרסומה גורם נזק לישראל, ואם לא תידחה ברק יאלץ להשיב לה - אם לא בהופעה אישית בבית המשפט, לפחות בכתב".

ברק כצפוי סירב בינתיים להגיב על התביעה.

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה