התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

"למה היהודים הרפובליקנים לא תומכים בי? כי אני לא צריך את הכסף שלהם"
שרות ILUSA | פורסם: 03.12.2015 18:04
ככה דונאלד טראמפ מאבד תמיכה: באירוע בפני ארגונים יהודים-רפובליקנים קרא המיליארדר שרוצה פוליטיקה לישראל לפתוח גם את ירושלים למו"מ. ביבי מחכה לו

דונאלד טראמפ

המועמד לראשות המפלגה הרפובליקנית במירוץ לנשיאות ארה"ב 2016, דונאלד טראמפ, הולך ומאבד תמיכה בציבור הבוחרים הרפובליקנים בכלל, ולמרות כוונתו לבקר בישראל את 'ידידי ביבי', אחרי דבריו היום ספק גדול אם יישארו לו תומכים יהודים וישראלים אמריקניים רבים בארה"ב.

בנאום שנשא בפני קואליציית היהודים-הרפובליקנים (Republican Jewish Coalition), השמיע המיליארדר שרוצה פוליטיקה כמה הערות שהקפיצו את מאזיניו.

"אתם (היהודים הרפובליקנים) לא תומכים בי, כי אני לא צריך את הכסף שלכם", הטיח טראמפ. "באופן טיפשי, אתם רוצים לתת לי כסף". ובמילים אחרות: היהודים אינם מוכנים לתמוך באנשים שהם אינם יכולים לשלוט בהם באמצעות כספם; אנטישמיות נטו, הנשמעת שוב ושוב מפיות גורמים אנטישמיים בכל העולם.

בהמשך הוסיף טראמפ דלק למדורה שהחלה לבעור בקרב משתתפי האירוע, בהתייחסו למה שכינה המו"מ הכושל על הסכם הגרעין האיראני: "אני אדם שנושא ונותן. ממש כמוכם. יש כאן באולם בטח יותר נושאים ונותנים מאשר בכל חדר שאי-פעם דיברתי בו. האם ישנו מישהו בחדר הזה שאינו נושא ונותן בעסקאות?"

והוא המשיך בענייני משא ומתן והעלה את חימת המאזינים: "ישראל לא יכולה להתחיל בשיחות עם הפלסטינים אם היא מאמצת גישה בלתי-מתפשרת, בנוגע לירושלים למשל. אינכם יכולים להיכנס למו"מ עם גישה כזו". במילים אחרות, היהודים שותפים קשים למשא ומתן.

שקט מר שרר באולם כשסיכם: "איני בטוח בכלל בקשר למחויבותה של ישראל לפתוח במו"מ (עם הפלסטינים), אבל אם אבחר לנשיאות אני מתחייב לנסות לגשר בין ישראל והפלסטינים". במילים אחרות, להפעיל לחץ על ישראל.

לאחר האירוע, כשהובעה בפניו מורת רוח מדבריו הסטריאוטיפיים על היהודים ודרישתו שישראל תוותר אפילו על חלק מירושלים, טראמפ נפנף את מארגני האירוע בכך שאמר את הדברים בבדיחוּת הדעת, כדי להדגיש את הנקודה שצריך לבוא עם 'ראש פתוח' לכל משא ומתן, עסקי או מדיני.

דונאלד טראמפ

ביבי מחכה לו בירושלים

האם הוא חושש מאובדן התמיכה היהודית?

טראמפ אמר שהוא מאמין שהיהודים בעולם אוהבים אותו, במיוחד בישראל. "על הקיר שלי יש הרבה פרסים מארגונים יהודיים... אבל הנוצרים מתחילים להתקרב לכמות", הוסיף (שוב?) בבדיחות הדעת.

כך או כך, המיליארדר המנסה להשאר בצמרת המועמדים לראשות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, מתכוון להגיע "בקרוב מאוד" לביקור בישראל, ובנימין נתניהו ייפגש איתו.

עוד באותו אירוע נשמעה ביקורת על דבריו של טראמפ על היהודים ואחדות ירושלים מפי מתחרהו על המועמדות, מרקו רוביו, שזוכה לתמיכה הולכת וגדלה מיהודים וישראלים אמריקניים רפובליקנים:

"(טראמפ ותומכיו) מטילים ספק במחויבות של ישראל לשלום. הם מצפים מישראל להשקיע מאמצים רבים יותר מאשר מהפלסטינים. הם טועים לחלוטין ולא מבינים את מהות הקשר שצריך להתקיים בין ישראל וארה"ב. לא מדובר בעסקת נדל"ן בין שני צדדים הדנים על כסף. זהו מאבק לשמירה על עתידה של מדינת ישראל, ויש לי ספק גדול אם שני הצדדים - ישראל והפלסטינים - היו מעוניינים שדונאלד טראמפ ינהל בשבילם את המשא ומתן".

לעוד טורים מאת העורך הראשי מאיר דורון

לכל הכתבות החדשות

הוסף תגובה חדשה