התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

עונת התרומות: קלינטון מובילה אצל היהודים ובהוליווד, אבל לא ב-NBA
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 09.03.2016 12:53
מי תורם למי בקרב על מועמדות המפלגות לנשיאות ארה"ב ב-2016? מי הם 12 המממנים היהודים הגדולים ביותר של עמותת התמיכה בקלינטון? ולמי תורמים אילי הספורט?

הבחירות לנשיאות ארה״ב 2016

מתרומה נכבדת של מיליון דולר ועד תרומות 'צנועות' של כמה אלפים, הילרי קלינטון, המובילה בגיוס תרומות בהשוואה לכל שאר המתמודדים על מועמדויות מפלגותיהם לנשיאות ארה"ב, זוכה במירב התרומות גם מיהודים וגם מתעשיית הקולנוע ההוליוודית, בעוד שקברניטי ה-NBA מעדיפים לתרום למועמדים רפובליקנים.

כידוע, על פי החוק האמריקני כל אדם רשאי לתרום עד 2,700 דולר לקמפיין בחירות. סכום גדול יותר חייב לעבור לעמותות שתומכות במועמד (Super Pac), אך לא מנהלות איתו קשר ישיר.

ג׳ורג׳ סורוס וחיים סבן

על פי נתונים שנאספו ממאגר הנתונים של ועדת הבחירות הפדרלית, כפי שפורסמו ע"י ארגון Open Secrets, המנטר זרימת תרומות לישויות פוליטיות בארה"ב ומדווח עליהן - 75% מ-12 המממנים הגדולים ביותר של עמותת התמיכה הגדולה ביותר בהילרי קלינטון, Priorities USA Action, הם יהודים.

התורם הגדול ביותר הוא איל העסקים ג'ורג' סורוס, שתרם לעמותה 7 מיליון דולר, ולא הרחק אחריו איל המדיה הישראלי-אמריקני חיים סבן שתרם לעמותה למען הילרי 2.5 מיליון דולר. אשתו שריל תרמה סכום דומה, אלא שאינה יהודיה. 

סכום דומה תרם המשקיע דונלד סאסמן, מייסד קרן הגידור והייעוץ "פאלומה פארטנרס".

תורמים יהודיים נוספים: הבנקאי בפנסיה הרברט סנדלר - 1.5 מיליון דולר... ממציא "סלים פאסט", דניאל אברהם - מיליון דולר... היו"ר והמנכ"ל לשעבר של תאגיד התעשיות הביטחוניות "לוראל ספייס אנד קומיוניקיישנס", ברנרד שוורץ - מיליון דולר... במאי ומפיק הקולנוע סטיבן ספילברג - מיליון דולר... ושותפו המפיק והבמאי ג'פרי קצנברג - מיליון דולר... במאי "מלחמת הכוכבים" ג'יי ג'יי אבראמס - חצי מיליון דולר... וכל אחד מ-4 בני משפחת פריצקר - 450 אלף דולר כל אחד.

הילרי קלינטון

בן אפלק וליאונרדו די קפריו

הזכרנו את ספילברג שמוביל את רשימת התורמים ההוליוודיים לקלינטון. בנוסף למיליון שתרם לעמותת Priorities USA Action התומכת במועמדת, הוא גם העביר אישית לקמפיין שלה 2,700 דולר. כמוהו עשו קצנברג, מנכ"ל אולפני "דרימוורקס", וג'יי ג'יי אברהמס - מיליון לעמותה + 2,700 דולר בצ'ק אישי.

ברשימת התורמים ההוליוודים שתרמו 2,700 דולר לקלינטון נמצאים עוד, בין היתר: הזמרת ביונסה, השחקנים בן אפלק, טום הנקס וליאונרדו די קפריו, הראפיסט קניה ווסט, השחקניות קייטי פרי, קייט הדסון וריס וויתרספון, והבדרנית אלן דג'נרס.

ברשימת התורמים לברני סנדרס, המתחרה בקלינטון, מופיעים הרבה פחות הוליוודיים, ובכל זאת הבדרן סת' מקפרלן והשחקן דני דה-ויטו מופיעים בין תורמי ה-2,700 דולר לסנדרס. ואגב, דה ויטו גם תרם לעוד מועמד דמוקרטי, מרטין אומאלי, שכבר פרש. 

המועמדים הרפובליקנים הרבים זכו להרבה פחות נדיבות ואדיבות מכיוון עיר הסרטים. המפיק היהודי ג'רי ברוקהיימר תרם 2,700 דולר לקמפיין של ג'ב בוש, שכבר פרש. השחקן קלסי גרמר, העביר ל-2 עמותות 5,000 דולר כל-אחת לתמיכה בשני מועמדים - בן קרסון וראנד פול, שכבר פרשו גם הם.

קארון בטלר ודן גילברט

ומה קורה בחזית ה-NBA?

קלינטון אמנם זכתה לתמיכה של יותר דמויות מליגת הכדורסל הטובה (והעשירה) בעולם מאשר כל המועמדים האחרים גם יחד, אבל לא כשמדובר בכסף. והיא לא היחידה: אף אחד מהשחקנים הפעילים לא תרם כסף לקמפיינים, פרט לקארון בטלר מסקרמנטו קינג, שתרם לקלינטון, כמו עוד 25 אישים המעורבים בעסקי ה-NBA שתרמו לעמותה התומכת בה סכום משולב של 87,100 דולר.

אלא שדן גילברט, הבעלים של קליבלנד קאבס, גבר על כולם כשתרם לבדו 750,000 דולר לקמפיין של כריס כריסטי, שהוציא את הכסף ופרש מהמירוץ.

אתר האינטרנט HoopsHype חישב ומצא, כי עבור כל דולר שקלינטון קיבלה עד כה מהליגה, 19 דולר נתרמו למועמדים רפובליקנים. וויוואק ראנדיב, הבעלים של סקרמנטו קינגס, והרב סימון, בעלי אינדיאנה פייסרס, הם בעלי הקבוצות היחידים שתרמו לקמפיין של קלינטון.

לעומת זאת, יריבה של הילרי, ברני סנדרס לא קיבל מה-NBA אפילו דולר אחר!

ג'ב בוש, שפרש, זכה למספר השני הרב ביותר של תרומות מקרב המועמדים הרפובליקנים - למעלה מ-300,000 דולר נתרמו לעמותה שתמכה בו, רוב הכסף הגיעה מחשבונות ממשפחת דה ווס, הבעלים של אורלנדו מג'יק. ראש המשפחה, ריצ'ארד דה ווס, תרם רק הוא לבדו 765,800 דולר ל-6 מועמדים שונים מהמפלגה הרפובליקנית...

כל שאר התרומות של בעלי קבוצות היו לרפובליקנים, אם כי הרב סימון, בעלי אינדיאנה פייסרס, תרם גם לקמפיין של מארק רוביו.

***

בסך הכל, נכון לסוף פברואר - הילרי קלינטון היא המועמדת שגייסה עד כה את סכום התרומות הגבוה ביותר: 188 מיליון דולר... אחריה ג'ב בוש הרפובליקני - 157 מיליון דולר, אלא שהוא נשר מהמירוץ.

ודונלד טראמפ, האטרציה של הבחירות? הוא לא גייס דולר; הוא לא צריך.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה