התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

עידן חדש ביחסי ישראל-ארה"ב
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 14.11.2016 21:41
האם תוצאות הבחירות בארה"ב טובות לישראל או לאו? האם אנו עומדים בפתחו של עידן חיובי בקשר שבין שתי המדינות? מה חושב על כך השגריר בדימוס יורם אטינגר?

תוצאות הבחירות בארה"ב חושפות פער עמוק בין ציבור הבוחרים לבין הממסד התקשורתי וסוקרי דעת-קהל, שלא זיהו את כמיהת הבוחר לשינוי ואת דפוסי-ההצבעה המתגבשים כתוצאה מתמורות דרמטיות, חברתיות, כלכליות, תרבותיות, רעיוניות, פוליטיות ואתניות ב-435 אזורי-הבחירה ו-50 המדינות בארה"ב.

צילום: AP/ Joulie Jacobson

 

תוצאות הבחירות לנשיאות, ל-34 (מתוך 100) מושבי סנאט, ל-435 מושבי בית הנבחרים, ל-12 (מתוך 50) מושלי מדינות ולבתי המחוקקים ב-50 המדינות המחישו את עוצמת חוגים אוהדי ישראל כגון הפריפריה, הצוארון הכחול, המגזר המתון-שמרן-ביטחוניסט והנוצרים המאמינים, שהצביעו באחוזים נמוכים בבחירות הקודמות. ניצחון הבוחר על התקינות-הפוליטית וממסדי התקשורת, אקדמיה, פוליטיקה, עסקים ומדיניות חוץ.

 

תוצאות הבחירות ישדרגו את ביטחון ישראל ובעלות ברית נוספות של ארה"ב, עקב שדרוג צפוי בתדמית ההרתעה של ארה"ב. טראמפ ישקם את תקציב הביטחון, היקף הצבא והציוד הביטחוני שקוצצו באופן דרסטי על ידי אובמה – למרות החרפת האיומים – ויעריך מחדש את הסכם הגרעין עם איראן, שפגע בתדמית ארה"ב בקרב בעלות-בריתה הערביות.

 

תפישת העולם של דונאלד טראמפ, סגנו מייק פאנס ויועציהם תוביל לצמצום המתחים בין ירושלים לוושינגטון ולהעמקת שתופי פעולה על בסיס מכנה-משותף של ערכים יהודים-נוצרים, איומים ואינטרסים משותפים, ותרומה ייחודית של ישראל לאינטרסים ביטחוניים ואזרחיים.

המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בבניין טראמפ בניו יורק, ספטמבר 2016 (לשכת העיתונות הממשלתית)

צילום: לע"מ

 

 

להלן "עשרת הדיברות" של טראמפ, פאנס ויועציהם לענייני חוץ וביטחון:

 

1. לעם היהודי זכות היסטורית על ארץ ישראל,כפי שהאמינו האבות המייסדים של ארה"ב;

2. יחסי ישראל-ארה"ב מהווים כביש דו-סטרי, ייחודי לתועלת-הדדית ולהארכת הזרוע האסטרטגית של ארה"ב, ללא-צורך בחיילים אמריקאים להגנת ישראל;

3. אינטרס ארה"ב ויחסי ישראל-ארה"ב חורגים בהרבה מהעניין הפלשתיני;

4. למרות המלל הערבי - אך כפי שמפגינה העשייה הערבית – העניין הפלשתיני אינו גורם מפתח בזעזועי המזרח התיכון, בעיצוב המדיניות הערבית ובהצתת הטרור האסלאמי, ואינו לב הסכסוך הערבי-ישראלי;

5. מדינה פלשתינית תפגע ביציבות האזור ובאינטרס האמריקאי, כפי שנובע מחתרנות וטרור פלשתינים בזירה הערבית, מקשרי אש"פ והרש"פ עם גורמים אנטי-אמריקאים, חינוך לשנאה של הרש"פ והצונאמי הערבי;

6. סדר העדיפויות של טראמפ, וכישלון סדרתי של יוזמות שלום אמריקאיות, יצמצמו את מעורבות ארה"ב במו"מ הישראלי-פלשתיני;

7. ההתנחלויות חוקיות ואינן מהוות מכשול לשלום;

8. רכסי יו"ש חיוניים לקיום ישראל, כפי שממחישה "מפת גבולות הביטחון של ישראל" שהגיש הרמטכ"ל ווילר לנשיא ג'ונסון;

9. ירושלים – שהייתה מקור השראה לאבות המייסדים האמריקאים - אינה עיר בינלאומית אלא בירת ישראל, ולכן מושב שגרירות ארה"ב בישראל;

10. מחלקת המדינה – שהתנגדה להקמת ישראל ושוגה בשיטתיות במיוחד במזרח התיכון – מהווה חלק מהממסד הישן, ולכן לא תוביל את עיצוב מדיניות החוץ, שתאופיין על ידי חופש פעולה חד-לאומי של ארה"ב ולא השתעבדות לרב-לאומיות ולאו"מ.

 

תפישת העולם של טראמפ/פאנס כלפי ישראל משותפת לרוב האוכלוסייה, בית הנבחרים והסנאט, ומציגה הזדמנות לשדרוג דרמטי של שתופי הפעולה ישראל-ארה"ב וביטחונה הלאומי של ישראל.

 

האם ישראל תמנף את ההזדמנות החריגה?

הוסף תגובה חדשה