התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

ההחלטה שהתקבלה אתמול במועצת הבטחון של האו"ם היא מסוכנת, לא הוגנת, וישראל לא תקבל אותה
יאיר לפיד | פורסם: 25.12.2016 12:39
האו"ם כבר לא מסתיר אפילו את העוינות המובנית שלו כלפי ישראל. מזכ"ל האו"ם היוצא, באן קי מון, הודה בזה בגלוי בשבוע שעבר

 

ההחלטה אתמול היא מעשה של צביעות. מועצת הבטחון של האו"ם שעמדה מנגד כשנטבחו 400 אלף סורים, לא תנהל את מדינת ישראל הריבונית. כשארגון טרור רצחני כמו החמאס מברך על החלטת מועצת הבטחון, ברור את מי היא משרתת.
 
עבדתי יחד עם הממשלה בימים האחרונים בנסיון לבלום את ההחלטה. דיברתי עם הבית הלבן, עם התקשורת הזרה, עם ידידינו בעולם. אשתף פעולה גם עכשיו בקרב הבלימה הדיפלומטי, מפני שאני אוהב את מדינת ישראל ותמיד אצא להגנתה.
 
אני גם מגנה בכל תוקף את הדרך שבה חלק מחוגי השמאל חוגגים בתקשורת את העובדה שמדינת ישראל נפגעה. פטריוטים לא מתנהגים כך. אבל כל זה לא אומר שלא קרה פה דבר חמור. קרה פה דבר חמור.
 
בשנתיים האחרונות ראש הממשלה נתניהו הסביר לנו שוב ושוב שממשל אובמה עויין אותו, אבל העולם כולו הולך ומשתכנע בצידקת דרכה של הממשלה. מה שקרה אתמול היא קריסה מוחלטת של התיאוריה.
 

הדרמה אתמול לא היתה רק מול ארה"ב. מה שהתברר אתמול הוא שאף מדינה בעולם – אף מדינה בעולם! – לא מסכימה עם ממשלת ישראל. אפס תומכים היו לנו בהצבעה. התברר שנעדרנו מהזירות המרכזיות. לא נעשתה עבודת מטה יעילה מול הקהילה הבינלאומית.
 
הופתענו. נתפסנו לא מוכנים. אסור שנהיה מופתעים בזירה הזו. כמו שצה"ל לא יכול להיות מופתע בגבול, הממשלה לא יכולה להיות מופתעת בזירה הבינלאומית.
 
המדינות שנתניהו אמר לנו שהן בכיס – רוסיה, בריטניה, מצרים – הן אלה שהובילו את המהלך נגדנו.
 
אני התרעתי בדיוק על התסריט הזה במשך שלוש שנים. כולל בקבינט. שוב ושוב אמרתי שאין לנו תוכנית פעולה, אין עבודת מטה מסודרת, מכופפים כל פעם מחדש את האינטרס הלאומי לצרכים פוליטיים. יש משהו עייף ולא מרוכז בדרך שבה הדברים מתנהלים.
 
כך הגענו להחלטה הזו במועצת הבטחון. זו לא מליאת האו"ם. זה גוף עם שיניים. זה הגוף שהוביל את הסנקציות נגד איראן. למהלך שיצא לדרך אתמול יש משמעויות מדיניות, כלכליות, גם בטחוניות. לא נרגיש אותן מיד, כי זה תהליך, אבל מרגע שהוא יצא לדרך, קשה מאוד לעצור אותו.
אני מציע לממשלת ישראל לא להחליט שעכשיו היא מבססת את כל מדיניות החוץ והבטחון שלה, על האמירה ש"טראמפ יגיע ויהיה בסדר". מדינה מורכבת כמו ישראל לא יכולה להחליט שכל מדיניות החוץ והבטחון שלה מבוססת על אדם אחד. אנחנו יודעים שהוא אוהב ישראל, אבל המדיניות שלו עדיין בשלבי גיבוש, ואיש אינו יודע מה בעצם הוא הולך לעשות.
 
מה צריך לעשות עכשיו? מה צריכה להיות תוכנית העבודה?
 
קודם כל למנות שר חוץ במשרה מלאה. אל תשאלו אותי אפילו אם אני מוכן לקחת את התפקיד, התשובה היא לא. אבל יש בממשלתו מספיק אנשים טובים שיכולים למלא את התפקיד. לא הכל פוליטיקה.
 
צריך שר חוץ במשרה מלאה, צריך מערך הסברה מתפקד, צריך להקצות משאבים מיוחדים לזירה הבינלאומית, צריך למנות ראש מל"ל – מדצמבר 2015 אין ראש מל"ל – שירכז את העבודה ויתאם בין הגופים השונים. מעל לכל – צריך להחזיר את היוזמה לידינו.  
 
צריך ליזום מהלך של ועידה איזורית ולגייס אליו את מדינות המזרח התיכון ואת הקהילה הבינלאומית.
 
ישראל היתה פעם המדינה האהובה ביותר בעולם. אנחנו יכולים לחזור למקום הזה. אני יודע איך להחזיר אותנו למקום הזה. כדי שזה יקרה אנחנו צריכים מדיניות אחרת, ובעיקר הנהגה אחרת. אבל העולם צריך לדעת שהוא יכול להחליט עוד אלף החלטות כאלה וזה לא ישנה כלום. היום נר ראשון של חנוכה. החג שבו אנחנו מציינים את הנצחיות של הריבונות היהודית בארץ ישראל ואת העובדה שאיש לא ייטול מאתנו את חירותנו. שבעים ואחת שנה אחרי השואה, לא יכתיבו לנו. אנחנו – ורק אנחנו - נחליט מה יהיה גורלנו. 


מתוך דברים שנשאתי במסיבת עיתונאים מיוחדת בתגובה להחלטה האנטי ישראלית שהתקבלה במועצת הבטחון של האו"ם.
 

ח"כ יאיר לפיד בתגובה להחלטה האנטי ישראלית שהתקבלה במועצת הביטחון של האו"ם 24.12.16יאיר לפיד.

 

 

הוסף תגובה חדשה