התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה - חברה ופוליטיקה

פוטר בטלפון: ראש הFBI גילה שהודח על ידי הנשיא טראמפ כשצפה בטלוויזיה
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 09.05.2017 21:37
בסצנה שנראית כחלק מהסדרה המתמחה פיטר הנשיא את ראש ה-FBI. איך נודע לקומי? כשצפה בתוכנית חדשות בה דווח על פיטוריו, ולאחר מכן מכתב הפיטורין הוקרא לו טלפו

 

Credit: Kevin Lamarque/Reuters

 

אמריקה סוערת. חלק מביעים תמיכה במהלך המהיר שבצע הנשיא, בו פיטר את ראש ה FBI בהודעה טלפונית. לטענת הנשיא, לא עמדה בפניו ברירה, והיה עליו לבצע את המהלך החד על מנת להחזיר את אמון הציבור בארגון שמהווה "אחד המוסדות המוערכים בארה"ב" - ובכוונתו "להתחיל עידן חדש ב'יהלום שבכתר רשות האכיפה'". במכתב שנמסר לקומי נכתב כי הסיבה לפיטוריו היא התנהלותו בפרשת המיילים של המועמדת כנגד הנשיא טראמפ בבחירות האחרונות לנשיאות - הילרי קלינטון.

 

מעט לפני שהחקירה נגד אנשי קפיין הנשיא נפתחת

 

המהלך מעורר תמיהה, במיוחד לאור העובדה כי לאחרונה הודיעה ראש ה-FBI המודח כי בכוונתו לפתוח מחדש חקירה הנוגעת לבכירים מרוסיה לאנשי קמפיין הנשיא טראמפ. האם ניתן לכנות את המהלך דמוקרטי? לטענת יועצת טראמפ המהלך לא בוצע כנקמה אישית, אלא , כפי שציינה בראיון לרשת CNN נבעה מהעובדה כי הנשיא אבד אמון בראש הסוכנות, וקיבל את המלצתם של התובע הכללי וסגנו.

 

קריירה שנקטעה באיבה

 

לפני כחצי שנה, במהלך ועידה שעסקה בנושא ביטחון סייבר שהתקיימה בעיר וושינגטון, ציין ראש ה- FBI כי ממשל טראמפ - "תקוע עימי לעוד שש וחצי שנים". ראש ה-FBI שנבחר למשך עשור, על ידי הנשיא הקודם ברק אובמה, ביקש ממשרד המשפטים שידחה את טענותיו של הנשיא, שזה עתה נבחר, כי ממשל אובמה ביצע האזנות סתר במשרדו. במרץ, עדיין מסר הבית הלבן כי הוא בוטח בקומי, על אף טענותיו נגד טראמפ. למרות קריאות גורמים בממשל שיתפטר מתקידו, הוא סרב. אך כעת, לאחר שראש ה-FBI עמד לפתוח בחקירה - לפתע הודח מתפקידו.

 

גם בתקשורת - לא מעזים לצאת הנשיא

 

אחד הנושאים המדאיגים כעת הוא לא העובדה כי ראש ה-FBI פוטר בצורה חדה, וניתן להגיד אף משפילה ביותר, אלא העובדה כי מערכות החדשות הגדולות רק החלו לציין, בזהירות, כי מדובר במהלך שעשוי להיות לא דמוקרטי. במכתב שהוכן על ידי טראמפ, והועבר למשרדו של קומי, לא הגיע לידיו - משום ששהה באותה עת בפלורידה לצורך תפקידו. והמהלך החד הצדדי, והמהיר, של "גירוש" מה-FBI בעיצומה של חקירה נגד הנשיא, עשוי להעיד על חשש של טראמפ מנתונים נוספים שאסף הארגון הנוגעים לקשר של המפלגה עם גורמים רוסיים.

 

מצייצים תגובות בטוויטר

 

עם זאת, את מקום התקשורת תפס שוב הטוויטר. בהודעות שנכתבו על ידי ברני סנדרס (שהתמודד נגד הילרי קלינטון על ראשות המפלגה הדמוקרטית, נכתב "החלטתו של דונלד טראמפ לפטר את ג'יימס קומי מעלה תהיות רציניות בדבר הנושאים שההנגה מנסה להסתיר".

 

סנטורים אחרים התבטאו בצורה דומה, וטענו כי העובדה שראש ה- FBI פוטר בעיצומה של חקירה הנוגעת לקשרים של מפלגתו עם גורמים רוסיים, מצריכה חשיפה של סטטוס החקירה כנגד הקשר בין טראמפ לרוסיה בזמן שפוטר. אחרים, השוו את הסיטואציה הנוכחית להסתבכות של הנשיא ניקסון בפרשת ווטרגייט, שכללה מאפיינים דומים. במאמר דעה שפרסם הוושינגטון פוסט, נכתב כי "הנשיא טראמפ ביצע מהלך המזכיר את התנהלותו של מנהיג כוחני בעולם השלישי בפטרו את קומי… בזמן שבו נראה כי עדויות חדשות מעידות על התנהלות בעייתית של הנשיא עצמו.

האם גם בארה"ב לא ימצאו כלום כי אין כלום?

הוסף תגובה חדשה