התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

יהדות עכשיו

מאז ולתמיד
מאת: הרב משה גרילק, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 21.03.2014 19:18
מדוע מותרות באכילה רק חיות בית מתורבתות, אשר מזונן צמחי בלבד - ואסורות לאכילה חיות טורפות המפגינות עצמאות פראית. פרשת שמיני ופישרה עם הרב משה גרילק

החזיר ביהדות הפך לסמל של מאכל אסור. בישראל אף קיים חוק האוסר לגדל חזירהחזיר ביהדות הפך לסמל של מאכל אסור. בישראל אף קיים חוק האוסר לגדל חזיר

"כל מפרסת פרסה ושסעת שסע מעלת גרה בבהמה אותה תאכלו. אך את זה לא תאכלו ממעלי הגרה וממפריסי הפרסה את הגמל ... ואת השפן... ואת הארנבת... (כי מעלי גרה הם ופרסה לא יפריסו טמאה הם לכם)... ואת החזיר כי מפריס פרסה הוא ושוסע שסע פרסה, גרה לא יגר טמא הוא לכם" (ויקרא י"א, ג'-ט).

זה הכלל: כל חיה או בהמה המצויידת בשני סימני טהרה (מעלת גרה ומפריסת פרסה) מותרת באכילה. האחרות אסורות. והתורה מסמנת במיוחד את החיות בקבוצת הביניים, שלהן רק סימן טהרה אחד, אשר גם הן אסורות.

פסוקים אלו קובעים בוודאות, שרק ארבע חיות שייכות לקבוצת הביניים בעלי סימן הטהרה האחד: גמל, שפן, ארנבת וחזיר.

מאז הוכרז חוק זה בתורה, נתגלו יבשות חדשות, ובהן מיני חיות חדשות, אולם דברי התורה קיימים כאז כן עתה. אף חיה אחת, חוץ מארבע אלו הנזכרות לעיל, לא נמצאה שיהיה לה אחד משני הסימנים ללא הסימן השני.

משה רבנו היה זאולוג או צייד חיות? משיב התלמוד: "מכאן תשובה לאומר: 'אין תורה מן השמים!'" (חולין דף ס').

בדומה לכך החוק בדגים: רק אלה שיש להם סנפיר וקשקשת מותרים באכילה.

מן הניסוח המיוחד של חוק זה מסיקים חכמי התלמוד, כי כל אימת שיש לדג קשקשת, תמיד יש לו גם סנפיר, לכן הוא מותר באכילה.

ושוב אנו מוצאים כי מאז ניתן חוק זה, נתגלו נהרות, אגמים וימים חדשים, ובהם מיני דגים חדשים לאין ספור, ולא נמצא דג אחד עד היום הזה שתהיה לו קשקשת ללא סנפיר.

כלל קצר זה קשור במבנה הפיסי של הבהמות והחיות. והנה, מבנה פיסי זה יוצר חלוקה מעניינת לפי תכונות:

המותרות באכילה הן חיות הבית המתורבתות, אשר מזונן צמחי בלבד, אינן מגלות עצמאות יתר נוחות לקבל את עולו של האדם.

לעומת זאת, האסורות באכילה הן חיות טורפות האוכלות בשר או שקצים ורמשים, המפגינות עצמאות פראית, שאינן ניתנות לאילוף, ומתחמקות מכל עול ושלטון.

עובדה שאין להכחישה היא, שבידי משה היו ידיעות מפורטות אודות סוגי החי השונים ועל תכונותיהם האופייניות; ידיעות ברורות, תכליתיות ומדוייקות עד להדהים.

עובדה היא, שמשה היה סגור ומבודד עם עמו במדבר. לא עמדו לרשותו כל אמצעי מחקר שהם, רגלו לא דרכה על יבשות שאיש בזמנו לא ידע אפילו על קיומן, ולא היתה לו כל אפשרות טכנית לצלול למעמקי האוקיינוסים ולבדוק את סנפירי כל הדגים.

עובדה היא, שמשה ידע לפני 3,000 שנה את אשר ידוע לנו היום, לא בדרך המחקר וההוכחה האמפירית, אחרי אלפי שנות התנסות והתבוננות, כאשר מרחבי תבל הדום לרגלינו, ומעמקי הים גלויים לפנינו.

קיימת רק אפשרות הגיונית אחת לגבי זיהוי מקורו של ידע זה: תורה מן השמים.

חז"ל הסבירו את החלוקה הזאת, כי התורה רצתה להרחיק את היהודי מכל מזון העלול להשפיע השפעה שלילית על דמותו המוסרית והרוחנית. כלום מקרה הוא שאין היהודים, כציבור, מגלים נטיות של אכזריות? כלום מקרה הוא שאלפי שנות גלות, מצוקה וסבל לא השחיתו אופי זה? גם בתנאי לחץ קשים, תססו חיי חברה ערים בקהילות ישראל, פעלו אגודות לעזרה הדדית ופרחה היצירה הרוחנית, מתוך אהבת האדם וכבודו, אהבת אלוקים ועבודתו.

שבת שלום!

מעובד מספרו של הרב משה גרילק "פרשה ופישרה", ע"י בנו יהונתן גרילק. הרב גרילק כתב במשך שנים רבות את פירושי פרשות השבוע לעיתון "מעריב". למאמרים נוספים מאת הרב ובנו - הקישו כאןעוד על פרשת השבוע:
אין ל"מיוחסים" זכויות יתר
... פרשת "שמיני" מלמדת את המסר שבטראומה ואיך מוות מזעזע באחד הרגעים המרוממים ביותר שידעו ישראל נטבע בתודעת העם לדורותיו

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

ב-2 בתי הנבחרים בארה"ב לוחצים: תנו ויזות לצעירים ישראלים... למרות הכחשות סוכנות ההגירה והמכס על טענות לאפלייה ודיעה קדומה, ארה"ב פותחת לצעירים מישראל אפשרות ביקור חדשה ל-4 חודשים בחופשת הקיץ

מסיבה נאצית: כך חוגגים במיניסוטה... דגלים נאצים, צלבי קרס, תצלומים של היטלר, קציני SS - כך בחרו חברי ארגון של משמרי מסורת מלחמת העולם השנייה לחגוג במסעדה גרמנית במיניאפוליס

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: ויקיפדיה
 

הוסף תגובה חדשה