התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

יהדות עכשיו

פרשת השבוע: תודה רבה!
מאת: יהונתן גרילק, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 24.03.2016 17:07
מתי האדם מכיר את מלוא ערכן של מתנות חייו ומדוע בחיי השיגרה האפורים הוא מאבד האדם את הרגש הנכון לחייו? פרשת צו ופישרה

"וזאת תורת זבח השלמים אשר יקריב לה'. אם על תודה יקריבנו והקריב על זבח התודה" (ויקרא ז', י"א-י"ב).

אדם הנקלע לסכנת חיים, ונחלץ מאימת המוות שאפפה אותו – חש בשמחה המציפה את כל ישותו. הוא מלא הכרת תודה המחפשת ביטוי ופורקן. בעולם האמונה היהודי, הביטוי הנאות הוא הבעת תודה להשגחה העליונה הגואלת והפודה. תחושה של הבעת תודה מוסיפה נופך של שלמות להרגשת הרווחה המקננת בלבו של הניצול.

לקורבן ההודאה קראו "שלמים". לא היה זה קורבן הבא לשם כפרת עוונות. ודווקא משום כך, ביטא הוא בעיני מקריבו את עומק משמעותה של היהדות.

מלוא הריאות אוויר צח

בחיי השיגרה האפורים מאבד האדם את הרגש הנכון לחייו, את ההבנה האמיתית לסוד קיומו. אין הוא מעריך את מלוא ערכן של מתנות חייו. רוב ימינו חולפים עלינו אגב טרוניות על מה שאין לנו.

אולם אדם זה עצמו, אם ניצל ממצולות ים, אם שוחרר אחרי שנות ישיבה בצינוק, אם נחלץ מאש תופת בשדה הקרב או נרפא ממחלה קשה – זוכה תחושת הקיום שלו למימד חדש בעיניו. הוא חש שהוא חי וטעם חדש עולה בחיכו, טעם שלא ידעו מעולם. הוא נהנה מחדש, בהנאת אמת, מן החיים עצמם. בשעה כזאת גם לנשום מלוא הריאות אוויר צח עשויה להיות חוויה מרגשת. התבוננות שקטה בנוף, או ישיבה בחברת קומץ ידידים – מרטיטות את לבו של הניצול.

לולא סכנת האבדון, בה היה נתון, לא היה חש תחושות מעין אלו. הסכנה וההצלה ממנה הפכו אותו לאדם אחר, לאדם חי יותר, המפעיל כוחות רבים שלרוב הם רדומים. הוא הפך לאדם שלם יותר.


ידה המלטפת של ההשגחה

אך כל אלה אינם אלא השכבה החיצונית של רגשות הלב. אם האדם מסתפק בהם ותו לא, הוא מחסיר מעצמו טובה רבה. הוא מאבד איכות נוספת, שלמות מקיפה וגבוהה יותר.


אולם אם גם הוא מבין, שברגע זה זכה למגע ידה המלטפת של ההשגחה העליונה – אושרו רב יותר. אם הוא חש הוא בכל נימי לבו, שכוח עליון חשב עליו וגאל אותו – תגבר השמחה לאין ערוך. וכך תהפוך עצם ההצלחה לאמצעי כדי להשיג מודעות גבוהה יותר, לתחושת קירבה למקור ההוויה עצמה, לרגש נעלה יותר של שלמות, הדוחפו להביע את תודתו על ידי קורבן תודה הקרוי "שלמים"... כי בעצם הקרבת הקרבן, הוא מוסיף שלמות לנשמתו.


לכל הכתבות החדשות

באדיבות אתר חב"ד col.org.il

הוסף תגובה חדשה