התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

לכסיקון ההסברה לישראלי האמריקני

התנחלויות: טעויות ועובדות
מאת: יורם אטינגר, שגריר (בדימוס) | פורסם: 27.03.2012 01:22
המערכה נגד ההתנחלויות מבוססת על טעויות והטעיות ואינה מקדמת דו-קיום בשלום. השגריר לשעבר יורם אטינגר עונה על שאלות ומסביר למה זה ככה

התנחלות אפרת ביו"ש

התנחלות אפרת ביו"ש

המערכה נגד ההתנחלויות מבוססת על טעויות והטעיות ואינה מקדמת דו-קיום בשלום. להלן 5 שאלות ותשובות המסבירות למה זה ככה:

1. האם התנחלויות יו"ש חוקיות לפי החוק הבינלאומי?

* השופט סטיבן שוובל, שהיה נשיא בית הדין הבינלאומי לצדק ויועץ משפטי של מחלקת המדינה האמריקאית, קבע שנוכחות ישראל ביו"ש נובעת מהגנה עצמית ואינה תוקפנות ולא "כיבוש". 

* פרופסור יוג'ין רוסטאן, ממחברי החלטה 242 המכתיבה את כללי המשחק בתהליך השלום, שהיה דיקאן ביה"ס למשפטים באוניברסיטת ייל ותת-מזכיר המדינה, קבע: החלטה 242 אינה קוראת לנסיגה לקווי 1967; ישראל כבר נסוגה מ-90% משטחי 1967 (חצי האי סיני). "אי אפשר לבטל את חוקיות ההתנחלויות אלא באמצעות הסכם שלום.  גם אז ההתנחלויות תהיינה חוקיות לאור סעיף 80 באמנת האו"פ, המאשרר את המנדט הבריטי (1948-1922), הרואה ביו"ש חלק בלתי-נפרד מהבית הלאומי היהודי... ליהודים זכות להתיישב בחיפה, אך גם ביו"ש". 

* הסכמי אוסלו אינם אוסרים על הקמת התנחלויות ביו"ש.

 

2. האם ההתנחלויות הן מכשול לשלום?

ההתנחלויות הוקמו לאחר מלחמת 1967. אבל, כבר בשנות ה-20, ה-30 וה-40, טבח הטרור הערבי ביהודי חברון, גוש עציון, עזה, ירושלים, תל אביב והגליל. הטרור הערבי ניסה למנוע הקמת מדינה "כופרת" יהודית ב"בית האסלאם".  צבאות ערב פלשו לישראל עם הקמתה ב-1948 והטרור הערבי המשיך להכות בישראל.

 

3. האם היעד האסטרטגי של מחמוד עבאס הוא עקירת התנחלויות יו"ש?

מחמוד עבאס הוא יו"ר אש"פ שהוקם ב-1964. אש"פ הוא מקור הסמכות של הרשות הפלשתינית ומפקח עליה. אמנת אש"פ מ-1964 עסקה רק ב"שחרור" שטחי טרום-1967. מ-1968 היא עוסקת ב"שחרור" כל האיזור מהירדן ועד לים התיכון. 
אבו מאזן הוא גם יו"ר הפתח, שנוסד ב-1959, 8 שנים לפני הקמת התנחלויות ביו"ש. החלטות הועידה השישית של פתח מספטמבר 2009 קוראות ל"מערכה על השחרור וחיסול הנוכחות הציונית, שלא תופסק אלא לאחר חיסול הישות הציונית ושחרור פלשתין". היעד האסטרטגי של עבאס, מייסד החינוך לשנאה והסתה ברשות הפלשתינית, אינו חיסול התנחלויות יו"ש אלא חיסול ישראל.

 

4. האם עקירת ההתנחלויות תקדם דו-קיום בשלום? 

דו-קיום בשלום ועקירת יהודים, או ערבים, הם דבר והיפוכו. 1.6 מיליון ערבים בקרב 6 מיליון יהודי "הקו הירוק" אינם מכשול לשלום; כך גם 350,000 יהודים בקרב 1.7 מיליון ערביי יו"ש.

עקירת ישובים ערביים ב"קו הירוק" ("ערבריין") – או עקירת ישובים יהודיים ביו"ש (,יודנריין") - היא בלתי-מוסרית בעליל. מבחן הכוונות הערביות הוא בהסכמתם - או דחייתם - התיישבות יהודית ביו"ש.

 

5. האם בנייה יהודית ביו"ש קובעת מראש את תוצאות המו"מ?

בנייה פלשתינית ביו"ש, הרחבה שבעתיים מהבנייה היהודית, מציבה עובדות בשטח, כפי שעושה בנייה יהודית. הנטייה הבינלאומית לגנות בנייה יהודית, ולהתעלם מבנייה ערבית ביו"ש, מלמדת על קביעה מראש של תוצאות המו"מ. ממשלת ישראל הורסת מיבנים יהודים בלתי-חוקיים ביו"ש. עליה להרוס את 1,100 יחידות הדיור הבלתי-חוקיות הערביות המוקמות מדי שנה בירושלים ואת אלפי היחידות הערביות הבלתי-חוקיות הנבנות ביו"ש.

 

6. יהודה ושומרון (שורשים יהודיים) או הגדה המערבית (שורשים ערביים)?

השם הרשמי של האיזור היה יו"ש מתקופת התנ"ך ועד 1950, כאשר ירדן כבשה, סיפחה ושינתה את השם ל"גדה המערבית". גם מסמכי המנדט הבריטי והאו"מ השתמשו במונח "יו"ש". "יהודה" הוא מקור השם "יהודי" ויהודה ושומרון הם ערש ההיסטוריה, הדת, הלאום, השפה, התרבות והערגה היהודיים.

יורם אטינגר מרצה לתאום בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלשתיני והמזרח התיכון. לפרטים לחצו כאן

צילום: ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה