התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים

פוגשים את ארה"ב: הגשרים והחוף של עיר ההיטק סן פרנסיסקו
מאת: דניאל רייכר | פורסם: 16.05.2017 13:20
דניאל רייכר בטור נוסף על עיר נוספת באמריקה, השבוע אנו מבקרים בסן פרנסיסקו על גשריה וחופיה

 

קרדיט: צולם על ידי Daniel Schwen

 

סן פרנסיסקו הופכת ליעד מבוקש בקרב התייר הישראלי, ולא בכדי:

 

לפני זמן מה נפתחו קווי טיסה ישירה מהארץ לסן פרנסיסקו, זאת בזכות להייטיקסטים שכבשו את העיר כבר מזמן. ידוע שסן פרנסיסקו מחשבת למכה של עולם ההייטק כאשר חברות כמו אינטל, מיקרוסופט, איביי, פייסבוק, יאהו, גוגל ועוד ממוקמות כאן, רובן שוכנות בעמק הסיליקון החלק הדרומי של המפרץ. ההיטקיסטים נהנים ממה שיש לעיר להציע, עכשיו תורנו.

 

העולם מכיר את סן פרנסיסקו כיעד תיירותי אטרקטיבי ופופולרי ובישראל מתחילים להבין זאת גם, (למה שרק ההיטיקסטים יהנו?)  אין לה את הכיאוטיות, המקוריות ואת היוקרה של ניו יורק בצד המזרחי של ארה״ב אבל יש לה חינניות, אטרקציות לרוב, יופי שאין שני לא, אוויר, ים, היסטוריה רב גונית, ליברליזם אוונגרדי ואלקטרז.

 

בואו נבחן רגע מה אין בסן פרנסיסקו:

 

 

ים וחופים

 

סליחה טעות יש פה ים וחופים. סן פרנסיסקו שוכנת במערב ארצות הברית ונושקת לאוקיינוס השקט, העיר ממוקמת על מפרץ שנקרא כשם העיר, ניתן להרגיש בעצמתה הפיזי של העיר בעיקר על גשר שער הזהב, כאשר מצד אחד ניתן לצפות במפרץ ובאלקטרז ומצד שני באוקיינוס, בתקווה שיש יום בהיר.

 

חוף בייקר בסן פרנסיסקו, הוא חוף מעניין. קודם כל זאת אחת הנקודות היותר יפות והפסטורליות לצפות בגשר המדובר,המיקום רומנטי עם נוף מטריף. קחו בחשבון, יכול להיות שיהיה קריר, מותר לכלבים להיכנס ומדי פעם אנשים ילכו פה ערומים..היי אתם בסן פרנסיסקו. לגבי שחיה - פחות מומלץ!

 

Ocean Beach, ממוקם בצד המערבי, חוף רחב, שקיעות נהדרות. החוף בדרך כלל מושך אליו גולשים.

 

Chaina Beach, אולי החוף הבטוח להתרחץ בו, חוף קטן, הממוקם בצפון מערב המפרץ והוא די מבודד, ממנו גם ניתן לראות את הגשר אבל מרחוק יותר, אם אתם עם ילדים אז החוף יתאים לכם יותר, שימו לב בימים החמים של הקיץ  די הומה פה.

 

ישנם עוד חופים אבל לעת עתה נסתפק באלו, יהיו זהירים זה אוקינוס והוא עלול להיות קטלני.

 

קרדיט Brocken Inaglory https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7908286

 

גשרים

 

שוב טעינו, יש פה את אחד הגשרים המרשימים ביותר ואחד מהידועים בעולם, הוא גשר הזהב, או Golden Gate Bridge.

 

אחד מסמלי סן פרנסיסקו, אחד מסמלי קליפורניה ושל ארצות הברית בכלל הוא גשר שער הזהב המגשר בין סן פרנסיסקו למחוז מרין. לא נלאה אתכם בהיסטוריה שלו.

הגשר ממוקם מעל הכניסה למפרץ מהאוקיינוס. בתמונות הגשר מרשים ויפה אבל כאשר תגיעו לכאן, תיווכחו לדעת את העצמה שלו, את הגודל את השילוב הנהדר שלו עם הטבע, האוקיינוס הכחול האימתני, הפארקים הירוקים משני צידיו של הגשר,השמים והעננים האפור והכחול מעליו וסביבו.

 

הגשר אדיר המימדים, הגובה, האוקיינוס, הגבעות סביב - כל אלה בהחלט מקנים לנו הבנה על כמה שאנו קטנים. אל הגשר מגיעים דרך כביש 101 האגדי וישנה חניה בסמוך (שלעתים צפופה אך אפשרית). הכינו את המצלמות.

צ׳יאנטאון

יש? אין? בטח שיש!  בכל עיר שמכבדת את עצמה ראוי שתהייה שכונת צ׳ינאטאון ופה בסן פרנסיסקו יש את הקהילה הגדולה ביותר מחוץ לאסיה, והיא עומדת על כל הציפיות, צבעים, קישוטים, ריחות ומזון.

אוקי, אז מספיק עם ההלצה הלקונית על מה שאין פה ובואו נראה עוד מספר דוגמאות,  מה ניתן לראות בסן פרנסיסקו ולמה כדאי לצאת לחופשה בעיר.

כלא

הכלא המפורסם בעולם, אלקטרז. עוד אטרקציה שהפכה לאחד מהסמלים של העיר, כלא אלקטרז הממוקם על אי קטן בסמוך לחופי העיר, ניתן לראותו מהיבשה ומהגשר המדובר. בכלא ישב אחד המאפיונרים הידועים לשימצה בכל הזמנים, הוא אל קאפון משיקגו, בנוסף ישב פה גם  ג׳ימס בולגר המאפיונר הידוע והסופרסטאר מבוסטון.

על הכלא נעשו סרטים רבים וסדרות, ביינהם  ״הבריחה מאלקטרז״ עם קלינט איסטוויד המבוסס על סיפור אמיתי.

בימינו אנו הכלא אתר תיירות לכל דבר אמנם בשיפוץ עד 2018 אבל עובד.

רחובות

המבנה הגיאוגרפי של סן פרנסיסקו ייחודי. העיר בנויה על גבעות ולכן רבים מרחובותיה הם מדרונות תלולים מאוד, לעתים ישנם הרבה רחובות מפותלים, אחד מהם הוא הרחוב המפותל בעולם רחוב לומברד, אטרקציה חשובה בסן פרנסיסקו הממוקמת בין רחוב הייד-Hyde ללבנוורת׳- Leavnworth, המקטע המפותל מרשים מאוד, יפה, צבעוני ומלא בשיחים וצמחים יפים, מה שלא תעשו על תעצרו באמצע הדרך בשביל לצלם.

סן פרנסיסקו, היא אולי העיר הליברלית בעולם בכל הקשור לקהילה הומו-לסבית, נכון שהסטטוס העכשווי של הקהילה בארצות הברית לא הגיע בקלות, והקהילה עברה תלאות רבות ועדיין עוברת, סן פרנסיסקו הייתה בין המובילים במאבק שוויון הזכויות לקהילה. פה ממוקם אחד הרחובות הפעילים ביותר והליברלים ביותר, הוא רחוב Castro. כולם מוזמנים.

סן פרנסיסקו הייתה בירת ההיפיים לאחר אמצע המאה ה-20, אחד הרחובות אשר קיבצו את האוכלוסייה המדוברת הוא רחוב Haight, ראוי לציין שעד היום העיר מבוקשת ע״י הזרם הליברלי אבל ישנם יעדים נוספים הנוטלים בעול, דוגמת בירת וושינגטון אולימפיה-Olympia ועוד..

נחזור ל- Haight Street בשעתו התגוררו בו ג׳ימי הנדריקס, ג׳ניס ג׳ופלין, ג׳פרסון איירפלין ועוד רבים וטובים, כיום הרחוב מגניב (לעתים יתר על המידה), חנויות מגוונות, חנויות מוזיקה, בגדים עם דגש על בגדי וינאטג׳ מדליקים, מסעדות צבעוניות ומקוריות, גלידריות ועוד..

 

תחבורה בסן פרנסיסקו

 

התחבורה בעיר מגוונת גם כן, רכבים, אוטובוסים, Uber ו ,Lift יש אפשרות להשתנע ע״י Bart ראשי תיבות של Bart Area Rapid Transit רכבות תחתית ועילית. שתי אפשריות היסטוריות נוספת לנוע ברחבי סן פרנסיסקו הן:

Streetcars-לא רכב אלא קרון חשמלי. ו Cable-Car שהיא עוד אחת מסמליה של העיר, היום נשארו שלושה קרונות. הקרון פתוח ואוורירי, תיירותי מאוד אבל בהחלט חוויתי, פעם אחת לפחות.

 

לסיכום,  סן פרנסיסקו זה יעד מרשים שכדאי לצאת אליו לחופשה יש פה כל, אשר חפצה נפשכם ועדין, לא נגענו בכל מה שניתן לעשות ולראות בעיר (נשאיר משהו לכתבות הבאות).

 

כמה מהאטרקציות שלא הוזכרו,  מזח 39  האגדי עם אריות הים והמסעדות הנהדרות, האקווריום והברים, לא נגענו בדאונטאון, לא שוחחנו על יוניון סקוור הכיכר הנפלאה, לא נגענו במלונות בסן פרנסיסקו שהם ברמה גבוהה.

 

יש טיסה ישירה מהארץ, שווה לנצל, שיהיה טיול מקסים.

 

הוסף תגובה חדשה