התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים

המפלים היפים בעולם
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 31.01.2018 00:02
מפלים מרשימים ומיוחדים מסתתרים במקומות שונים בעולם ותמיד אפשר לשלב את הביקור בהם יחד עם חופשה משפחתית. אז מאיפה מתחילים והיכן נמצא הנהר הכי גבוה?

מי שגר בישראל אמנם נהנה ממסלולי טבע מגוונים, אקלים נוח ותנאים אידיאליים לטיולי משפחות, אבל יש דברים שאפשר לראות רק בחו"ל. אחד מהם הוא מפל מים שנוצר כידוע עקב אי אחידות באפיק, בנהרות שבהם יש הבדלי גובה בין שני מקומות. הנהרות בישראל לא ממש שוצפים וקוצפים כמו מעבר לים והמפלים הקטנים שבכל זאת יש לנו לא באמת עומדים בסטנדרטים.

מצד שני, ראוי להזכיר את מפלי המים בלב המדבר כמו בעין עבדת או בעין גדי ולציין שמפל נחל קדם הוא הגבוה בישראל וגובהו 330 מטרים. רוב מפלי המים בישראל נמצאים באזור רמת הגולן, אבל מי שמפלים אדירים מושכים את ליבו – לא ימצא אותם בארץ.

המפורסם, הרחב והמהיר – מפלים ששווה לראות

הפתרון הוא כמובן לנצל את החופשה הבאה כדי לשלב בה ביקור במפל מרשים ויפה. מי שרוצה לקפוץ ראש ישירות לתוך רשימת המפלים המפורסמים צריך להגיע לגבול בין קנדה וארצות הברית, כדי לראות את מפלי ניאגרה. המפל נהנה מיחסי ציבור נהדרים ומופיע בהמון סדרות וסרטים אמריקאים, אז סביר להניח שתרגישו שכבר הייתם בו פעם.

כמעט בצד השני של העולם יש את מפלי חון על נהר מקונג שנמצא בלאוס. אלו מפלים שמשתרעים על רוחב של 10 ק"מ ולכן הם הרחבים בעולם, אך הגובה שלהם הוא 29 מטרים בלבד. לשם השוואה, המפל הגבוה ביותר בעולם נמצא בונצואלה והוא מגיע לגובה של 979 מטרים.

בכל הנוגע לספיקת מים, מפלי בויומה על נהר קונגו בזאיר מהווים גבול טבעי בין המדינות זמביה וזימבבואה והם הגדולים ביותר ביבשת אפריקה. ספיקת המים שזורמים בהם הופכת אותם לאחד המפלים הגדולים בעולם וזה בהחלט מרענן לראות אותם על רקע המדבר והיובש שמאפיינים את היבשת הדרומית.

איזה מפלים אסור לפספס?

רשימת המפלים שאסור לפספס לא מסתיימת בארצות הברית, במזרח הרחוק או באפריקה. צפונית אלינו באיסלנד יש את המפל גודפוס (Godafoss) שנחשב מאוד יפה בגלל המיקום האטרקטיבי והמיוחד שלו. לצד עוד המון סיבות להצטרף לטיול מאורגן לאיסלנד עם בני זוג או משפחה, הביקור במפל הזה הוא בהחלט תרוץ מצוין.

 

בדרום אמריקה בולט המפל Saltos del Mocono, שהוא למעשה חלק מנהר אורוגוואי בארגנטינה. פירוש השם "קפיצת מוקונו" מעיד על הצורה הייחודית של המפל, כי המים נופלים מגובה נמוך ומתוך סלעי בזלת מעוגלים. מרחוק זה נראה כאילו המים יורדים בחצי מעגל היישר לתוך הנהר, אך זו אשליה אופטית בלבד. לפיכך, נקודת התצפית המושלמת למפל נעשית מברזיל ולא מארגנטינה.

 

הוסף תגובה חדשה