התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - צרכנות

הטרנד החדש באינטרנט: עוזבים את פייסבוק
מאת: נצח שלמון | פורסם: 29.04.2013 22:20
משעמם, אומרים גולשים; ובמרץ השנה החליטו 6 מיליון אמריקנים ועוד 14 מיליון מכל העולם להיפרד. מומחי ניו-מדיה תמהים אם גורל פייסבוק יהיה כגורל MySpace

מרק צוקרברג: מאבד את המומנטוםמרק צוקרברג: מאבד את המומנטום?

 

הסוד הגדול ביותר באינטרנט הולך נחשף: הרשת החברתית הגדולה בעולם "פייסבוק" לא רק איכזבה את קוני מניותיה (שעד היום לא החזירו את השקעתם מאז הנפקתה), אלא שגם למיליוני משתמשים נמאס מהמשחק החברתי. ומכאן הדרך היא רק למטה.

נתונים שפורסמו ע"י חברת מחקרי המדיה החברתית Social Bakers מגלים, כי במהלך חודש מרץ בלבד איבד הענק החברתי 6 מיליון משתמשים בארה"ב (ירידה של 4%), 1.4 מיליון משתמשים בבריטניה (ירידה של 4.5%) ומאות-אלפים בקנדה, בספרד, בצרפת, בגרמניה וביפן; סה"כ 20 מיליון משתמשים זנחו את פייסבוק בחודש אחד.

המגמה הזו כבר נמשכת מספר חודשים. בששת החודשים האחרונים איבדה פייסבוק 9 מיליון משתמשים בארה"ב, 2 מיליון משתמשים בבריטניה ועוד 2 מיליון באינדונזיה. אבל בחודש האחרון המומנטום "יצא משליטה", כדברי אחד האנאליסטים בוול סטריט.

רשתות חברתיות חדשות הולכות ותופסות את סקרנות הגולשים. מרק צוקרברג מרגיש שמשהו קורה ולכן גם מיהר לקנות במיליארד $ את הרשת החברתית מבוססת התמונות "אינסטגרם".

אך לא פחות פופולאריות ו'גונבות משתמשים' הן הרשתות החדשות WhatsApp, שכבר מוכרת יותר, ו-Path, רשת חברתית חדשה לסלולרים, שהוקמה על-ידי עובד פייסבוק לשעבר, דייב מורין, המגבילה את מספר החברים ל-150, ועל פי דו"חות גלישה הצטרפו אליה בחודש מרץ בלבד 4 מיליון משתמשים חדשים.

צוקרברג מנסה להילחם בתופעת הירידה בגלישה בפייסבוק באמצעות השקת אפליקציות חדשות - האחרונה שבהן Facebook Home לאנדרואיד, ורבות נוספות נמצאות בעבודה, עם מעורבות אישית של ההוגה והמייסד.

אז מה קורה עם פייסבוק?
מומחים לניו-מדיה אומרים, ש"יש אפקט של שעמום" שעובד נגד פייסבוק. ומאידך, הסקרנות של גולשים - בעיקר צעירים - לנסות משהו חדש. כולם זוכרים את ההצלחה הפנומנלית של MySpace, שנעלמה כאילו בלעה אותה האדמה, ותמהים האם זה מה שיקרה בעשור הבא לפייסבוק.

הצניחה בפייסבוק ניכרת גם בקרב דוברי העברית, משמע ישראלים. 42,000 משתמשים בשפה העברית סגרו באפריל את חשבונם בפייסבוק, ובחצי השנה האחרונה עשו זאת 76,000, המהווים כ-2% מגולשי פייסבוק בשפה העברית.

גם מספר הדקות שאמריקאים מבלים ברשת החברתית נמצא בירידה - 115 דקות בחודש מבלה המשתמש הממוצע בפייסבוק.

פרופורציה: עם 1.05 מיליארד משתמשים בינואר 2013, 20 מיליון הם טיפה בים, ופייסבוק עדיין מובילה בפער עצום כרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם. במדינות כמו ברזיל, הודו וסין, פייסבוק ממשיכה לגדול. בברזיל עלתה כמות המשתמשים בחצי השנה האחרונה ב-4.5 מיליון והגיעה ל-70 מיליון איש. גידול בהשתמשות נמצא גם בהודו, שם קיימים 64 מיליון בעלי עמודים.

 

לעמוד הראשי

 

צילום ואיור: וויקישיתוף / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה