התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

נוק-אאוט של דיאטה, שכולנו מכירים מהבית
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 17.03.2013 03:47
סוף סוף העולם גילה את דיאטה שאנחנו בעצם הכי אוהבים - הדיאטה הים-תיכונית, ולמה באיזור הים התיכון מתים הרבה פחות ממחלות לב ומניוון המוח בהשוואה לארה"ב

אין על שמן זית

שיחות סלון רבות נסובות על מחקר חדש שנעשה בקרב קשישים ספרדים, שפורסם החודש, שנותן חיזוקים לדיאטה שאנחנו בעצם הכי אוהבים - הדיאטה הים-תיכונית.

מחקרים קודמים עבר שיבחו את התפריט הים תיכוני, והפיגו בכושרו להאריך חיים. ייחודו של המחקר החדש בכך, שהחוקרים ביצעו התערבות ממשית בהרגלי הדיאטה של הנבדקים, בהסכמתם כמובן; ובעובדה שהמחקר נמשך 10 שנים, מאז 2003.

מה שנמצא הוא, שכאשר הוספו לדיאטה של הקשישים כמויות 'אקסטרא' של שמן זית ואגוזים, חל אצלם שיפור של ממש בפעילות כלי הדם ובפעילות הנוירולוגית.

בכל קבוצת המחקר, שכולה ניזונה מתפריט ים תיכוני, נמצאו הרבה פחות גורמי סיכון למחלות לב, בהשוואה לאוכלוסיות בגיל זהה שצמעדיפות דיאטות אחרות.

המחקר הלך צעד קדימה ואחרי 5 שנים חילק את הקשישים ל-3 קבוצות נחקרים, 3,000 קשישים בכל קבוצה (כמות עצומה למחקר רפואי מסוג כזה):

* שליש מהנבדקים הועברו לדיאטה ים תיכונית, מועשרת בשמן כתית מעולה ספרדי, שקדים, אגוזי מלך ואגוזי לוז.
* שליש מהנבדקים צרכו דיאטה ים תיכונית "רגילה".
* שליש מהנבדקים ניזונו מדיאטה דלת שומן, וזכו להדרכה דיאטנית פחותה לעומת חברי שתי הקבוצוֹת האחרות.

מניתוח התוצאות עולה בבירור, שלא רק שדיאטה ים תיכונית עשויה למנוע מחלות לב ולהאט את התנוונות המוח, אלא שיש בה כדי לשפר את מצבם של חולים שכבר סובלים מתופעות שונות הקשורות במחלות אלו. ובמילים אחרות, הוכח הקשר שבין הרכב המזון לבין המיעוט היחסי של מקרי מוות כתוצאה ממחלות לב בקרב תושבי איזור הים התיכון - לעומת תושבי ארה"ב ומדינות צפון אירופה.

אז מה הכי טוב בדיאטה הים תיכונית? שמן זית, אגוזים, דגים, פירות, ירקות, דגנים ויין אדום.

 

עוד כתבות בנושאי בריאות מאת "דוקטור" נתי:

"העייפות הזאת הורגת אותי"

כשהעצים מתים - גם אנחנו מתים

הדיאטה הקלה ביותר בעולם

תשכחו מזה: ויטמין C לא עוזר למניעת התקררויות

 

לעמוד הראשי

 

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה