התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

גלולת "היום שאחרי": מה שכל ילדה יכולה... (וידאו)
מאת: שלומי אמיר ו"דוקטור" נתי | פורסם: 07.04.2013 21:54
המרוויח העיקרי מאישור השימוש ללא מירשם בגלולה המיועדת למנוע הריון עד 3 ימים לאחר המגע המיני, הוא קונצרן התרופות הישראלי "טבע", שהשתתף במימון התביעה

גלולת היום שאחרי

הסערה רק מתחילה, אבל חברה אחת ישראלית תצא מורווחת בגדול מהחלטת בית משפט הפדרלי בניו יורק לאפשר לנערות בגיל הפוריות, ללא הגבלת גיל, לקבל את גלולות “היום שאחרי” (הנקראת גם "הבוקר שאחרי"), המיועדת למנוע הריון עד 3 ימים לאחר המגע המיני - בכל מקום שבו נמכרים תרופות, ללא צורך במירשם רופא. 

פסיקת בית המשפט הופכת את החלטת "מינהל המזון והתרופות של ארה”ב" (FDA), והשופט אדוארד קורמן אף מתח ביקורת על ממשל אובמה ועל שרת הבריאות שלו, קתלין סבליוס, על שהתערבו בעניין ממניעים פוליטיים.

מזה שנים מתקיים בארה"ב ויכוח ציבורי, פוליטי, דתי ומשפטי בנושא השימוש בגלולת  “היום שאחרי”, ויממה לאחר החלטת ביה"מ הוויכוח מתלהט מחדש. מצד אחד, ארגוני הנשים שהגישו את התביעה שיבחו את ההחלטה. אבל מעבר לכביש ארגונים נגד הפלות וארגונים דתיים גינו אותה מקיר אל קיר בטענה שהיא מעודדות התנהגות מינית בלתי אחראית.

גם רופאים וגניקולוגים חלוקים בדעתם, בין מי שסבורים שהגלולות בטוחות לשימוש על ידי מתבגרות צעירות, לבין מי שמצביעים על תופעות לוואי מסוכנות.

ואילו בבית הלבן קיבלו את החלטת בית המשפט בתדהמה ועוד לא יודעים איך לאכול את הגלולה. מה שאובמה מבקש הוא לפחות להשיג הגבלה שהתרופה לא תמכר לילדות בנות פחות מ-17.

גלולת היום שאחרי

כזכור, ב-2011 כבר אישר ה-FDA את השימוש בגלולות "היום שאחרי", אך אובמה עצר את ביצוע ההחלטה, כדי לא להכעיס מצביעים פוטנציאליים, בנימוק שהוא לא בטוח שילדה בת 11 יודעת כיצד להשתמש בה מבלי להסב לעצמה נזק ארוך טווח.

המרוויח העיקרי מהאפשרות להפיץ את הגלולה, הוא קונצרן התרופות הג'נאריות הישראלי-אמריקני "טבע", שהשתתף במימוּן התביעה.

"טבע" מייצרת גלולת "יום אחרי", בשם “Plan B One Step”, מאז שנת 1999 ובידיה יש את אישור ה-FDA לאמצעי המניעה הראשון לשעת חירום הניתן לרכישה בארה”ב.

צפו בכתבה בנושא:

 

לכל כתבות מדור הבריאות

לעמוד הראשי

 

וידאו וצילומי מסך: CNN / יו טיוב

 

 

הוסף תגובה חדשה