התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

מחקר אמריקני חדש: מוצרי חלב ובשר דלי-שומן - דווקא כן משמינים
מאת: "דוקטור" נתי | פורסם: 09.07.2013 21:36
המיתוס לפיו אנשים שצורכים חלב ובשר רוויי-שומן ישקלו יותר מבני גילם בשל הקלוריות שמקורן בשומן רווי, הופרך. האמת הפוכה לגמרי: חוסכי השומן שמנים יותר

השקו את הילדים בחלב רגיל

השקו את הילדים בחלב רגיל

 

בשורה אחת: מוצרים דלי-שומן, ובייחוד מוצרי חלב דלי-שומן, אינם מסייעים להרזייה.

את המיתוס המקובל שברו חוקרים מבית הספר לרפואת הציבור באוניברסיטת הרווארד, שבדקו השפעת מוצרי חלב ובשר מופחתי שומן על צריכת קלוריות, הרזייה והשמנה.

מסקנה אחת שהגיעו אליה: הסימון הקלורי הנמוך על מוצרי חלב ובשר אינו מעיד על צריכת קלוריות נמוכה של השותה.

מסקנה שנייה: ההמלצה לשלב מוצרי חלב ובשר דלי-קלוריות בתפריט לילדים אינה נשענת על בסיס מדעי מוצק. ובמילים אחרות, לא נמצא קשר בין צריכת מוצרי חלב ובשר דלי-שומן למשקל הסועד.

המחקר מצא, כי אנשים שצורכי מוצרי חלב ובשר דלי-שומן ומעוטי-קלוריות, צורכים יותר חלב ויותר בשר בהשוואה לאנשים שאינם מקפידים על ספירת קלוריות ואחוזי שומן; ובכך צורכים יותר קלוריות ביום.

לדעת החוקרים, התופעה נובעת מחוסר תחושת שובע מספקת בצריכת מוצרים דלי-שומן ושלי-קלוריות.

ההשערה המקובלת עד כה, ע"י רופאים ורשויות הבריאות בארה"ב (וגם בישראל), גרסה שילדים ששותים חלב רווי-שומן - 2% שומן או יותר, ישקלו יותר מבני גילם בשל הקלוריות שמקורן בשומן רווי.

אך כשנבדקו הנתונים נמצא שהאמת הפוכה לגמרי: צרכני הקלוריות המופחתות והשומן המופחת, בכל חתך סוציו-אקונומי ואתני שנבדק, היו שמנים יותר מאשר ילדים ששתו חלב 'רגיל'.

יתרה מכך, החוקרים טוענים כי ספיגת ההוויטמינים והמינרלים שנמצאים בחלב ובבשר בגופם של צרכני החלב והבשר מופחתי השומן, לקויה בשל המחסור בסביבה שומנית.

מסקנה: אפשר לחזור לחלב רגיל, ובמיוחד לילדים ובני נוער.

 

המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת הרפואי JAMA Pediatrics.

 

למה הילד שמן? כי ילדת אותו בניתוח קיסרי... סדרת מחקרים שמתקיימים בארה"ב מגלים את 'תופעות הלוואי' של הלידה הקיסרית. נוח אולי לאם, אבל הילדים יהיו שמנים יותר בהשוואה לנילודים רגילים

 

רוצים לחיות יותר? נראה אתכם לא אוכלים יותר בשר... מחקר אמריקני חדש, בהשתתפות למעלה מ-73,000 בני אדם, הוכיח את התזה, שטבעונים וצמחונים חיים יותר שנים מאוכלי בשר. כמה שנים יותר? קיראו ושיקלו את תזונתכם

 

לעמוד הראשי

 

צילומי אילוסטרציה: freedigitalphotos.net

 

הוסף תגובה חדשה