התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

סגנון חיים - בריאות

אולי הגיע הזמן להפסיק להשתמש ב-BMI כמדד בריאותי?
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 24.08.2013 19:44
יותר ויותר חוקרים טוענים: האינדקס המקובל בכל העולם לא באמת אומר יותר מדי על מצב ההשמנה של הנבדקים והגיע הזמן להפסיק להסתמך עליו במחקרים מדעיים

BMIהמדד שבעצם לא אומר עליכם יותר מדי. נוסחת חישוב ה-BMI

מחקרים רבים ממשיכים להסתמך עליו ואינספור כתבות בנושאי התזונה, הכושר והבריאות עוסקים בו, אך עם הזמן מתרבים הקולות הקוראים להפסיק את השימוש הנרחב כל כך במדד ה-BMI הוותיק (Body Mass Index)

המדד הפופולרי, המחושב בפשטות על ידי חלוקת המשקל (בק"ג) בגובה בריבוע (במטרים), קיים כבר למעלה מ-150 שנה אך רק ב-30 השנים האחרונות הפך לנוסחה מקובלת ופשוטה להערכת קטגוריית המשקל שאליה משתייך כל אדם.

מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת נעשה שימוש רחב ביותר באינדקס, כולל על ידי ארגון בריאות העולמי. רופאים רבים משתמשים בו לצורך זיהוי עודף משקל (או במקרים נדירים יותר, תת-משקל) בקרב מטופליהם. מחקרים מדעיים רבים משתמשים בו כמשתנה המעיד על מצב בריאותם של הנבדקים.

עם זאת, לאחרונה מתנגדים יותר ויותר אנשי מקצוע לשימוש האוטומטי כמעט ב-BMI כמדד מדויק בעל ערך אמיתי. האינדקס לא מגלה את אחוז השומן בגופו של הנבדק, אם האזורים בגוף בהם הוא מצטבר או את היחס בין המסה השרירית למסת השומן. או בקיצור, ה-BMI לא באמת מגלה לנו יותר מדי על מצב בריאותו של הנבדק.

"רוב המחקרים מסתמכים על BMI", אומר ד"ר רקספורד אהימה מאוניברסיטת פנסילבניה, "אך אנחנו יודעים שלא מדובר במדד מדויק במיוחד". במקביל, חוקרים בבריטניה גילו כי בדיקת היקפים פשוטה והשוואת רוחב המותניים לגובהו של הנבדק סיפק מדד מדויק יותר בניבוי של סוכרת, מחלות קרדיו-וסקולריות, לחץ דם גבוה ואפילו סרטן ושבץ.

את החשיפה סיפקה ד"ר מרגרט אשוול מאוניברסיטת אוקספורד ברוקס, שהובילה קבוצת חוקרים בבדיקתם של 31 מחקרים אחרים שנערכו בעבר והשתמשו ב-BMI ובמדדים דומים אחרים. כיום קיימות לא מעט בדיקות מורכבות (ויקרות) יותר אשר מודדות בצורה מדויקת יותר את מצב ההשמנה של הנבדקים, מ-CT ו-MRI ועד בדיקת רמתו בדם של ההורמון לפטין.  

הסוכר שעוד יהרוג את כולנו

- חזרה לעמוד סגנון חיים

צילום מסך: יוטיוב/KidandParent

הוסף תגובה חדשה